Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Több köze van a magyarnak a...

Cristo kérdése:

Több köze van a magyarnak a törökhöz, mint a finnhez (ill. a finnugor nyelvcsaládhoz)?

Figyelt kérdés
Igazából mindenhol az van, hogy mi az Urál környékén éltünk, meg hogy finnekkel rokonok vagyunk, de nem tudok finnül, de törökül valamennyire igen, és annak van nyelvtanilag, és szókincsileg is köze valamennyire a magyarhoz. Én töri órán a magyarok származtatásánál két nemzetet tanultunk: a finn és a török. Elvileg a kettő közül az egyiktől származunk. Mindenhol világilag a magyarokat a finnektől származtatják, de vannak olyan források is, melyeken a finnekhez semmi közünk, a törököktől vagyunk (pontosabban nem tőlük vagyunk, hanem mint nyelvrokonok). Ti hogy tudjátok, vagy mi a véleményetek? A finnben hány hasonló nyelvtan és szó van, mint a magyarban?

2013. júl. 28. 21:57
1 2 3 4 5 6
 1/58 anonim ***** válasza:
49%

A törökhöz azért hasonlít a nyelvünk, mivel sokáig itt voltak MO-on és sokmindent átvettünk tőlük. A nyelvcsaládjukhoz közünk sincs. Az igaz, hogy nagyon hasonlít a nyelvünk az ővéékhez (néhány szó [pl. elma=alma], grammatikai hasonlóságok stb.)


A finnekhez pedig úgy van közünk, hogy egy nagy néphez, az uráli néphez tartozunk, amiből 2 nagy ág indult el. Az egyik ilyen a finnugor ág, ahonnan két további csoport ágazik le, a finn-perm és az ugor. A finn-perm ágból ágaznak finn nyelv, az ugor nyelvcsaládból ágazik le a magyar.


Pontosan így néz ki:

[link]


Tehát lingvisztikailag úgy van közünk egymáshoz, hogy egy nagy nyelvcsaládban vagyunk velük.


A magyarnak pontosan még pontosan 2 közeli nyelvrokona van, mind a kettő Szibériában van, mivel arrafelé van az őshazánk. Az egyik nyelv a mansi a másik pedig a chanti. E két nyelv már kihaló félben van, de még létezenek.


Egyébként ha érdekel, akkor a finn abszolút nem hasonlít a magyarhoz. Lehet, hogy egy családban vagyunk, de két külön ágon. Azóta a nyelveink rengeteget változtak.

2013. júl. 28. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/58 anonim ***** válasza:
20%
Elnézést a sok nyelvtani hibáért a szövegben, fáradt vagyok.
2013. júl. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/58 anonim ***** válasza:
4%

UI: a kérdésedre nem válaszoltam pontosan.


"Több köze van a magyarnak a törökhöz, mint a finnhez? "


Hasonlóságilag, nyelvtanilag több, de nyelvcsaládilag abszolút nincs közünk a törökökhöz.

2013. júl. 28. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/58 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy igaz, de egy kicsit, kételkedem...


Ha megnéztek egy német, holland, svéd, norvég, dán hasonlóságot, biztos hogy találunk.

Vagy éppen egy francia, spanyol, olasz, portugál, román, ezeknek is sok hasonló szava, és nyelvtana van.

A cseh-szlovák majdnem ugyanaz, mint a szerb-horvát, de úgy a szláv nyelvek között is van nyelvtanilag, és szavakban hasonlóság, és talán értik is valamennyire egymást.


A finn... hát én azt úgy láttam, hogy szókincsben, és nyelvtanban az észthez jobban hasonlít a magyarhoz.

De ha egy nyelvcsalád, mi a hasonlóság?

2013. júl. 28. 23:18
 5/58 A kérdező kommentje:
Az előző komment az első válaszra szól!!!
2013. júl. 28. 23:19
 6/58 anonim ***** válasza:
18%

Szókészletileg vannak ugye (idegen ererdetű) jövevényszavaink.

Pl.jövevényszavak az óirániból (pl. tehén)

jövevényszavak a törökből (ótörök, kun-besenyő,

oszmán-török)

Az ótörökból szavak a honfoglalás előtt kerülhettek

a magyar nyelvbe. Pl. állatnevev (bika borjú kos kecske)

2013. júl. 28. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/58 anonim ***** válasza:
0%

Az ősi szóelemek abból a korból valók, amikor

a mai rokon nyelvek még együtt (szorosabb nyelvi

közösségben) éltek. A magyar nyelv ősi elemei közelebbről az ugor, távolabbról a finnugor és

az urali alapnyelvből fakadtak. Pl. ugor eredetű

alapigék (elemi cselekvések, érzékelések jelölése):

él, hal, fon, mos, nyal, nyel stb.


Testrésznevek: kar, láb, kéz, orr

2013. júl. 28. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/58 A kérdező kommentje:

Jó, ezek a jövevényszavak, ki tudja melyik néptől szedtük össze őket... Jó, pontosan tudjuk az eredetét a szavaknak, de ha valaha egy nép voltunk (finn+magyar); akkor miért nem hasonlít? Legalább nyelvtanilag kellene nem? Vagy legalább hasonló szavak vannak?

A török toldalékos, hasonlóan a magyarhoz, hangrend szerin illesztik a többalakú toldalékokat, még van hasonló toldalékunk is:

Magyarban: -om; -em; öm; (tárgyas ragozású E/1-es személyrag)

Törökben: -ım; -im; -um; -üm; (E/1-es személyre mutató rag)

Az utóbbit azért írtam így, mert (hát nem tom pontosan mi a neve, és) nemcsak igéhez, hanem főnevekhez vagy melléknevekhez is ezt rakják: Macarım. (szótő: macar) = Magyar vagyok.

2013. júl. 28. 23:45
 9/58 A kérdező kommentje:
És ezek az utóbbi alap szavak (#7) hasonlóak a finnben is?
2013. júl. 28. 23:47
 10/58 anonim ***** válasza:
18%

Már nagyon rég óta eltávolodtunk a finnektől földrajzilag is, meg nyelvileg is

A finn egész más irányba fejlődött

Ezért alig lehet már hasonlóságot találni a magyar

meg a finn között

2013. júl. 29. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!