Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen nyelvet érdemes tanulni...

Milyen nyelvet érdemes tanulni? Hobbyból gondolom. Valamilyen egyedire gondoltam. Melyiket?

Figyelt kérdés

2023. nov. 19. 23:06
A kérdező szavazást indított:
Dán
Finn
Román
Olasz
Portugál
Holland
Lett
Ukrán
Szlovák
Egyéb.......
17 szavazat
 1/10 A kérdező kommentje:
Olyanra gondoltam, amit a nehézségei miatt kedvelnék. Szeretem a kihívásokat. Van ilyen?
2023. nov. 19. 23:06
 2/10 anonim ***** válasza:
69%

Angol, német alap. Kiegnek jó még a spanyol, francia, olasz, japán.

Ha különleges, nehéz nyelvet akarsz, akkor kínai, arab, török, orosz.

2023. nov. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
32%
Xhosa nyelvet
2023. nov. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
97%
Ha valami hasznot is akarsz belőle, akkor az angol mellé spanyol, német vagy kínai. Ha meg szimplán csak arra mész hogy nehéz legyen, akkor lengyel. Elvileg az a legnehezebb szláv nyelv, viszont ha már egy szláv nyelven beszélsz, akkor jó eséllyel könnyen megérted a többit is vagy könnyen tanulod utána a többit
2023. nov. 19. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Angolul, németül, spanyolul már tudok. A többire lennék kíváncsi. Nem számít a nehézség. Az csak szebbé teszi. Nincsen elképzelésem.
2023. nov. 19. 23:29
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Valami szláv vagy ázsiai esetleg afrikai nyelvet válassz. Ne a hollandot. Én angolul, németül és olaszul beszélek plusz hollandot tanultam. Nem jó. Ugyanaz mint a német, csak leegyszerűsítve. A spanyol meg túl hasonló az olaszhoz. Tuti valami szláv nyelvet tanulnék legközelebb.
2023. nov. 20. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Angolul, németül, spanyolul már tudok"


Ezek mellé a helyedben nem tanulnék újabb európai nyelvet, bár a francián el lehet gondolkozni, azt Afrikában is sok helyen beszélik.

Mégis inkább valami "egzotikusabbat" lenne érdemes választani: arab, kínai, maláj, japán, hindi, farsi (perzsa)

2023. nov. 20. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha már hobbyból, akkor azért én olyat tanulnék, aminek valami egyéb haszna is van, például gyakran utazol oda vagy vannak onnan ismerőseid, vagy olyan helyen dolgozol, ahol azt is beszélik,...
2023. nov. 20. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Tanulj meg Busmanul, ott van kihívás bőven !
nov. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Finn (a fölsoroltak közül). Az tényleg kulcsot ad egy agglitunáló nyelvbe, sőt egy rokon nyelvbe, de a kellő távolsággal. Közelebbi rokon a két oi-ugor nyelv, a hanti meg a manysi, de nehéz jó részletes nyelvkönvet találni. Azért van egy viszonylag részletes Youtube videó


https://www.youtube.com/watch?v=bOLGfRVNPfw&list=PLMuBFIoP0g..


és ha tudsz oroszul, jó részletes nyelvkönyv is van:


[link]


Távolabbi rokonainkat is érdemes megnézni. Bár legtávolabbi ismert rokonaink a szamojéd nyelvek, és esetleg a vitatott jukagir, de én Szibéria többi nyelvét sem becsülném le élmény szempontjából, még ha bizonyíthatatlan is, hogy voltak-e rokonok valaha. Tunguz, csukcs, szibériaia eszkimó. Itt persze már nem is a rokonság, hanem a tipológia érdekes. Megismerkedhetel az ergativuszi mondatszerkesztéssel, az ige gazdag morfológiájával, a gazdg ragozással, amelyek közül egyesek emléeztetni fognak a magyar jelenségekre, magánhangzóharmoniára, birtokos személyragozásra, tárgyas vas alanyi igeragozásra.


Jukagir:

Ebből szerencsére magyarul is van könyv, méghozzá a Chrestomathia Uralica sorozat részeként (,,Megelőgelezték'' neki ezt a státust, noha rokonsága vitatott, valoszinuleg épp határeseten át, ameddig az összehasonlitó módszer ,,ellát'' a múltba)


Tipologiailag érdekes további szibériai nyelvek, messze az összehasonlitó modszer láthatárán túl:


Csukcs nyelv:


Dunn, Michael John: A grammar of Chukchi


Szibériai eszkimó:


Steven A Jacobson: Classroom grammar of the Siberian / St. Lawrence Island. Yupik


Tunguz nyelvek közül az udege a legjabban elérhető pedagogialilag:


Irina Nikolaeva & Maria Tolskaya: A grammar of Udihe


Az előző kettő poliszintetikus nyelv, a legutóbbi meg szintén ragozós, bár nem poliszintetikus, néhány kellemes vonással, SOV szórenddel.

nov. 27. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!