Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a különbség a seen és a...

Mi a különbség a seen és a saw között?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy mindkettő múltidő és a jelentését is tudom, de mikor melyiket használjuk?

2023. jan. 10. 18:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
31%

A "seen" és a "saw" mindkettő a múlt időben van, de más-más formában és felhasználási területen.


A "saw" egy igeképző, ami a "to see" (látni) igének a múlt idős alakja, és a múlt időben használjuk, amikor valami megtörtént a múltban. Pl: "I saw a movie yesterday." (Tegnap megnéztem egy filmet)


A "seen" egy igealak (past participle), és szintén múlt idő. A past participle a használható a múlt idős kifejezésekben. Pl: "I have seen that movie." (Láttam azt a filmet), "I had seen that movie before the meeting." (Láttam azt a filmet a találkozó előtt)


A "seen" inkább azt a jelentést hordozza, hogy valami megtörtént, de az időpontja nem feltétlenül jelentős, vagy amikor fő mondatban a tett elvégzése nem a fókusz.

2023. jan. 10. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
65%

Az angol nyelvben három igealak van. Az első a jelen idejű (see), a második a múlt idejű (saw), a harmadik alakot befejezettnek nevezi a nyelvtan (seen), és ezt használja sajátos angol időszemléletében. Ezért nem mondanám, hogy ez múltidő - ez a HARMADIK ALAK.

I saw him yesterday. - Láttam őt tegnap. Általában van mellette egy pontos időhatározó.

I have seen him several times. - Láttam már őt néhányszor - az időhatározó pontatlan, lebegő, határozatlan időtartamra utal.

De a seen alakot használjuk régmúltban: I had seen him before. - Láttam már őt azelőtt/régebben is.

Jövőben: I will have seen him by the time you arrive. - Mire megérkezel, én már meglátogatom őt. (Itt a "see" igét látogatni értelemben használtam.) A "seen" alak itt a jövő idejű szerkezetben szerepel! De ez majd egy sokkal későbbi lecke anyaga lesz, csak azért írtam, hogy lásd: ne a múlt időt kapcsold a "seen" alakhoz, hanem ezt a különleges megoldást, ami az angol nyelv sajátja.

2023. jan. 10. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%

1, 2: Miért csak a Perfect igeidőkben gondolkodtok a 3. alak kapcsán?

Nézzük, mondjuk, a steal igét, melynek a 2. alakja stole, a 3. alakja pedig stolen, tehát steal-stole-stolen (és hasonlóan see-saw-seen).

A 3. alak használatos:

– Perfect igeidőken, ahogy már említették: Someone has stolen my car – Valaki ellopta a kocsimat.

– Szenvedő szerkezetben: My car was stolen yesterday – Tegnap ellopták a kocsimat.

– Műveltetés: She had her car stolen last year– Tavaly ellopatta a kocsiját (biztosítási csalás).

– Jelzőként: My stolen car was brand new – Az ellopott kocsim vadonat új volt.


A 2. alak használatos:

– egyszerű múlt idő: Someone stole my car yesterday – Valaki tegnap ellopta a kocsimat.

– feltételes jelen idő if után: If someone stole my car, I would be very angry – Ha valaki ellopná a kocsimat, nagyon mérges lennék.

2023. jan. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
33%

"feltételes jelen idő if után: If someone stole my car, I would be very angry"

Ez is csak ugyanúgy egyszerű múlt, nem kell túlkomplikálni. :)

2023. jan. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ!
2023. jan. 10. 21:49
 6/14 anonim ***** válasza:
58%
#4 Nem egyszerű múlt, mert *jelen időre vonatkozik*.
2023. jan. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
Attól még egyszerű múlt. Csak egy másik használata, másik jelentéssel.
2023. jan. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
72%
#7 Nem. Az ige második alakja, ami ebben az esetben jelen időt jelent. Az egyszerű múlt idő csak történetesen szintén az ige második alakját használja. A kettő attól még nem ugyanaz. Ne erősítsd, amit láthatóan nem értesz.
2023. jan. 10. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

"Ne erősítsd, amit láthatóan nem értesz."

:)))))

Jól van, olvasgassál:


[link]

2023. jan. 10. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Múltnak múlt idő, de nem kijelentő mód, hanem kötőmód. Történetileg a kettő nem ugyanaz alakilag sem, ma sem teljesen ugyanaz, hiszen a be kötőmód múlt idejében minden szám és személyben were van, kijelentő módban meg ugye E/1 és E/3-ban was.
2023. jan. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!