Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » NÉMETESEK! A főnevek névelőjét...

NÉMETESEK! A főnevek névelőjét hogyan tanultátok meg?

Figyelt kérdés

Én egyszerűen nem tudom megtanulni a főnevek névelőjét.

Ha dogát írunk vagy felelünk akkor persze bemagolom az egészet, de pár hét múlva már egyre se emlékszem, és hiba tudom a főnevet /mert azt nem is kell tanulnom már az órán megjegyzem/, de ha nem tudom a névelőt, akkor nem ér szinte semmit. Ti milyen módszert használtok arra h megmaradjanak a névelők is a fejetekben?



2012. máj. 30. 17:16
1 2
 1/16 anonim válasza:
Más módszer nem nagyon van, mint bemagolni... Próbáld használni mondatokban, nézz filmeket, olvass könyveket németül ilyesmi. Egy idő után rááll az agyad és már automatikusan menni fog, hogy melyik mi.
2012. máj. 30. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
hát nekem azt mondta a tanár amikor kezdtem tanulni a nyelvet,hogy az esetek túlnyomó többségében az "e" betűre végződő szavak nőneműek pl: die Katze(bár van kivétel).a többit meg hasra ütés szerűen vittem végig 10 éven át :) mégse voltam 3-as tól rosszabb.mindig puskáztam a nyelvtani vagy szódolgozatoknál,ha meg felelni kellett a szavakból akkor érdekes módom nem tudtam a névelőt,de volt h ráhibáztam :)
2012. máj. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
Meg elvileg az "ing" végződésűek is die-k.
2012. máj. 30. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Nem, az "-ing" végződésűek hímneműek.

Az "-ung" végződésűen nőneműek.

2012. máj. 30. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
Jajj igazad van, elírtam :( :D
2012. máj. 30. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Megpróbálok egy kis segítséget adni a névelők elsajátításához:

A könnyebb fejezet:

A főnevek nemére vonatkozó általános, mindenre kiterjedő szabályok nem léteznek, de bizonyos rész-szabályokat érdemes megjegyezni, mert elég sok főnév névelőjére utalnak.


Az élőlényeket jelentő főnevek többségénél a névelő a természetes nemnek felel meg.

Pl.: der Vater (apa), der Sohn (valakinek a fia), der Mann (férj, férfi), der Onkel (nagybácsi), der Bruder (fiútestvér), der Cousin (fiú unokatestvér), der Neffe (unokaöcs), der Schwager (sógor), der Schwiegervater (após), der Schwiegersohn (vő), der Enkel (fiúunoka), der Löwe (hímoroszlán), der Hahn (kakas)…

die Mutter (anya), die Tante (nagynéni), die Schwester (lánytestvér), die Frau (nő, feleség), die Schwiegermutter (anyós), die Enkelin (lányunoka), die Cousine (lány unokatestvér), die Schwiegertochter (meny), die Nichte (unokahúg), die Schwägerin (sógornő), die Löwin (nőstényoroszlán), die Henne (tyúk)…


Ugyanez vonatkozik a foglalkozásokra is: der Lehrer (a tanár), der Arzt (az orvos), der Ingenieur (a mérnök)...

die Lehrerin (tanárnő), die Ärztin (orvosnő)…


De akadnak kivételek:

das Weib (asszony), das Mädchen (kislány), das Fräulein (kisasszony), der Backfisch (a serdülő)…

(Kivételek, mert névelőjük eltér a természetes nemtől).


A hím- és nőnemű élőlények közös neve, valamint a fiatal élőlények neve semleges nemű:

das Pferd (ló), das Rind (szarvasmarha), das Schwein (sertés)…

das Kind (a gyermek), das Kalb (borjú), das Huhn (tyúk), das Lamm (bárány), das Küken (csirke)...

Kivétel: der Mensch


A férfi és női foglalkozásokat jelentő főnevek jellemző végződései:

„-er” végződésűek hímneműek: der Lehrer, der Künstler, der Schüler, der Maler

„-in”végződésűek nőneműek: die Lehrerin, die Künstlerin, die Schülerin, die Malerin

2012. máj. 30. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Picit nehezebb a végződéseket megjegyezni, de érdemes.

"-or, -ling, -(i)smus, -ig" mind hímneműek

"-ung, -keit, -schaft, -tät, -ik, -ion, - heit, -ei" végződésű főnevek mind nőneműek

"-chen, -ma, -um, -ment, lein, -tum" mind seml. neműek

És ezeket hogyan lehet megjegyezni?

Próbáld meg úgy, hogy majdnem (de mégsem) létező szónak rakod össze: pl.: der Iglingorismus

das Tumchenmamentumlein

die Heitungkeiteischaft és die Tionitätik

Sok ötlet létezik a névelők elsajátításához. Az egyik pihent agyú valaki azt mondta, hogy amikor az ember egy új hímnemű vagy nőnemű főnevet tanul, próbálja kapcsolatba hozni egy férfivel vagy egy nővel. Szóval keressen olyan jellemzőket, ami főleg az egyikre vonatkozik. Aztán fel tudja idézni, miről jegyezte meg. Amikor már megtanulta, úgyis automatikusan elfelejti ezeket a "mankókat".

2012. máj. 30. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Ez megint nem olyan nehéz:

HÍMNEMŰEK:

Napok: der Montag, der Dienstag, der Mittwoch, der Donnerstag, der Freitag, der Samstag, der Sonntag, der Tag (a nap)

Napszakok: der Morgen, der Vormittag, der Mittag, der Nachmittag, der Abend

DE: die Nacht, die Frühe

Hónapok: der Januar, der Februar, der März, der April, der Mai, der Juni, der Juli, der August, der September, der Oktober, der November, der Dezember, der Monat

Évszakok: der Frühling, der Sommer, der Herbst, der Winter

Világtájak: der Norden, der Süden, der Osten, der Westen

Autómárkák: der Ford, der Mercedes, der Volkswagen

Expresszvonatok: der Saxonia, der Hungaria, der Orient Express



Nőneműek: Főnévvé vált számnevek: die Eins, die Fünf (isk. osztályzat, járművek, sport, kártya)

Hajó- és repülőgépek fantázianeve: die Boeing, die Berlin


Semleges neműek: Szállodák, mozik, kávéházak fantázianeve: das Claudius, das Savaria, das Hungaria

Minden főnévként használt főnévi igenév: das Lesen, das Laufen



AZ ÖSSZETETT FŐNEVEK


Mindig a legutolsó főnév nemét veszik fel az összetételek: das Lebensmittelgeschäft /die Lebensmittel+ das Geschäft/

2012. máj. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
ezt te gépelted be, vagy másoltad valahonnan?:)
2012. máj. 30. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Egy nyelvtankönyvet írok, és onnan másoltam át (részben), tehát a saját anyagom. De a névelőkhöz még a földrajzi neveket is hozzá lehetne venni, csak már elfogyott az időm.
2012. máj. 30. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!