Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mássalhangzó kettőzése a...

Mássalhangzó kettőzése a melléknevek fokozásakor az angol nyelvben. Louder vagy Loudder, Cleaner vagy Cleanner?

Figyelt kérdés
Egy jó ideje tanulok már angolt és ez a szabály kicsit bezavart. A szabály ugye úgy hangzik, hogy egyszótagú mellékneveknél a fokozás során, ha egyedülálló mássalhangzóra végződik a szó, akkor a mássalhangzót megkettőzük: ilyen pl. big - bigger, fat - fatter. Kivétel ugye pl. a slow, ahol nem slowwer lesz csak slower, mert a w-t nem ejtjük. A fent felsorolt két szónál viszont ejtjük, mind a d-t, mind az n-t. Remélem nem túl bugyuta a kérdés, várom válaszotokat :)

2013. aug. 18. 23:33
 1/9 anonim ***** válasza:
A nyelv az úgy van magától. A szabályokat utólag húzzák rá. Ne logikát keress, hanem tanuld meg. Sok a kivétel, és ez nem matematika.
2013. aug. 18. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Hát én meg azt tanultam, hogy egy szótagúaknál -er-t hozzábiggyesztünk a melléknévhez és úgy kapjuk a középfokot. Pl.cold - colder (nem kell megkettőzni semmit) fine - finer

Kivételek: hot - hotter/ big - bigger.

2013. aug. 19. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Valami olyan szabály lehet rá, h. ha rövid magánhangzó

után jön a mássalhangzó, akkor a mássalhangzót megketttőzzük(írásban).-

Mert a "big"-ben tényleg rövid az "i"

De a fine-ban nem rövid! Ezért nem kell az n-t kettőzni

2013. aug. 19. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak üzenném, hogy köszönöm az építőjellegű hozzászólását, főleg anglisztikásként.


Az utolsóhoz: A fine-nál azért nincs kérdés mert ott magányganzóra (e) végződik a szó, szóval ott egyértelmű, hogy finer lesz. Viszont a thin szónál a könyv thinnert ír, én pedig egyből thinert mondtam volna és a neten sem találkoztam thinnerrel.


Mindenesetre érdekes a kérdés szerintem és köszönöm a válaszokat iddig is ;)

2013. aug. 19. 00:47
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha rákeresel Google-ben, rengeteg a találat a thinner-re, és pont beleillik az analógiába, rövid magánhangzó, egy szótagú szó, és simán egy mássalhangzóra végződik írásban.


A helyesírás az angolban meg nem tuti, vannak változatok. Szerintem ne erre fókuszálj :)

2013. aug. 19. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Anglisztikáskánt látom mégsem bírsz elboldogulni egy egyszerű melléknévfokozással.

Ad1 egyszótagú melleknevek középfoka -er. Itt a kiejtés játszik szerepet, mivel a fine-ban hiába van 2mgh, attól még fájn-nak ejtjük, így ez egy szótagú. Megkettőződik, ha rövid mgh van a melleknévben, big-bigger stb.

Ad2 a többszótagú elé more-t teszünk.

Ad3 kivételek, far-further, the furthest.

Felsőfokra nem térek ki.

2013. aug. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Kranz Niki válasza:

A következők a helyesírási szabályok:

1. A szóvégi mássalhangzót kettőzzük, ha előtte rövid hangsúlyos magánhangzó áll - pl: thin - thinner, hot - hotter. Ez történik a hosszú magánhangzós CRUEL szó végső mássalhangzójával is: cruel - crueller

2. a szóvégi E elmarad, pl: large - larger

3. az Y-ból I lesz, ha előtte mássalhangzó áll, pl: happy - happier


A felsőfokú alakok toldalékos képzésénél ugyanez vonatkozik (thinnest, largest, happiest).


SLOW esetében azért nem kettőzzük a W-t, mert kettőshangzónak ejtjük a szó végét, így tehát kiejtés szerint ez magánhangzónak számít (akkor is, ha helyesírásban ez egy mássalhangzó).


Forrás: Kónya-Országh: Rendszeres angol nyelvtan.

Régi könyv, de a régről eredő, "Queen's English" nyelvtani szabályokat jól írja le.


Szerintem érdekes a kérdés - aki pedig nem szeret nyelvészettel foglalkozni, az máskor inkább más témakörök kérdéseit figyelje. ;)

2013. aug. 19. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ki itt a anglisztikás? Ennyi hülyeséget utoljára Bajnai vagyonnyilatkozatában olvastam...

Bevezetőnek olvasd el ezt:

[link]

Aztán jöhet ez:

[link]

Ajánlom figyelmedbe a magánhangzók szabad, és fedett helyzetét tárgyaló részt.

2013. aug. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

tegnap 23:53

az angol nyelvészetben sokkal durvább, és bonyolultabb összefüggések vannak, mint a matematikában

2013. aug. 19. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!