Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az alábbi tesztben ugye egyik...

Az alábbi tesztben ugye egyik sem lehet helyes válasz?

Figyelt kérdés

The last person …. was my grandfather.

A, with which I played chess

B, who with I played chess

C, I played chess with

D, whom I played chess


(helyes szerintem ezek lehetnek:

The last person with whom I played chess was my grandfather. vagy

The last person whom I played chess with was my grandfather. vagy

The last person who I played chess with was my grandfather.


2012. júl. 20. 21:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
with whom I played vagy who I played chess with
2012. júl. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 rémuralom ***** válasza:
A c) válasz abszolút hibátlan. A which és a who(m) kimaradhat a bővítő vonatkozói mellékmondatokból (non-defining relative clauses), amennyiben tárgyesetben vannak, és az esetleges prepozíció a mondat végére kerül.
2012. júl. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 rémuralom ***** válasza:
Ja, és a zárójeles tippjeid közül csak az első helyes. A másik kettőből hiányzik a with vonzat, ráadásul a második teljesen ugyanaz, mint a fenti d) válasz.
2012. júl. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 webnyelv ***** válasza:

C a helyes.

A who odaérthető, de, mivel nem alanyesetben van, elmaradhat. who ... with (akivel) lenne, de a who elmaradhat.

A with-nek mindenképpen benne kell lennie a mondatban, hiszen magyarul is: akiVEL. Az A nem jó, mert személyre vonatkozik, which nem lehet. B-ben a who után a with elég bénán néz ki, nem? A D-ben pedig nincs with.


Szóval, ha nem alanyi mellékmondatról van szó, akkor a vonatkozó névmás elmaradhat. Alanyi esetén nem maradhatna el. Ez így érthető, vagy további magyarázatot igényel?

2012. júl. 20. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 webnyelv ***** válasza:
2. Itt éppen hogy pont nem bővítő, hanem magyarázó értelmű a mellékmondat, nem? Azaz defining. Mert különben nem tudnánk milyen utolsó személyről van szó, nem? Tehát vessző éppen ezért nincs is benne. De javíts ki, ha rosszul értek most valamit.
2012. júl. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

webnyelv értem amit írsz

de nekem ez egy bővítő mondat

tegyük fel hogy bővítő mondat,így amiket helyesnek tartok azok jók lennének nemde? :-)

2012. júl. 20. 21:43
 7/11 anonim ***** válasza:
c a helyes válasz, ne okoskodj a webnyelvvel, jobban tudja mint te.
2012. júl. 20. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ez nem "bővítő" mondat, ez defining.
2012. júl. 20. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nem okoskodom webnyelvvel. Elismerem a tudását, csak az érdekelt hogy ha bővítő mondat lenne (feltételezni csak lehet?),helyesek lennének-e a mondatok nyelvtani szempontból.
2012. júl. 21. 06:39
 10/11 webnyelv ***** válasza:

Igazán köszönöm az elismerő szavakat, de én se vagyok perfekt azért.

Kérdező, szerintem a zárójeles mondataid helyesek. Én mondjuk a whom ... with -es mondatodat nem mondanám, kicsit furcsa, de talán elfogadható. A legelegánsabb a who ... with-es megoldásod. Ha bővítő (non-defining) mondatok lennének, akkor is jók lennének, csak akkor vessző is kéne a "(with) who(m)" elé és a "was" elé is.


Ha bővítő mondat lenne az alap mondat, akkor a C nem lenne jó, mert bővítő mondatokban nem maradhat el a vonatkozó névmás! És vessző is kéne a mondatba, ami a példamondatban nincs.


Mondjuk ebben a konkrét esetben, jelentésénél fogva nehezen lehet elképzelhető a bővítő mondat, de rá lehet erőltetni.


The last person, who I played chess with, was my grandfather. (Az utolsó személy, akivel (egyébként) sakkoztam, a nagypapám volt.) Ilyenkor nem hagyható el a who.

The last person (who) I played chess with was my grandfather. (Az az utolsó személy, akivel sakkoztam, a nagypapám volt.)

2012. júl. 21. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!