Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Helyes így németül? "Bist du...

Webnyelv kérdése:

Helyes így németül? "Bist du fertig? " "Ja, ich bin es. " Az "es" visszautalhat az állítmány névszói részeként?

Figyelt kérdés
Mein Vater ist Lehrer. Ich werde es auch. -így tuti, hogy helyes. De melléknevek helyett is állhat az "es" az állítmány névszói részeként?
2011. szept. 25. 14:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nem lehet helyettesíteni "es"-szel, inkább: Ja, ich bin fertig.

(de már 1000 éve tanultam a németet...)

2011. szept. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Megválaszoltad a kérdésed: az es főnévre utalhat vissza, meg, ha csak józan paraszti ésszel végiggondolod, látod, hogy teljesen felesleges ennyit ragozni a dolgot. Na, meg úgy is, hogy "Ja."

Ha azt írtad volna, hogy

"XY ist fertig"

akkkor már több értelme lenne ragozni, és annyira nem is hangzik hülyeségnek, hogyha erre reagálva mondod:

"Ich bin es auch"

Pengék javítsanak ki, mert lehet, hogy orbitális baromságot írtam.

2011. szept. 25. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nem kell. Csak megérzés, de elég jó vagyok németből. Az előzőnél meg én inkább úgy mondanám, hogy

XY ist fertig.

Ich auch.


Magyarban sem jó amúgy.

Kész vagy? Igen az vagyok.

Érződik, hogy csak főnévre mutathat vissza.

2011. szept. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Az es vonatkozhat egész mondatra, vagy mellékmondatra is. Mondhatod hogy ich bin es.
2011. szept. 25. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, közben megtaláltam egy könyvben: az es bármire visszautalhat, ha az állítmány névszói részeként nem akarunk valamit megismételni.


2. hozzászólónak: de nem hímnemű főnévre! (A Lehrer hímnemű szó, és az "es" itt erre utal vissza! Itt kicsit más a szerepe az es-nek.)


3. hozzászólónak: Igen, az "Ich auch" valóban gyakoribb.


Ez az "az vagyok" válasz más nyelvekben is hasonló, mint a németben: francia: je le suis. olasz: lo sono.

Csak nem voltam benne biztos, hogy a németben is mindenre vonatkozhat-e, de ezek szerint igen.

2011. szept. 25. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!