Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Franciában vagy spanyolban...

Franciában vagy spanyolban vannak különböző esetei a főnévnek, mint a németben?

Figyelt kérdés
Vagy van egyáltalán főnévragozás?

2012. nov. 16. 22:58
 1/6 anonim ***** válasza:
nincs
2012. nov. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A franciában nincs.

Csak ú.n. préfixe-ek és suffixe-ek vannak, amiket a főnevek elé vagy mögé teszünk. Mint a latinban vagy a németben. Utóbbiakban azonban a főnév maga is ragot kap, ez a francia főnevek esetében nincs így! A tárgyesetet (accusativus) pedig egyáltalán semmi nem jelöli.

2012. nov. 17. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

a spanyolban meg főleg sem sincs!

sem accusativus sem dativus se semmi ....

Na persze nem ettől lesz könnyű vagy nehéz egy nyelv, de speciel ez nincs benne :)

2012. nov. 17. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
60%

Az újlatin nyelvekben – a román kivételével, de az egy speciális eset – a főneveknél csak nemet (hím-, nő-, néhány kisebb nyelvben – pl. délolasz, asztúriai – semlegesnem is van) és azámot (egyes, többes) különböztetnek meg, az eseteket elöljárók jelölik. Bizonyos nyelvekben (pl. spanyol, szárd) viszont van az "a" elöljárószóval jelzett tárgyeset; ez a spanyolban személyek, megszemélyesített fogalmak esetén kötelező, más esetben csak akkor, ha a mondatból nem lenne egyértelmű, hogy melyik az alany és melyik a tárgy (pl. "A la guerra sigue la paz" – 'A háborút követi a béke' vs. La guerra sigue a la paz" – 'A háború követi a békét').


Viszont a személyes névmásokat ragozzák eset szerint is (alany-, tárgy-, részes, elöljárós, birtokos – bár az utóbbit inkább külön névmási kategóriának tekintik).


A román egy kicsit speciálisabb, mint mondtam: a románban ugyanis a latin mutató névmásból származó "névelő" nem megelőzi a főnevet, mint a többi nyelvben, hanem hátulról kapcsolódik hozzá és összeolvad vele, és tulajdonképpen a románban sem magát a főnevet ragozzák, hanem ennek a beolvadt "névelőnek" vannak esetei, ezért úgy tűnik, mintha lenne főnévragozás. Nézőpont kérdése csak persze, hogy ezt a névelő ragozásának tekinti-e valaki, vagy – mivel egy szót alkot a főnévvel – főnévragozásnak.

2012. nov. 17. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2012. nov. 17. 15:28
 6/6 anonim ***** válasza:

az utolsónk írnám:


Szép összefoglalás ez így, na csak ha már így belementél, akkor azt külön választhattad volna, hogy mint "semlegesnem" azért létezni létezik fogalmilag, tartalmilag, sőt mi több, igen fontos szerepe van! Csak most a kérdező a főnevek kapcsán kérdezte. Az meg felvet egy sokadik aspektust, hogy főnevesíteni is lehet semleges névelővel, és hogy ennek is milyen hatalmas szerepe van.

2012. nov. 18. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!