Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tudnátok nekem segíteni?...

Tudnátok nekem segíteni? Valaki tud cigányul. Meg akarok tanulni cigány nyelven beszélni. A bestéle azt jelenti ülj le ugye?

Figyelt kérdés
2012. aug. 30. 19:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
A bestéláv az azt jelenti, hogy ülj le.
2012. aug. 31. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Én még a nyolcvanas évek végén kezdtem tanulni. Az újabb könyveket nem ismerem. Amiből én tanultam:


Choli Daróczi József - Feyér Levente: Zhanes romanes?


[link]


Nagyobb könyvtárakban biztos megvan, vagy legalábbis hasonló jellegű könyv.


Besh tele! Ülj le!

Úgy kell ejteni, ahogy Te is írtad. csak sok könyv egy ilyen átírást használ.


Olyan könyvből érdemes tanulni, amiben vannak olvasmányok, feladatok, ragozási táblázatok, magyarázatok.


Sok sikert kívánok Neked. Jártam cigány családok közé, jól éreztem magamat köztük.


Ma már nem beszélik Magyarországon olyan sokan a lovári cigány nyelvet, mint régebben. De azért vannak ma is anyanyelvi cigány beszélők. Az erdélyi és romániai cigányok között meg kifejezetten sokan tartották meg a nyelvet.

2012. szept. 3. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországon van egy cigány csoport a Dél-Dunántúlon (Somogy, Baranya, Tolna, Zala megyékben és kisebb számban a Tisza-tó körül) akik beás nyelven beszélnek. Vannak a D-Dunántúlon olyan faluk (kb.50 db) ahol csak cigányok élnek. És csak beásul beszélnek. Gyönyörű nyelv. A középkori román nyelv Magyar nyelvterületen továbbfejlődött változata lovári szavakkal keverve. :)
2012. szept. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek!! :)
2012. szept. 4. 08:59
 5/13 anonim ***** válasza:
Szívesen, és én is sok örömöt kívánok hozzá.
2012. szept. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
46%

Kedves kérdező.A neten létezik online szótárcsomag.

Magyar - Angol

Magyar - Német

Magyar - Olasz

stb.


Itt található a Magyar - Cigány online szótár is.Én itt szokok megnézni bizonyos szavakat, amiket még nem tudok.

Szerintem elég jó.

2012. szept. 4. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha ay USA-ban valaki spanyolul tanul az angolon kívül, azt szerintem dicsérik: országismeret, honismeret, ismeri hazája történelmét, az ,olvasztótégely'' egyéb népeit, ,,plusz'' honismerete van, milyen művelt és hazaszerető ember.


Ha Svájcban valaki megtanulja a sajátján kívül a többi kanton nyelveit, akkor is dicsérik szerintem (főleg, mivel a svájci identitás nem is nemzetalapú, hanem a közös történelemre és a demokráciára épül).


Ha valaki cigányul tanul, szerintem az is honismeretét bővíti, legalábbis az egészséges amerikai és svájci normák alapján én így képzelem el, tehát ez szerintem dicséretre méltó.

2012. szept. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%

Utolsó! Igazad van. A cigányság része Magyarországnak, része minden magyar életének. Minden településünkön vannak.

Inkább arra kéne büszkék legyünk, hogy Magyarországo, Románián és Szlovákián kívül máshol nem élnek ciogányok. Tehát hungarikum. :) A lovári nyelv gyönyörű. A maagyar esküvőkben cigányzene szól, ismered a csávó, csaj, kaja, pia, Ácsi!, koma... szót.

2012. szept. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm szépen, sok örömöt kívánok hozzá Neked is.


Beás nyelvkönyvet én az Osiris könyvesboltban láttam, legalábbis hat-hét éve (a Ferenciek terétől volt nem messze). Ott voltak kisebb cigány nyelvjárásokról is könyvek. Belenéztem, tényleg archaikus román nyelvjárás volt, érdekelt is. Románul viszont nem sokat tanultam, csak négy leckét. Többnyire tudtam az általam ismert cigányokkal beszélni vagy magyarul, vagy lovári cigányul, ezért végül nem fektettem nagyobb súlyt a román nyelv tanulására, és végül beásul sem tanultam meg, pedig az érdekelt. Szinti és romungro könyv is volt a kezemben, de ezeket sem tanultam meg, maradt a lovári, mert abból volt a legtöbb gyerekkori emlékem.


Meg még az ELTE Kulturális Antropológia Tanszéken tudtak jó cigány nyelvtanuló anyagokat ajánlani, ráadásul többféle nyelvjárásban is (a lovári egyes kisebb helyi változataiban).

2012. szept. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 PetraBee ***** válasza:
Itt Törökorszagban is vannak sokan. :)
2012. szept. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!