Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Melyik európai nyelvben mit...

Melyik európai nyelvben mit utáltok legjobban, amit jobb lett volna, ha kihagytak volna belőle?

Figyelt kérdés

Itt olyan dolgokra gondolok, amit az adott nyelvet feleslegesen túl komplikálja és tanulását nehezebbé teszi.


A magyarul tudóknak ilyen ostoba őrültség például az, hogy lényegesen mást mondnak, mint amit leírnak.

Ebből a szempontból állítólag legbrutálisabb a dán nyelv, mert nagyon elharapják a szavakat, és elég nehéz a leírt és kimondott formát összeegyeztetni.

Ennél sokkal jobb az angol és francia, mert ugyan ők is mást mondnak, de azért ennek többnyire vannak jól megjegyezhető szabályai.


A másik őrültség pedig a nyelvtani nemek. Hímnem, nőnem, semlegesnem, kettős nem, meg mit tudom én milyen nem.

Ebből a szempontból eddig a németben halottam a legborzasztóbb példát, ahol elég nehéz kitalálni, hogy az adott főnév mégis milyen nemű, mert szabály az nem nagyon van rá. Vagy mégis van, annak egy része meg eléggé defektesen önkényes: például a külföldi folyók nevei hímneműek, a belföldieké nőneműek.


De a németnek van más flúgja is, így például minden főnevet nagy kezdőbetűvel írnak.

Amúgy is gyakran hallani olyan véleményt, hogy német elégé nehéz, értelmetlenül, feleslegesen túl komplikált nyelv.


Tényleg, milyen ilyen dolgok vannak (még) a németben?


És milyenek a többi európai nyelvben, amit magatok is ismertek éppen?


Gondolok itt elsősorban az angolra, írre, franciára, németre, hollandra, dánra, svédre, norvégra, finnre, spanyolra, portugálra, görögre és oroszra.


Mi azok a felesleges ökörségek, amit örülnétek, ha kihagytak volna az adott nyelvből?



2013. ápr. 24. 23:55
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
90%

Én a németben semmi felesleges túlbonyolítást nem találok.

Az igaz, hogy egy nagyon komplex nyelvtani struktúrával rendelkező nyelv, de részben ettől annyira kifejező.

Amúgy nekem az angolban ez a 12 igeidő sok. Sőt, állítólag vannak még extrák is. Ezt tényleg feleslegesnek érzem. Egy anyanyelvi beszélő sem hiszem, hogy mind a 12-őt használná.

2013. ápr. 25. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
95%

Én a spanyolról tudok nyilatkozni leginkább. Mivel eléggé szubjektív, hogy kinek mi számít "felesleges ökörségnek": pl. egy spanyol (vagy német, olasz, orosz stb.) anyanyelvűnek éppen az az ökörség, hogy a magyarban nincsenek nemek, így nem tudják pl. kifejezni, hogy az "ő" az nő-e vagy férfi, tehát ebbe is gondoljatok bele (és ez valamikor nagyon is jól jönne). De akkor sorolom, tételesen:


1. A spanyolban a főnevek hím- és nőneműek lehetnek, a semlegesnemet csak a konkrét főnévvel meg nem nevezett dologra használják. A végződés sok esetben utal a főnév nemére, ill. a némethez hasonlóan megvan az is, hogy pl. a folyók nevei mindig hímneműek, a betegségek nevei nőneműek, a -ción/-sión/-xión, -dad/-tad, -tud/-dumbre, -ez(a)/-icie stb. végződésű főnevek mindig nőneműek stb. A névelők és mutató névmások, melléknevek nemben és számban egyeznek a jelzett főnévvel, a melléknevet önmagában semlegesnemű determinánssal kell egyeztetni.


2. 16 igeidő van, de ebből ma már 2-3-at nem használnak. A legnagyobb problémát a háromféle múlt idő jelenti (nem számítva ide a régmúltat), mint fui 'voltam/lettem' (befejezett), era 'akkor éppen voltam' (befejezetlen/folyamatos) és he sido 'épp most ~ már voltam/lettem' (befejezett jelen).


3. A 'van' jelentést 4 különböző igével fejezik ki: es (ser) létige/kopula (állandó, eleve adott dolog/tulajdonság esetén) está 'valahol/valahogy van, elhelyezkedik', hay 'előfordul, létezik' és tiene 'neki van (birtokolja)'.


4. A kötőmód nevű igemód használatának megtanulása elég kínszenvedés általában a tanulók részére, mert nincs pontos magyar megfelelője (valamikor a felszólító módnak, valamikor a feltételes módnak, valamikor jövőre utaló kijelentő módnak felel meg, lényeg, hogy a főmondat cselekményének időpontjában nem megvalósuló/bizonytalan eseméyt fejeznek ki vele).


