Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a helyes nyelvtani használa...

Mi a helyes nyelvtani használata az angolban a going to-s szerkezetnek, és a Present Perfekt-es szerkezetnek? Milyen kivételes esetek vannak?

Figyelt kérdés

Konkrét egyszerű példákra gondolok, hogy át tudjam látni a 2 féle időt.

(kezdő angolos vagyok, tehát nem számítok nehéz mondatokra)


2010. szept. 20. 18:52
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Sose legyen nagyobb problémád:


GOING To: az ELTERVEZETT jövő kifejezése. Tehát ha már konkrét terveid vannak arról, hogy mit FOGSZ csinálni. (I am going to play tennis = már elterveztem, lefoglaltam a pályát, kifizettem, de lehet, hogy útközben elüt egy autó, tehát nem atombiztos, így nem használhatok folyamatos jelent).


PRESENT PERFECT: I have not seen this film yet. Még nem láttam ezt a filmet a múltban, most épp nem nézem, de életem során még láthatom. A cselekvés (vagyis a cselvés tagadása) BEFEJEZETT.


_______________________________________________________


Egyébként gőzöm nincs mi köze van a két nyelvtani jelenségnek egymáshoz. Nem világos, miért került egy kérdésbe.


Ja, és még valami. A going to-féle jövőidő helyes alajka TO BE GOING TO DO SG. Ezt így tanuld meg, mert a diákjaim 95%-a vagy elfelejti a létigét ragozni, vagy a to-t hagyja ki, vagy elfelejti az igét odarakni. Csak figyelmesen!

2010. szept. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2010. szept. 20. 21:04
 3/3 anonim válasza:

Present Perfect: have/has+ az ige befejezett melléknévi alakja (haladóbbaknak csak egyszerűen: Verb III.)

Akkor használjuk, ha:

- az életünk eddig megtörtént eseményeiről beszélünk [pl. I have been to America- Én már voltam Amerikában)

- az életünkben eddig be nem következett eseményekről beszélünk [pl. She has never eaten octopus- Ő még sosem evett polipot]

-ha egy olyan személy életének eseményeiről beszélünk, aki még él. [Ha már meghalt, akkor csak Past Simple]

-Ha egy olyan eseményről beszélnünk, ami nemrég ért véget, és hatással van a jelenre. [I've broken a plate- Eltörtem egy tányért- Most el van törve]

-Ha egy olyan eseményt írunk le, ami éppe az előbb fejeződött be. Pl.: i have just done my homework [Épp most csináltam meg a házimat]. Tehát ez esetben a 'just'-ot használjuk.

-Ha leírjuk, hogy valami hányszor történt meg pl. aznap, akkor azt Present Perfect-el tesszük [pl. I have made three candles today- Ma csináltam három gyertyát]. VIGYÁZZ!!- ezt csak aznap éjfélig mondhatod. Utána (vagyis másnap már csak Past Simple lehetséges: I made three candles yesterday.]

-Ugyanez igaz a következőkre:

We have worked hard this week. [Keményen dolgoztunk ezen a héten- ezt csak Vasárnapig mondhatjuk, tehát a jövő héten már nem]

- I have written three essays this month [Ebben a hónapban három esszét írtam- Ezt csak a hónap utolsó napjáig mondhatom]

- We have won five cups this year [Öt kupát nyertünk ebben az évben- ezt csak az adott év utolsó napjáig mondhatjuk]

Tehát: Nem mondhatom azt, hogy: I have worked hard last week. Ugyanis a Present Perfect-et csak akkor használhatod, ha még benne vagy az adott hétben/hóapban/évben.

A Present Perfect két legjellemzőbb időhatározója: Since és For.

Since= konkrét idópontra utal. Pl.: I have lived here since 2006

For= egy időtartamra utal: I have lived here for 4 years.

A Present Perfect-re jellemző szavak:

Since, for, just, ever, never, have, still, nowadays stb.

VIGYÁZZ!! Ezek a szavak NEM CSAK a Present Perfect-re utalhatnak. Pl.: I never smoke- Ez azt jelenti, hogy 'soha nem dohányzom', nem pedig azt, hogy 'Soha nem dohányoztam' [Az már így lenne: 'I have never smoked'].

Van különbség!


I hope you understood. :)

2010. szept. 21. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!