Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Honnan tudom, hogy mikor kell...

Honnan tudom, hogy mikor kell Past Perfectet, és mikor Past Simple-t használni?

Figyelt kérdés

2013. jún. 20. 21:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Meg vannak a szabályok!!!!!!!

Past Simple


1. A cselekvés a múltban elkezdődött, befejeződött és nincs köze a jelenhez. (I read a book yesterday.)

2. Múltbeli szokásos ismétlődő cselekvés kifejezésére. (I went school, when I was 6 years old.)

3. Narratív, elbeszélő szövegekben, történet elmesélésekor.

4. A múltban egy időszakot kitöltő cselekvés, ami lezáródott.

5. Múltbeli cselekvés, ami a jövőben nem ismétlődhet meg. (I met John Lennon.)

6. Múltbeli egyszeri cselekvés. (I watched TV yesterday.)


Időhatározók:

yesterday, yesterday evening, last night, last week, last year, last month, in 1952, in September, in Spring, on Monday, for (5 years), 2 hours ago, 2 years ago


Kérdőszó:

when?


Past Perfect


1. Egy múlt idejű cselekvés kifejezése, amely a másik múlt idejű cselekvéshez viszonyítva:

Ø már befejeződött. (I had finished my homework when Joe arrived home.)

Ø még folyamatban van. (I had been in the army for 10 years when we met.)

2. Az időben hozzánk közelebbi cselekvést helyettesíthetjük időhatározós szerkezettel. (By that time, by than, by 6 o’clock)

3. Múltbeli cselekvés, amelynek a múltban volt eredménye. (I had worked in the garden that’s why I was tired yesterday.)


Kötőszavak:

when, before, after, by the time, by that time, by…

2013. jún. 20. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ja és ha nem érted ezeket a szabályokat akkor írj privátba és ott segítek magyarosítani a szabályokat :D :D
2013. jún. 20. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az a lényeg, hogy perfectet akkor használj, ha kihatással van a jelenre.


Például:

I opened the window: Kinyitottam az ablakot, igen, volt úgy a közelmúltban, hogy én kinyitottam, de mit érdekel?


I HAVE opened the window: Igen, kinyitottam az ablakot, tehát most nyitva van, valószínűleg ezért esett ki a macska, ezért van huzat, stb.


Szó szerint a perfect alak azt mondja, hogy "birtoklom az ablakot nyitva most".


Dohár mondott egy tök jó példát:

Az angol ősember amikor megölte a medvét, akkor ezt el akarta újságolni a feleségnek:

I killed the bear

De azt is akarta mondani, hogy most már az övé, senki másé, tehát:

I have the bear.

És így összerakta a kettőt:

I have killed the bear, szóval itt van a birtokombana a medve megdögölve.

2013. jún. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 kgabor45 válasza:

Az előzőekben adott válaszok mind jók, magyar anyanyelvűnek ezeket mégis nagyon nehéz megérteni. Ezért megpróbálok egy magyar megközelítést:


Akkor perfect, amikor az időpontot nem tudom, nem akarom megmondani, illetve ha nem fontos. Tehát mostanra kész, mindegy, hogy mikor készült. (Past Perfect-ben ugyanez egy múltbéli időpontra vonatkozik.)


Amikor a magyar azt mondja hogy

Tegnap iskolába mentem: I went to school yesterday. (van időpont, nincs utalás a jelenre)


Ha nem fontos, hogy mikor, de fontos, hogy mostanra már megtörtént a dolog (pl. mert számonkérik az iskolakerülést):

Elmentem az iskolába: I have gone to school. (nincs időpont)


Tegnap este vacsoráztam: A had supper last night. (van időpont, semmit nem jelent a mostanra vonatkozóan, csak "meséltem" a tegnap estémről)

Ha számonkérik, hogy eszel-e rendesen:

Megettem a vacsorát: I have had supper. (nem fontos az időpont, a lényeg, hogy megettem)


Sok esetben segít, ha a magyar igekötős alaknál gyanakodsz a Perfect-re (el-, meg-, át- stb.; nem csak csináltam, hanem megcsináltam, nem csak úsztam, hanem átúsztam), de persze a gyanú nem mindig elég.


A fentiek a Present (jelen idejű) Perfect-re vonatkoztak.

Ugyanez Past Perfect-ben:

A cselekvés vagy történés nem a jelenre, hanem egy múltbéli időpontra vonatkozik (már akkor lezárult):


Mikor megérkeztem a buliba, Kati addigra már hazament:

When I arrived at the party, Kate had already gone home.


Tehát a Past Perfectnek van időpontja, méghozzá a múltban. Ebből az következik, hogy a Present Perfectnek is van egy képzeletbeli időpontja, amit feleslegesen nem mondunk ki: mostanra.

2013. jún. 23. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
0%
onnan, hogy megtanulod :P
2013. jún. 24. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!