Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Egyesek félreértik, hogy mit...

Egyesek félreértik, hogy mit jelent az alap nyelvtudás?

Figyelt kérdés

Nemrég felmentem a TikTok-ra, ahol belefutottam pár Live-ba. Többségük nem tűnt értelmes embernek, de azért írtam a chat-be, ahol a nyelvtudásról érdeklődtem.

Na most, nem szeretnék senkit sem megbántani, de nekem ezek ilyen műveletlen embereknek tűntek többségében, így amikor azt válaszolták, hogy "alap szinten" beszélnek egy nyelvet, szerintem maguk sem tudták, mit mondanak.

Alapszinten beszélni egy nyelvet ugyanis B1 szintnek, felel meg, ami a középszintű érettségi szintje is, stabil 2000 szavas szókinccsel, a nyelvtan helyes használatával, társalgási szinten.

Ezzel szemben van egy olyan gondolatom, ők "alapszinten" az A1 féle, óvodás szintű "My name is..." stb. óvodás szintű mondatokat értették.


Vajon mennyi nyelvtudásban tudatlan ember hiheti azt magáról, hogy ő alapszinten beszél egy nyelvet?


2023. szept. 15. 20:26
 1/9 A kérdező kommentje:
Erről jut eszembe, hogy élelmiszer boltban sosem láttam még Magyarországon egy kasszást sem idegen nyelven beszélni. Helyette mutogattak, meg magyarul beszéltek a külföldi vásárlóknak.
2023. szept. 15. 20:30
 2/9 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem sokan keverik azt, hogy kezdők és az alapokat tudják és azt, hogy alapszinten (B1) beszélnek.
2023. szept. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Szerintem sokan félreértik. Például én tanultam németet középiskolában. Talán akkor voltam egy alapszint környékén, viszont így pár év elteltével eltudom mondani a nevemet, meg hogy hány éves vagyok, illetve hogy honnan származok. Esetleg még a tipikus "hogy vagy" kérdések és válaszok mennek. Ha valaki megkérdezi, hogy tudok-e németül, akkor az a válaszom, hogy csak pár mondatot tudok. Mert na, az az igazság. Az ilyennek köze sincs az alapszinthez, az alapszint az nem abból áll, hogy pár mondatot eltudsz mondani magadról, de igen, szerintem sokan abban a hitben élnek. Azért az alapszint eléréséhez is kell idő, nem mondhatod rögtön egy nyelv elkezdése után 2 héttel, hogy te alapszinten beszéled.
2023. szept. 16. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Ezert a neve thicktok.
2023. szept. 16. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem tudjuk a nyelvtudást közvetlenül mérni (nem tart még ott a tudomány legalábbis, hogy belemásszunk az emberek fejébe, és pontosan kiderítsük, mit tudnak), és nincsen tökéletesen objektív rendszerünk a nyelvtudás leírására sem. A CEFR (Közös Európai Nyelvi Referenciakeret) és szintjei amit te is emlegetsz (A1, B1, stb.) is csak egy hozzávetőleges, "kitalált dolog" valójában, nem kutatásokra alapozott, egyszer össze lett tákolva és ittragadt, egész elterjedt, de azért az sem elvárható hogy mindenki mindenhol ezt használja. Semmilyen címke nem fog igazán egzakt információt adni valakinek a nyelvtudásáról.
2023. szept. 16. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Valóban arról lehet szó, hogy a pár mondatos válaszolgatásra hiszik azt, hogy ők alapszinten beszélnek egy nyelvet.

Nekik javasolnám, hogy olvassanak el egy B1-es nyelvvizsgára, vagy egy középszintű érettségire felkészítő tankönyvet, akkor lehull a lepel, és kiderül, hogy nincs valódi tudásuk.

Bár van egy olyan gondolatom, hogy akik a nyelvtudás illúziójában élnek, azok nem is foglalkoznak a nyelvtanulással.

2023. szept. 16. 12:06
 7/9 anonim ***** válasza:
90%
Nézd, nekem volt olyan osztálytársam, aki az első nyelvóra után azt momdta, hogy ő beszél franciául.
2023. szept. 16. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdező; ez pont ugyanaz a problémázás, mint mikor a fizikusok kikelnek magukból, amikor valaki azt mondja, hogy „80 kg a súlyom”, mivelhogy helyesen a mondat úgy szólna, hogy „80 kg a tömegem”.


Amiről te beszélsz, az a tudományos körökben elfogadott értelmezés. A mindennapi életben meg mást tartanak alapszintnek az emberek. És ezzel nincs is semmi baj, amíg helyén tudjuk kezelni ezeket a dolgokat. A hétköznapi értelmezés kb. azt takarja, hogy ha meg tudod magad értetni és értesz egyszerűbb mondatokat, akkor az egy alapszint.

2023. szept. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

"A hétköznapi értelmezés kb. azt takarja, hogy ha meg tudod magad értetni és értesz egyszerűbb mondatokat, akkor az egy alapszint."


Én inkább úgy fogalmaznék, hogy alapszinten az tud egy nyelvet, aki folyékonyan beszéli azt, csak nem olyan tág a szókincse, illetve a nyelvtanban is van hiányossága.


Az egyszerűbb mondatok megértése - pl. I can swim - még nem igazi nyelvtudás.

2023. szept. 16. 12:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!