Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Kínaiul tanulók! Hogy jegyzite...

Kínaiul tanulók! Hogy jegyzitek meg a kínai karaktereket, amikor meg kell tanulnotok pl.10 új karakter írását?

Figyelt kérdés
Van rá bevált módszer? Sokszor leírjátok, vagy csak memorizálni próbáljátok?

2013. márc. 18. 18:31
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem a sokszor leírni módszer nem ér semmit. (Bár lehet van, akinek bevállik, de én inkább a fordítva hallom).


Elég párszor leírni, max 3-4 utána már úgyis csak rövidtávú memoriából tudod. De ezt próbáld naponta többször, viszonylag nagyobb időtávlatokban és ha egyet sokszor eltalálsz, akkor azt hagyhatod.


Ha valami nagyon nem megy, akkor próbálhatsz valamit költeni köré, a visszavezetni a gyökeire (részeire). Nekem pl.: 軽 volt olyan, hogy egyszerúen nem tudtam megtanulni, majd azon szlogennel, hogy "kocsi és föld: könnyű" megragadt.

2013. márc. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszi a tanácsot. a kevesebb írás ezek szerint több ez esetben.
2013. márc. 18. 18:57
 3/10 anonim ***** válasza:

Az írásjelek tanulása egy picit túl van "fetisizálva" a nyugati világ nyelvtanulói körében.


1. Szavakat kell tanulni, nem írásjeleket. Ez a japánra különösen igaz, de a kínaiban is előfordul, hogy egy írásjelnek többféle olvasata ill. jelentése is van, 行 xíng és háng. Ezeket nem lehet úgy megtanulni, hogy veszel egy 3000-es írásjellistát és beosztod, hogy napi 10-10, egy év alatt meg lesz az... A modern kínai nyelv kevés egyjeles önálló szót használ, a szavak nagy része kétszótagos, kétjeles. Ezeket kell tanulni és az írásjeleket is ezek részeként. Pl. a 和平 és 暖和 mindkettő tartalmazza a 和 jelet, de más a kiejtésük. Ha pusztán megtanulod, hogy a 和 jelnek kétféle olvasata van, az nem fog segíteni, ha nem tanultad meg, hogy 暖和 és 和平 hogy olvasandó, stb.


A másik dolog, hogy egy-egy írásjel egészen eltérő jelentésekkel bírhat különböző kontextusokban, pl. a 米,ami (hántolt) rizset és a métert is jelentheti, a szövegtől függően.


A kínai nyelv megtanulása nem azonos az írásjelek "tanulásával". Aki a cirill betűket megtanulja, az sem fog automatikusan tudni oroszul, szerbül, stb. Szavakat, kifejezéseket kell tanulni és azok részeként memorizálni az írásjeleket.


Ha viszont a kérdésed arra irányult, hogy hogyan érdemes az írásjelek alakját, írásmódját, a vonások sorrendjét gyakorolni, memorizálni: vegyél egy papírlapot (négyzetrácsos a legjobb, de találhatsz alkalmasabbat is) és egy puha ceruzát és gyakorold vonásról-vonásra. Nem kell százszor leírni, elég, ahogy fentebb tanácsolták, időről-időre elővenni és gyakorolni, amíg olyan automatizmussá nem válik, mint a latin betű.


Ismétlem megint, kontextus nélkül nem lehet szavakat tanulni, ha kiszótárazol naponta 10 szót és "megtanulod" egy szószedet részeként, akkor max. a szemantikailag olyan egyértelmű szavakat fogod tudni megtanulni, mint pl. alma, bicikli, Magyarország, mobiltelefon, stb. De pl. gondolj bele, az olyan szavak, mint a "belép" már teljesen kontextusfüggő, szobába lépünk be vagy egyesületbe, esetleg a netbankunkba vagy a vállalatunkkal a mobiltelefonszolgáltatók piacára, vagy az EU-ba, stb., stb. Emiatt van az, hogy nem értik meg a fordítást, mert ezek a célnyelven nem feltétlenül ugyanazzal a szóval mondandók.

2013. márc. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A 軽 mondjuk japán jelváltozat, de ez a téma szempontjából lényegtelen. Az viszont nem lényegtelen, hogy nem minden írásjel 100%-ig logografikus, a 轻/輕 pl. szemantikus-fonetikus, nem arról van szó, hogy "kocsi + föld = könnyü", a jel jobboldala ami a 巠 egyszerüen a kiejtésre utal, a jobboldali rész jelentése amúgy is vízfolyam, bár lehet olyan értelmezése is, hogy a kocsi halad mint a vízfolyam, vagyis egyenesen elöre, ami némi asszociácó után: könnyü, stb.
2013. márc. 19. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszi! nagyon hasznos volt a magyarázatod. igen, arra gondoltam, hogyan érdemes memorizálni az írásjegyeket. nem akarok napi 10-et találomra megtanulni, hanem ahogy a könyv leckéi hozzák mondatokban, kontextustól függő jelentéssel stb.
2013. márc. 19. 11:29
 6/10 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben a leghasznosabb a leckék szövegeivel együtt tanulni az új mondatokat, azzal a mondattal együtt, amelyikben elöfordult az új szó. Majd megtanulni, hogy ebben a szövegben mit jelentett. Idöröl-idöre végiglapozhatod a tanult leckéket és gyakorolhatod az írásjelek írását, a lényeg, hogy kialakuljon az jelalak-jelentés-kiejtés-szövegkörnyezet négyes asszociáció.
2013. márc. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

kicsit soknak tűnik ennyi mindent megjegyezni egyszerre. valamelyiknél az írásjegy megjegyzése könnyebb, valamelyiknél pedig a jelentés ragad meg előbb.

akkor annak nincs is sok értelme, hogy a leckében a párbeszéd után egyfajta szószedet szerepel? rögtön az írásjegy, a kiejtés, és a jelentés.

2013. márc. 19. 11:51
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem mondtam, hogy nem jó a szószedet, csak önmagában szólistákat tanulni, vagy pláne írásjeleket egyesével, értelmetlen, mert nem lesz mögötte "talaj", amiben "gyökerezik" a szókincs.
2013. márc. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
ok, értem, és köszönöm a tanácsot. nem akartam csak szószedetre hagyatkozni, mert látom, hogy ennél komplexebb a kínai nyelv.
2013. márc. 19. 18:48
 10/10 anonim ***** válasza:
A legjobb, ha mindenféle forrásból próbálsz kínaiul tanulni, ha már a tankönyvet "kinőtted", pl. filmek, rajzfilmek, zene, podcast, könyvek, QQ, blogok. Ezekhez persze a legalább a középfok "beugró" szintjét el kell érni, előtte időpazarlás, kivéve talán a kínai szinkronos, angol feliratos filmek, amit nem unsz végig, mert a feliratok alapján érted, amit hallasz persze nem, de legaláb "csiszolod" a füled.
2013. márc. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!