Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Latin írásban mikor kell az...

Latin írásban mikor kell az "U" betűt "V"-vel helyettesíteni? Ha a válasz az, hogy mindig, akkor valamit nem értek. (bővebben katt)

Figyelt kérdés

Több szónál is problémát okoz ez nekem, de a legszembetűnőbb talán a 'keselyű' írása, akárhány szótárt is néztem (internetes és nyomtatott egyaránt), mindenhol így szerepel:


VULTUR


Ezzel szemben én úgy tudtam, a latin nyelven írt kódexeken és bibliai véséseken nem használták az "U" betűt, helyette minden esetben a "V" karaktert írták, tehát a keselyű latin írásban így lenne:


VVLTVR



Lehet hogy mindez bagatell és jelentéktelen problémának tűnik, de lévén nem volt szerencsém közoktatási kereteken belül latin tanulásra, ezért csak mint laikus kérdezem.


Minden választ előre is köszönök!


2010. dec. 5. 10:27
 1/4 anonim ***** válasza:

én tanulok latint, az én könyvemben U betűk vannak

a tanár nekünk nem mondott ilyet, de van néhány ősrégi kép a könyvben ahol U helyett V van

2010. dec. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
71%
A latin nagy U alakilag megegyezett a nagy V-vel,és mivel az eredeti latin ábécé csak maiusculaból (nagybetű)állt ezért láthatod például így leírva JVLIVS vagy AVGVSTVS. De ez a mai latin nyelv tanításban ez nem okoz gondot mivel mind kis betűket, mind a nagy U-t is használjuk, pusztán praktikussági szempontok miatt.
2010. dec. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2010. dec. 5. 19:10
 4/4 anonim ***** válasza:
60%

Nem kell az u-t v-vel helyettesíteni, és ma megkülönböztetünk v-t és u-t.


Eredetileg nem volt szükség az U betűre (latin szövegekhez ma sincs), mert a V kiejtése w volt, a w pedig félmagánhangzó, ami úgy viselkedik egy másik magánhangzó mellett, mint egy U (kettőshangzót képez vele). Vö. az angol "what" szóval (kiejtése kb. félúton a vat és uat között). A héberben is ugyanazzal a betűvel (ו) lehet jelölni a v-t és u-t is (bár ott ez azért nem pont ugyanígy megy). Az U és W új fejlemények a latin ábécében, a más nyelvekre való alkalmazás igénye hozta létre őket. Klasszikusan csak V van (és ahogy az előző is mondta, csak nagybetűk).

2010. dec. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!