Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » OLASZ! "Örülök, hogy kaptam...

OLASZ! "Örülök, hogy kaptam e-amil-t tőled! " Hogy fejezem ki?

Figyelt kérdés
Io sono molto felice, perché io ho un e-mail da te. (?)
2012. jún. 28. 15:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Sono felice di aver ricevuto una tua mail.


Nézzük, miért:

Összetett mondatról van szó, amelynek főmondata jelen, mellékmondata múlt idejű (..vagyok, hogy kaptam..)


Az "essere felice" vonzata: "di" (amiért, amitől boldogok vagyunk, azt "di"-vel fejezzük ki: sono felice di vivere; sono felici di conoscerci stb.)


A mellékmondat múlt idejűségét - a főmondat jelen idejűségéhez képest - a "di" után következő főnévi igenév+participio passatoból álló szerkezettel érzékeltethetjük: "sono felice DI AVER RICEVUTO una tua mail." Amint látod, ez mondatrövidítésre ad lehetőséget. Nem kell tehát körülírással élned, úgymint: "sono felice che tu mi abbia inviato una mail" (és ráadásul: ebben az esetben congiuntivo-t is kellene használnod: "tu mi abbia inviato". Sokkal egyszerűbben tudsz tehát fogalmazni.)


És miért "una tua MAIL?" Azért, mert ezzel kiküszöbölöd a nehézkes "da te"-fordulatot. Rosszul hangzik, döcögős, minden baj van vele:-) "MAIL" pedig azért (és nőnemű!), mert bizalmas stílusban, barátok közt, nem szoktuk kiírni az "e-mail"-t. Mail, és annyi:D


Gyakorlásképpen:


Sono felice DI AVERTI POTUTO SPIEGARE la costruzione questo semplice periodo. (Aholis "periodo"=mondat).



Még egyet: ez a mondatrövidítési technika csak akkor működik, ha a fő- és a mellékmondat között "egyalanyúság" van. Itt is mindkettőben egyes szám első személyű a cselekvő: ÉN vagyok boldog, hogy ÉN kaptam tőled, stb. Ha ez a feltétel nem áll fenn, akkor így nem rövidíthetsz mondatot. Pl.: Boldog vagyok, hogy megkapTAD az e-mailemet.: Sono felice CHE TU ABBIA RICEVUTO la mia mail. Itt a mellékmondatban szereplő igét már ragoznod kell, ráadásul múlt idejű congiuntivo használata mellett (tu ABBIA ricevuto), mivel a főmondat állítása érzelmet fejez ki.

Világos, ugye?

2012. jún. 28. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Jav.: ..la costruzione DI questo...(bocs.)
2012. jún. 28. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Hű! Nem gyenge válasz! Köszönöm! Érthető, tiszta és köszönöm!


Zöld mancs ment! :)

2012. jún. 28. 16:28
 4/4 anonim ***** válasza:
Köszi!
2012. jún. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!