Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Egy olyan mondatban ami több...

Egy olyan mondatban ami több mellékmondatból áll, hogyan tudom megállapítani melyik a főmondat?

Figyelt kérdés
2009. máj. 5. 19:06
 1/2 anonim ***** válasza:
Az amelyik a mondanivaló lényegét takarja, a többi "csak" magyarázat.
2009. máj. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Először is: tanulj meg helyesen írni! A kérdésedből két vessző hiányzik a kötőszók elől.

"Egy olyan mondatban ami több mellékmondatból áll, hogyan tudom megállapítani melyik a főmondat?"

Meg kellene tanulnod a mellérendelő és az alárendelő kötőszókat.

A vonatkozó névmás (ami) pl. alárendelő kötőszó, továbbá a kérdő névmás (melyik) is ebben a szerepben van a fenti mondatodban.

A kérdésed tehát háro vesszőnek kellett volna lennie.

A következő lépés az alanyi-állítmányi szerkezetek megkeresése.

Állítmányok:

1. áll, ehhez az ami névmás az alany, tehát ez egy alárendelt mellékmondat (lásd a vonatkozó névmás kötőszói szerepét!);

2. tudom, ez pedig egy egyes szám első személyű ige, tehát az alanya: én

3. melyik, az ehhez tartozó alany: főmondat.

Peched van, mert egy megszakított tagmondattal kezdted a kérdésedet: "Egy olyan mondatban...hogyan tudom megállapítani". Tehát ez lesz az első számú tagmondat, ezért kétszer kell fölé írni az egyes sorszámot (szigorúan mindig a legelső betű fölé, tehát az E és a h betű fölé.

A közbeékelés lesz a második tagmondat, írd az ami első betűje fölé a kettest.

A harmadik tagmondatod pedig értelemszerűen a melyik kérdőnévmással kezdődik, tehát az m fölé írd fel a számot.

Ne felejtsd el a tagmondathatárokat a vesszőknél behúzni a szavak fölött.

Minthogy a kérdésedben alárendelő kötőszók szerepelnek, és az első tagmondatodba ügyesen beleírtál egy távolra mutató mutatónévmást, azaz egy utalószót (olyan), rögtön tudható, hogy a közbeékelt mellékmondatod minőségjelzői alárendelés.

De a főmondatodba be lehet illeszteni egy másik utalószót is: "hogyan tudom megállapítani azt" - vagyis az azt itt egy tárgyi mondatrész szerepben áll. Ebből az következik, hogy a főmondatodnak van egy másik mellékmondata, a hármas számú, mégpedig tárgyi alárendelés.

Azt ugye tudod, hogy a főmondatot körrel, a mellékmondatot pedig négyzettel jelöljük, és mindig a kör van felül (mint a fej a testen).


Ne csüggedj, kövesd lépésről lépésre, ki fog jönni neked is.

2009. máj. 6. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!