5. Mivel a szórend (a részes és tárgyesetű hangsúlytalan személyes névmások kivételével) gyakorlatilag teljesen szabad, néha problémás lehet (főleg az irodalmi, költői nyelvben, dalokban stb.), hogy egy mondatban melyik a tárgy és melyik az alany (ha nem jelölik éppen a tárgyesetet), de ezt általában logikai alapon el lehet dönteni.


Hirtelen ennyi jutott eszembe.

2013. ápr. 25. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
91%
Ennek nagyjából annyi értelme van, mint ha azt kezdenénk boncolgatni, hogy a magyarban mi értelme van megkülönböztetni az igéknél számot és személyt, időt, módot ÉS határozott ill. határozatlan tárgyi ragozást. Bár nem túl sok külföldi beszél jól magyarul (összehasonlítva a más nyelveket megtanultak számával), szinte bármelyikük hitetlenkedve fogadhatná, hogy ezt a magyarok TÉNYLEG mind használják. Például nem elég, hogy mást jelent a megcsináltuk volna és a megcsinálták volna, de megint más a megcsináltattuk volna, a megcsináltathattuk volna, sőt, még a megcsináltathattunk volna is...
2013. ápr. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%
Igen, az előzővel teljesen egyetértek, ezt akartam én is írni, hogy mindez szubjektív, így csak annyit lehet mondani, hogy egy nyelvben mi van és mi nincs, de semmi esetre sincs értelme értékítéletet alkotni, hogy melyik a jobb vagy melyik a felesleges.
2013. ápr. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
91%

A németben nekem is meggyűlt a bajom a főnevekkel, meg a nemükkel. Egyszerűen pokol volt számomra.


A különböző eseteket se nagyon tudtam megjegyezni. Nyilván azt igen, hogy mikor, mit használunk, de a ragozás az valami borzadály volt.


Aztán van 1-2 olyan szó, amire elég ránéznem, és már rasztásodik a hajam. Pl. Lebensmittelgeschäft, csak hogy egyet mondjak...


Hozzáteszem, hogy nekem nem volt éppenséggel elég jó némettanárom, úgyhogy a fentieket senki ne vegye magára.

2013. ápr. 25. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
80%
5-ös vagyok, most olvastam a fenti válaszokat, és eszembe jutott, hogy magyarnál például nem értem, miért kell külön ly és j. Csak arra "való", hogy összezavarja az kisgyerekeket, mert ezt csak bemagolni kell...abszolút fölösleges.
2013. ápr. 25. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert a helyesírás nem azt a nyelvállapotot jegyzi, amit ma beszélünk. A nyelv alapvetően a beszéd, az írás csak egyezményes, önkényes. Azért van a magyarban ly és j, mert régen ezek két eltérő hangot jelöltek, ma már eltűnt köztük a különbség, de az írás megőrizte. (Ugyanez igaz pl. a spanyol ll és y betűkre.)
2013. ápr. 25. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
28%
Sőt, a magyarban például a "tsz"-t "cc"-nek mondjuk. Ilyen alapon azt is el lehetne törölni, mert csak összezavarja a kisgyerekeket :D
2013. ápr. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
80%
Szegény Kérdező, csak tájékozódni szeretne, gondolom, és nem a magyar nyelvvel szembeállítani más nyelveket. Azt úgyis mindenki tudja, hogy mennyire bonyolult és összetett. Norvég nagyon sok mindenben hasonlít a németre és az angolra, de érdekes módon teljesen másképp, mint pl. a holland. Norvégban is ott a 3 nem, amire nincs szabály. Az ország nagy részén a nőnemű névelőt használhatod úgy, mint ha hímnemű lenne, de a ragozás mégis eltér. Ha nem tudod a névelőket, még határozott formát sem tudsz használni. A dialektusok annyira eltérhetnek, hogy nem értik meg egymást. Cserébe nincs magázás, még a Királyt is tegezik. :) A kiejtés problémára annyit, hogy el tudod képzelni pl. hogy angolul beszél valaki, használ egy latin kifejezést, amit nem integrál a nyelvbe és latinul ejti ki?
2013. ápr. 25. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
83%
[Előzőnek] Ha nem a magyarral akar szembeállítani nyelveket, akkor viszont a kérdésnek nincs értelme. Ugyanis azt, hogy egy nyelvben mi nehéz vagy furcsa, csakis a saját anyanyelvünkhöz képest állapítható meg, pláne azt nem mondhatjuk valamilyen nyelvi tulajdonságról, hogy "felesleges ökörség". (Kinek? Akik anyanyelvként beszélik azt a nyelvet, nekik nyilván semmi sem felesleges és furcsa, hiszen az a természetes.)
2013. ápr. 25. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!