Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Érdemes elkezdenem a japán...

Érdemes elkezdenem a japán nyelvet? Nagyon nehéz?

Figyelt kérdés

Angolul,németül meg egy kicsit tudok törökül is. Gondoltam elkezdek egy ujj nyelvet. Érdekelnek a keleti nyelvek. Meg a régen látott animék meg a hasonlók miatt is szeretném tanulni. De ha orbitálisan nehéz akkor hát nem tudom, hogy fogom-e valaha is tanulni.

15/L


2012. aug. 14. 16:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kiejtés: semmi nehéz. Új hanggal nagyon nem találkozol. Talán rj-t kicsit nehéz megszokni, illetve a r/l-vel lehet kisebb problémád.


nyelvtan: eléggé más, mint más nyelveké, így kell idő, hogy hozzászokjon az ember, de nehéznek nem mondható. Ragozó nyelv, de két igecsoport van és meglehetősen kevés kivétel van. Mellékneveket is ragozza, de az se vészes (sőt, az még egyszerűbb). Ragozásban, ami nehéznek mondható talán, hogy van több tisztelességi szint is ragozásnál, amik elég bonyolultak (hogy mikor hogy és mennyit kell használni), de anyanyelvűek nagy része se tudja/használja helyesen, szóval neked se kell tudnod, csak ha ezzel akarsz dolgozni, különben az egyszerűsített szabály is elég, az pedig nem nehéz. Németnél semmiféleképp nem mondanám nehezebbnek összeségében a ragozást.


Szókincs: itt már kicsit bonyolultabb a dolog, hisz vannak szavak, amelyeknek eszméletlen sok jelentése van, illetve egy jelentésre is sok szavuk van, de hát angollal is így van, és azért többnyire nem összefügéstelenek a jelentések, bár elsőre az, hogy "kedves" és "könnyű (teszt)" ugyanaz, kicsit furcsának hangozhat.


Írás: két szótagírás van (kb. 40-50 jel és pár szabály). Ha eleinte gyakarolsz rendesen (nem sokat, de rendszeresen), akkor menni fog. Ami nehezebb lehet, az a kibővített katakanak, de azt meg megint csak nem kell megtanulni csak a pár fontosabbat (Pl ti), illetve ezek is elég logikusak. Persze eleinte döcögösen fogsz olvasni és írni, de bele lehet jönni.


És hát akkor ott vannak a kanjik. Eleinte elég nehézek, de utána nagyon sok már összetétele eddigi gyököknek, így sokkal gyorsabban tanulja meg őket az ember. Maga a kanjikat megtanulni nem olyan nehéz, bár van egy két olyan meglepetés, hogy pl. létezik 矢 és 失 is és nagyon nem mindegy az hogy túl lóg vagy nem. Ha nem hanyagolod el, akkor szerintem a kanjik nem jelenthetnek problémát, ami nehézkesebb, hogy egy kanjit nem csak egyféleképp olvasunk, illetve, hogy az összetétel jelentése se egyértelmű. Pl. 度胸 (szint, mértél, eset + szív, mellkas) az bátorságot, pimaszságot jelent, de azért sokszor elég egyértelmű. Pl. 氷柱 (jég + oszlap = jégcsap).


Ettől függetlenül a kanjik elsajátítása időt és gyakorlást igényel. Orbitálisan nehéznek nem mondanák, de ha nem gyakorlod és ismétled időnként (én. kb. évente talán 2-4-szer 3-6 órát rááldozok, hogy újraismételjem azokat, amellyek még nem jönnek ki a könyökömből és megvagyok ennyivel; hozzáteszem én igyekszem minden összetételt megtanulni, amelynek a kanjijait ismerem), akkor nem fog menni vagy csak minimálisan.


