Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Van valami szabály a 'svá'...

Van valami szabály a 'svá' használatára a németben?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tulajdonképpen kicsit gondban vagyok ezzel a dologgal, mert a többi magánhangzóval szemben erre nem találtam semmilyen szabályszerűséget. Van esetleg? Ha jól láttam, akkor ez leginkább szavak végén jelenik meg németben, máshol nem igazán. Van erről valami jó kis leírás? Lehet angol leírás is, ha nincsen magyar. Előre is köszönöm a válaszokat.


2011. dec. 15. 11:54
 1/2 anonim ***** válasza:
Pontosat nem tudok írni (kb. 25 éve tanultam:D), de a hangsúlytalan igekötőben is megjelenik, pl. verstehen. Van magyar leírás, régi ELTÉs fonetikajegyzet, gondolom, azóta kiadták már újra.
2011. dec. 15. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Igen, leginkább szavak végén van, de bárhol máshol is, két feltétel van, hogy egy magánhangzó bárhol egy szóban mikor lehet svá:

1. az illető szótag hangsúlytalan legyen

2. ne legyen a szótag önálló szó, morféma, azaz ne legyen önállóan jelentése


Annyit még megjegyeznék, hogy a németben a svá nem ö-s hangzású, mint az angolban. A német svá esetén kicsit feljebb van a nyelvünk legmagasabb pontja (az angol svához képes), és ezért nem ö-szerű, hanem inkább rövid-é-szerű hangja lesz, kicsit tompa é.

2013. febr. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!