Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Olasz. 'Se si dorme molto ci...

Olasz. 'Se si dorme molto ci si sente riposati. ' Miért riposati és miért nem riposato?

Figyelt kérdés
Egy nyelvtani tesztben akadtam rá, és mivel egyedül tanulok olaszul, még tippem sincs, hogy hol keressem. Előre is köszönöm :)

2012. aug. 18. 12:02
 1/6 webnyelv ***** válasza:
100%

A "si", mint általános alany után a participio passato hímnem többes számba kerül.

Itt összeszedtem ezeket az általános alannyal kapcsolatos szabályokat:

[link]


Egyébként a főnév, melléknév is többes szám hímnembe kerül általános alany (si) mellett: si è stanchi, si sembra giovani.

2012. aug. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Úgy látszik akkor elkerülte a figyelmem ;)
2012. aug. 18. 14:58
 3/6 anonim ***** válasza:

Hasznos válasz, így csak azért kommentelek, hogy nálam is meglegyen ez a kérdés a válasszal!

Köszönöm!!!

2012. aug. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Azért riposati és nem riposato, mert ez személytelen forma, hogy is mondják, általános alany. tehát "Aki sokat alszik, kipihentnek érzi magát", hogy ilyen magyartalanul, szó szerint fordítsak. Lényeg ahhoz annyi, hogy itt a "riposati" az a melléknév! És ebben a "forma impersonale" esetben a melléknév MINDIG többesszámú!!!! :))))


Szólj nyugodtan, ha még van kérdésed, szívesen segítek nyelvtanban is, legalább felfrissítem a tudásom! :D

2012. aug. 19. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

nahát, de béna vagyok, itt töröm magam, és most vettem észre, hogy már érkezett rég egy helyre kis válasz :$

Bocsi!

2012. aug. 19. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az olaszban az ilyen esetekben (általános alany)amikor az ige normális esetben avere-vel ragozodik (tárgyas) a participio passato mindig o-ra végzódik, ha essere-vel (tárgyatlan és visszaható ige)ragozódna a participio passato mindig i-re végződik.

Általános alany esetén a visszaható igét a si elé kihelyezett ci-vel jelöljük.

2014. febr. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!