Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a különbség? Mikor kérdezün...

Mi a különbség? Mikor kérdezünk have-vel és did-del? Azt értem hogy Do az eldöntendő kérdésnél van de pl ezeknél miért a have? Pl_: have you had a breakfast? Where have they parked the bus?

Figyelt kérdés
2010. nov. 8. 13:45
 1/6 anonim ***** válasza:

Mert az egy tök más igeidő! Te önállóan tanulsz? Mert az iskolában ennek garantáltak nagy figyelmet szenteltek! A did az egyszerű múlt, past simple, konkrét múltbeli időpontban lezajlott cselekvés, a have-es (3. alakkal)meg a present perfect, annak annyi használata van, hogy azt nem írom ide, de könnyen utána tudsz nézni.

Nem attól függenek ezek, hogy kérdőszóval vagy anélkül kezdődik-e a kérdés. A do az jelen idő (present simple).

2010. nov. 8. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Iskolában is tanultam de 2 éve nem nagyon használtuk...

Most hogy nem tanulok már, elkezdtem egyedül.

De ezek nekem nem mentek.

A did megy, a simple past is, a jelen idő, csak ezenke a befejezettlen meg kihat a jelenre is dolgok...nekem nem mentek.


Azért köszi.


És akkor azért have, mert reggeliztél és az kihat a mostra?

2010. nov. 8. 14:11
 3/6 anonim ***** válasza:
61%

"A did megy, a simple past is"

A simple pastban használunk did-et.


"És akkor azért have, mert reggeliztél és az kihat a mostra?"

Ja. Ergo most már nem vagy éhes.

2010. nov. 8. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha a mai napra vonatkozik a kérdés a reggeliről, pl 11-kor megkérdezik, hogy reggeliztél-e már, az present perfect. De hogy tegnap reggeliztél-e vagy iskolás korodban, annak semmi köze a jelenhez, egyértelműen múlt.

A "kihat a jelenre" csak egy altípus, pl megírtam a levelet és most itt fekszik készen, de present perfect-et használunk időpont nélküli múltbeli tapasztalatra is, voltál-e már Görögországban, ever, never időhatározószókkal, és szintén present perfect a múltban kezdődő és a jelenben még tartó vagy épp most befejeződő cselekvés is, pl he has been married for 6 years. Találsz gyakorlatokat, ha beírod a keresőbe, hogy present perfect.

első

2010. nov. 8. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

14:11


"ezenke a befejezettlen meg kihat a jelenre is dolgok...nekem nem mentek."


Persze, mert ez egy körülményes módja a present perfect elmagyarázásának.


A simple past EGYSZERŰ MÚLT. Azt jelenti, hogy a mútlban történt valami vagy valaki csinált valamit.


A present perfect BEFEJEZETT JELEN. Nem múlt idő!


Azt jelenti, hogy a jelenben igaz az, hogy egy cselekvés vagy történés befejezett.


They have parked the bus. = a jelenben igaz az a tény, hogy a busz leparkolása megtörtént, befejezett cselekmény. Tehát a busz a jelenben leparkolt állapotban van. Nem kell túlbonyolítani, hogy "kihatással a jelenre" és egyéb ilyesmik.


Where have they parked the bus = kb. "hol van most őáltaluk leparkolva a busz"? Tehát a jelenben igaz az, hogy ők leparkolták a buszt és az le van parkolva. És erre kérdezünk rá.


Az, hogy Where did they park the bus?, azt jelentené, hogy a múltban egyszer valakik leparkoltak egy buszt, és erre kérdezünk rá, hogy hol. Pl. valaki egy történetet mesél, amiben egy busszal is parkoltak, és erre valaki visszakérdez, hogy hol parkolták le.


Ha megérted, hogy a present perfect befejezett jelen, és nem pedig valami furcsa "múlt idő", akkor könnyű lesz használni.

2010. nov. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

köszi a segítséget.

Az utolsó volt a leg érthetőbb, köszönöm:)

2010. nov. 8. 17:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!