Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Idegen szó memorizálásának...

Idegen szó memorizálásának technikája, akkor hogyan is kell (technikai idézet lent)?

Figyelt kérdés

Idézet a Nyelvhack kézikonyvbol.


"KÉPASSZOCIÁCIÓ

Asszociáljunk hát! Az egyik legjobb módszer erre, ha a szót a valós kontextusban látod, ahogy

azt valóban, az életben is használják. Ehhez rengeteget kell olvasni/szöveget hallgatni,

rengeteget kell foglalkozni az adott nyelvvel, a felidézés mégis leginkább egyirányú (tehát

célnyelvről anyanyelvre), mivel a célnyelven olvasol/hallgatsz és az elmédben azt a saját

anyanyelvedre fordítod. Megfelelő mennyiségű idegen nyelvű inputtal ez a fordítási folyamat

megszűnik, a szöveg megértéséhez többé nincs szükséged az anyanyelvedre, de mégis, ez nem

lesz hasznodra abban, hogy a nyelvet beszéld.

Az egyik kedvenc példámon (a már említett francia gare szón) mutatnám be ezt, melyhez a

következő történetet találtam ki:

Tudomásom szerint az angol nyelvben nincs olyan hang, ami hasonlítana a francia "gar"-ra (ami

a tipikus francia "r" hangon végződik), így egy perc gondolkodás után arra jutottam, hogy

Garfield pont jó lesz asszociációs alapnak - aki nem ismerné, ő az a narancssárga, lusta, dagadt

macska (aki persze beszél is), aki nem csak képregényekben, de mesékben és még filmekben is

feltűnt. A vonatállomás, amivel azonosítani akartam, nagyon személyes volt (ez a legjobb) - a

spanyolországi Valenciában lévő állomásra gondoltam, ahol anno nagyon sokszor

megfordultam. Már a kezdetektől nagyon fontos, hogy minden nagyon élénk és színes legyen,

tele részletekkel. Elképzeltem, ahogy az emberek rohangálnak az állomáson, visszagondoltam a

vágányra, ahonnan a legtöbbször indult a vonatom, sőt még a jegyautomatára is, ahol általában

a jegyemet vettem. Hirtelen egyszer csak megjelenik egy nagy, dagadt, narancssárga macska,

nagyon is rajzfilmszerű alakjával - nem az a tipikus házimacska, hanem Garfield maga!

De Garfield nem egyszerűen csak ül az állomáson (ez túl szimpla kép ahhoz, hogy

megjegyezzem) - éppen késében van, és egy vonatra rohan, ami Bolognába megy egy lasagne

evő versenyre. Nála van a bőröndje, valamint az elmaradhatatlan napszemüveg is rajta van, és

hullámzó testtel rohan a vágány felé, ahonnan a vonata éppen indulni készül. Vicces kép,

ahogyan ez kövér macska futkározik, talán éppen először életében! A vonat már menni készül, ő

viszont nekiiramodik, feldobja a bőröndjeit a hátsó részre, ugrik egyet... és éppen eléri még

azt!

Mikor szükségem van a vasútállomás szóra, elmémben rögtön megjelenik ez a kis történet és

magával "húzza" a gare szót. Bárhol találkozom a "gare" szóval, egyből megjelenik ez a kép és

látom, ahogy a kövér macska fut a vasútállomáson a vonat után. Ez a felidézés kevesebb, mint

egy másodpercig tart és a beszélgetés folyását alig lassítja le."



Kérdésem:

Ha pl. angol parrot (papagájt szeretném megjegyezni)akkor elkell képzelnem pl. Aladinbol a papagájt ahogy a sivatagban egy piramison azt károgja hogy parrot parrot.....?! vagy hogyan kell belevinni a saját elképzelésunkbe az idegen szot?


2011. ápr. 10. 23:21
 1/8 anonim ***** válasza:
nemnenm az úgy nem lesz jó, nem fog eszedbe jutni a szó :D elvileg keresni kell egy hasonló szót mint a parrot lehet béne lesz de kb így képzeld el. A parrotról eszembe jut az h PÁR ROTtweiler és akkor úgy képzeled el h az aladinos madarat látod magad előtt ahogy felvan üldözve egy oszlopra és alatta meg egy pár rotweiler kutya ugat vicsorít éhesek meg akarják enni. És ha eszedbe jut a papagáj szó ezt a képet kell látni a kutyákkal és elvileg eszedbe jut róla egyből h parrot. Értem? elvileg így kell működnie
2011. ápr. 10. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ez a szöveg az Öt év öt nyelv c. blogról, vagy a Nyelvhack kézikönyvből származik! (Bár a kettő szorosan kapcsolódik egymáshoz) :)
2011. ápr. 11. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Pl. egy másik verzió,nekem a parrot rol a párolt szo jut eszembe...akkor elkepzelem ahogy a papagaly eszi párolt spárgát a sivatagban.


Egy másik pl.takarítás - dusting

elképzelem ahogy Dustin Hofman takítja ki a szobámat


szoval akkor így kell? :D


köszönöm szépen a segítséged,nagyon rendes vagy! (Y)

2011. ápr. 11. 08:32
 4/8 anonim ***** válasza:

Jaj, de hülye vagyok! Hát oda is van írva a forrás, csak én siklottam át rajta!


Lennél szíves írni egy privát üzenetet, mert én is olvasom ezt a könyvet, és jó volna találni más valakit is, aki szintén ezt tanulmányozza!


Köszi!

2011. ápr. 11. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
igen igen , ez a két verzió már sokkal jobb, am ha olvasod tovább a könyvet ott leírja h minnél részletgazdagabban próbáld elképzelni, meg ha lehet személyeset pl az jó h a te szobád takarítja dustin :D, am nemtom mennyire hatásos a módszer de állítólag a vége fele már pikk pakk megy a történetek kitalálása meg előhívása. Csak nekem nem volt idegzetem annyit kitalálni :D de lehet majd még próbálkozom
2011. ápr. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ti honnan szereztétek meg a Nyelvhack kézikönyvet?????


Nagyon régóta keresem! Eddig sikertelenül... :(

2011. ápr. 11. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Feltotottem datara:

*****



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2011. ápr. 11. 14:24
 8/8 anonim ***** válasza:

KÖSZÖNÖM!!!!!!!!!

Le is töltöttem, és el is kezdem olvasni! Köszi!!!

2011. ápr. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!