Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A 'just' szó a 'justice'-szal...

A 'just' szó a 'justice'-szal rokon?

Figyelt kérdés
Épp nemrég olvastam, hogy a 'just' a 'csak' jelentésen kívül azt is jelenti, hogy megfelelő, helyes, stb. (Pl.: A just solution.) Ezek szerint a 'csak' és az 'éppen' is valójában ebből a jelentésből származnak valahogy?

2013. jan. 10. 10:32
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Igen, tényleg több jelentése is van, de ezenkívül nincs közük ezeknek a kifejezéseknek egymáshoz.
2013. jan. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Nem. Azonos alakú szavak, azt hiszem, ezt úgy általános 7.ben tanítják... olyan mint a villa (evőeszköz), villa (épület)... nincs köze a két justnak egymáshoz. Az a justnak amelyik a megfelelőt jelenti, nyilván van köze a justice-hez, de a "csak" justnak semmi.
2013. jan. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Igen, rokonok. Utánanézve a 'just' manapság jobban ismert jelentése későbbi fejlemény, mind a "helyes" jelentés. Mindenesetre ófranciából vette át az angol.
2013. jan. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Távoli rokonok.

Eredetileg minkét értelemben Proto Indoeurópai, az eredeti "yewes" [ejt. júz] - igazságos, törnényet betartó személy


1. "God is... just" - Ó-francia, 13 sz. - igazságos


2. pontosan értelemben viszonylag új, 1400 körül

viszont éppen értelemben csak 1904-ben fordul elő először

2013. jan. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

"Azonos alakú szavak, azt hiszem, ezt úgy általános 7.ben tanítják"


Konkrétan ezt a szót? Már akinek, lehet.

Vagy az azonos alakú szavakat? Éppen azért tettem fel a kérdést, mert nem tudom, hogy azonos alakúak, vagy közös jelentésből származnak-e! (Wow.)


Amúgy köszönöm a válaszokat!

2013. jan. 10. 13:00
 6/18 anonim ***** válasza:

Az iskolában tanultak alapján nem csupán azonos alakúságról van szó, hanem többjeletésű szó ez, bár ez azért bajos, mert nem csak két jelentése van, de két szófaj is (határozószó illetve melléknév).

Mindenesetre etimológialiag közös az ős.

2013. jan. 10. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
0%
just - just ice - justice
2013. jan. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Olyasmire gondoltam, mint a magyarban pl. a rend - rendes szavak, vagy a bírság - bíró, köztes - közömbös, stb.

Tehát hogy talán az "éppen, csak" szavak valami távoli rokonságban állnak-e a "megfelelő, helyes, helyénvaló, korrekt" kifejezésekkel.

De ha jól értem, akkor elég távoli a kapcsolat, már ha van egyáltalán.


(Csak próbálok ráérezni a szóra, hogy valahogy egyben meg tudjam fogalmazni magamban a jelentését, valami közös, általános fogalmon keresztül. :))

2013. jan. 10. 15:09
 9/18 anonim ***** válasza:
csak gondolj bele.... mit össze kínlódhat egy angol a mi, számukra kissé ködös jelentésű "fog" szavunkkal :P
2013. jan. 10. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem értem, Kértdező, hogy még mindig mi a probléma. Mit jelent számodra az, hogy távoli a kapcsolat? Mégis miben?
2013. jan. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!