Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tudod-e, hogyan kell helyesen...

Tudod-e, hogyan kell helyesen használni? (magyar nyelvtan)

Figyelt kérdés

A fenti kérdés egy gyakori hibára vonatkozik, vagyis ami szerintem hiba. Kíváncsi vagyok, hogy szerintetek is így van-e ahogy szerintem.


Valaki feltett egy olyan kérdést hogy:

Hogyan szólítsátok a barátnőtöket?


Szerintem ez hibás, mert:


Nem szólíTSátok hanem szólíTJátok. A "szólítsátok" felszólító mód. Példa:

"Szólítsátok meg azt az embert a buszmegállóban!"


Bizonyos esetekben ez is használható kijelentő mondatban:


"A testvérem nem tudja hogyan indítsa be a vállalkozását."

Ilyenkor ez a kérdés is helyes:

"Hogyan indítsa be?"


De mikor általánosságban beszélünk, vagy valamilyen általános dologról kérdezünk, pl hogy valaki hogy csinál ezt meg azt akkor helytelen.


Nézzünk egy példát:


"Hogyan robbantsa fel az épületeket?"


Használat: Tanácsot kérünk valakitől, mert egy barátunk nem tudja hogy vigye véghez ezt a tervét, és megkérdezzük valakitől, hogy mégis hogy tegye? Tehát mégis hogyan robbantsa fel az épületeket? Kíváncsiak vagyunk, mert nem tudja hogy tegye.


"Hogyan robbantja fel az épületeket?"


Használat: Látjuk hogy valaki éppen a szemünk előtt robbantgatja az épületeket, és kíváncsiak vagyunk hogyan csinálja? Ilyenkor kérdezhetjük, hogy az illető mégis hogyan robbantja fel őket? Itt helytelen azt írni hogy robbanTSa.


Tehát az illető kérdése, a "Hogyan szólítsátok a barátnőtöket?" például akkor lenne helyes, ha ez egy cikk címe lenne, és a cikk írója ötleteket adna az olvasónak, hogy hogyan szólítsa a barátnőjét. Vagy éppen arról írna hogy hogyan kellene szólítani a barátnőjét az olvasónak.


Igazam van, vagy nincs? Ha nincs, miért nincs?


2009. aug. 27. 23:29
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Alapvetően igazad van, de több tájszólásban használatos az általad nem megfelelőnek titulált alak (pl. nagymamámék is így beszélnek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében).
2009. aug. 27. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jah értem, szóval ez regionálisan változó... így már világos miért használják annyian.
2009. aug. 28. 00:07
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
se am. a magyar nyelvtanba ez így van eredetileg, csak tényleg az van, hogy sokan nem ismerik a nyelvtant és így ivódik bele az emberkbe ez sok-sok nemzedéken át.
2009. aug. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
68%

Az egy dolog, hogy a regionális köznyelvben így használják. Eleve alsó tagozatban megtanítják, hogy a suksükölés (ez a neve) hiba. Innentől fogva pedig ismerik a helyes módját, ahogy azt a köznyelvben is használják.

Én is használok tájszókat és regionális alakokat (20 évesen), de ha olyan helyen szólalok meg, akkor azonnal váltok a köznyelvre. Írásban meg pláne nem. Az idősebb korosztálynak még elnézhetők az ilyenek (aput sem tudom leszoktatni a nákolásról), de azért 30 alatt nehogy már így beszéljen (és főleg írjon) valaki.

2009. aug. 28. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!