Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Franciások , hogy tudtatok...

Franciások , hogy tudtatok ráérezni az imperfait a passé composé és a plus-que parfait használatára?

Figyelt kérdés

Én folyton keverem és egyszerűen úgy érzem, hogy nem megy...

Próbáltam könyvben utána olvasni, de az csak még inkább abban segít, hogy teljesen összekeveredjem a fejemben minden ami ezzel kapcsolatos.

Igazából csak egy tippet szeretnék tőletek, akiknek szintén problémája volt ezzel és azóta megtanulta... próbáltam azt is hogy kisebb regényekben megjelölni ezeket az igeidőket, de így sem működik.

Néha fel sem ismerem őket.



#praktika #francia #nyelvtan #passé composé #imperfait #plus-que-parfait
2022. febr. 13. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:
karakai imre francia nyelvtan magyaroknak c. könyvében olvass utána.
2022. febr. 13. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

van korábban tanult nyelved? abban könnyebb lehet megfeleltetni valaminek, a magyarnak egyetlenegy múlt ideje van, az nem segít.

de nagyon röviden, és nagyon nagy vonalakban, a pc a rövid/behatárolható ideig tartó cselekvéseket és az egymás után következő dolgokat írja le (elmentem bevásárolni, utána megírtam a házimat és ettem egy szendvicset), imparfait hosszú ideig tartó múltbeli állapotok (gyerekként szégyenlős voltam-ez olyan tulajdnoság ami hosszú ideig tartott), illetve olyan körülményeket, amik alatt egy cselekvés következett be (mialatt beszélt velem telefonon(imp), béla csinált egy szendvicset(pc)) a harmadikat hanyagold nyugodtan amíg az első kettőt se érted, az már elég haladó szintű nyelvtan. de ha fel se ismered őket, legelső körben kérd meg a tanárod, hogy adjon néhány gyakorlófeladatot, ahol gyakorolhatod az igeidők ragozását.

2022. febr. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

első köszi a karakai megvan, a plus-que-parfait onnan kerestem ki, de úgy éreztem hogy túl egyszerűen fogalmazza meg a másik a Vida Enikős nyelvtankönyv meg túl bonyolult.

Magántanár magyarázta még el legjobban a plus-que-parfait használatát.

Most éppen az imperfait olvasom a karakaitól, azt viszont tényleg nagyon jól leírja.

Köszi utolsó igen kaptam gyakorló feladatokat a nyelvtanártól és úgy veszem észre hogy általában pont a felét sikerül jól betippelnem az igeidőknek.

Magát értem, hogy mit jelent az imperfait meg a passé composé közötti különbség ha elolvasom a könyvben , viszont ha már el kell képzelnem hogy az melyikhez tartozik akkor már bajban vagyok.

Nektek rögtön elsőre jött magatoktól, hogy ráéreztetek hogy melyiket kell használni vagy sok gyakorlással csak?

Amúgy van már egy Delf B2-es nyelvvizsgám, most az emelt érettségire készülök, és a nyelvtan nem megy.

Az az igazság hogy a francia intézetben tanultam és ott nem igazán foglalkoztak a nyelvtannal...

maga a Delf nyelvvizsga is ilyen (nyilván mivel erre is készítettek fel)

A Delf viszgánál igazából csak minimális pontlevonás járt a nyelvtan miatt, és sajnos nem igazán tanultam meg így most nagyon nehezen megy...:S

2022. febr. 14. 18:21
 4/5 A kérdező kommentje:
amúgy előtte németet tanultam, meg angolt, de angol csak alapfokon és az angolnál nagyon nagy hátránynak éreztem a francia nyelvtudást mert folyton összekevertem a kettőt.
2022. febr. 14. 18:22
 5/5 franciasrac ***** válasza:

Bocs DeepL-lel fordítottam egy oldalat, nem volt kedvem mindezt magyarul elmagyarázni mert franciául már alig tudom mert bonyolult nekünk is, csak természetes. Amúgy itt a linkje ha érdekel : [link]


A tökéletlen idő használata

A tökéletlen idő jelezheti :


egy olyan múltbeli cselekvés, amelynek időtartama nincs meghatározva:

A lányával táncolt. - Il dansait avec sa fille.

olyan cselekvés vagy jelenség, amely ismétlődik:

Minden este táncolt. - Il dansait tous les soirs.

egy leírás:

A hegyek fölött szétterültek a felhők. - Au-dessus des montagnes, s'étalaient les nuages.

Az egyszerű múlt használata :

Az egyszerű múlt idő jelezheti :


hirtelen cselekvés:

Már egy órája esett az eső, amikor kitört a vihar. - Il pleuvait depuis une heure quand l'orage éclata.

Az egyszerű múlt idő nem használatos beszédben, csak írásban.


A múlt idő használata :

Amikor két cselekvés követi egymást a múlt időben, a több mint tökéletes időt használjuk az előbbi cselekvésre.

Az utólag végbemenő cselekvésre használhatod a múltbeli egyszerű, a múltbeli imperfektust vagy a múltbeli összetett alakot.

Mióta megtanulta a verset, ismerte. - Puisqu’il avait appris le poème, il le savait.

A passé composé használata :

Ez egy széles körben használt időhatározó. Egy múltbeli eseményt jelez, amely a beszéd idején befejeződött.

Ez egy összetett idő.

Tegnap elmentem a nagynénémhez, segítettem az aratásban. - Hier, je suis allé chez ma tante, j'ai participé à la moisson.

2022. ápr. 1. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!