Én mindig is jó voltam nyelvekből és szerettem is őket (én angolt&németet tanultam), viszont elég lusta tudok lenni, de nem találtam a japánt (túl) nehéznek (még is nagyon jól megy). Persze vannak nehézségek, és hát a kanjik miatt nehezebb, mint német vagy angol, de szerintem nem olyan amitől vissza kell riadni. Persze engemet nagyon érdekelt a japán, mai napig elég sok animet nézek, hallgatok japán zenét és szabadidőmből is sokat japán nyelvvel kapcsolatos dolgokra fordítom. Nyelviskolában tanulom, de messze a csoportom felet tartok. Szóval mondjuk lehet, hogy számomra ezért tűnt könnyebbnek, másrészt én eléggé túlteljesítem egy sima nyelvtanuló szintjét.


Szerintem ha érdekel, akkor kis szorgalommal meg lehet csinálni. Nehéz, de nem nagyon nehéz. Ha a kanjik nem lennének, akkor szerintem kb. olyan nehéz lenni, mint a német vagy az angol.


Különben esetleg koreai felé orientálodhatsz. Ott a szótag írás kicsit nehezebb (ott már több szabály van, hogy mit rendezel egy karakterbe, mit nem) és a kiejtéssel többet kell vacakolni (én csak egy videót néztem meg róla, de nem érzem egyértelműen a különbséget a k (kh-szerű) és a g (k-szerű) közt. Nyelvetana nagyjából japánnal egyszintű viszont hanjákat már nem használják midennapokban illetve többnyire csak egy olvasatuk van.

2012. aug. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előzőhöz, azonban annyit tanácsolnék, hogy nehogy elkezd külön-külön tanulni a kanjikat. Teljesen fölösleges, egyrészt nagyon nehéz, észben tartani mind a jelet, mind az 1000 olvasatát. Tanuld a szavakat, és majd ha 2 különböző szón belül találkozol közös kanjival, akkor majd csodálkozol :D Teljesen fölösleges megtanulni az 1200+ kanjit, meg az olvasatát.

Egyébként én is 15 vagyok, 3 hónapja tanulom a japánt, tanárral. Nagyon egyszerűnek, és logikusnak találom, eddig. Majd később még meglátjuk mi lesz a véleményem, de szerintem abszolút logikus, és érthető.


Sok sikert hozzá! Üdv!

2012. aug. 14. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!:)

Ma nekikezdek a tanuláséhoz.

2012. aug. 15. 06:38
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Kaosmagiernek: ez aztán az átfogó leírás :) Hadd kérdezzem meg, mióta tanulsz? S mennyire tudsz már? Van JLPT fokozatod is? Már máskor is láttam a hozzászólássaidat és mindig sokat lehet belőlük tanulni.
2012. aug. 15. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
50%
Körülbelül 2 éve tanulok (szeptemberben lesz teljes). JLPT-t még nem próbáltam, kb. JLPT3 körül lehetek bár kanjikból pl. úgy vagyok, hogy ismerem kb. a JLPT5 és 4 anyagát, illetve többnyire ehhez még JLPT2 és 1-es szintűeket ismerek főként, a JLPT3-s kanjijat meg többnyire egyáltalán nem ismerem.
2012. aug. 15. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A JLPT 3-as kandzsi szint csak kb. 150-200 kandzsival marad el a 2-es szinttől, tehát kandzsik tekintetében használhatók ugyanazok az anyagok a vizsgára készüléskor mindkét szintre. Csak N2-nél biztosabb tudás kell :)
2012. aug. 16. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
67%
Köszönöm az információt, de igazából ez annak az eredménye, hogy nem szándékozom JLPT vizsgát tenni egyelőre (majd csak JLPT1-t), így elsősorban inkább aszerint tanulom a kanjikat, hogy mikkel találkozok sokat, melyikek tetszenek. (Amik első sorban harc, érzelmek, fantázia, , mitológia, varázslat, feudális viszonyokhoz és természeti erőkhöz kapcsolodó szavak, ezek viszont inkább JLPT1/2-sek mivel mindennapokban többnyire teljesen lényegtelen szavak).
2012. aug. 16. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!