Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Lehet hülyeséget kérdezek de...

Lehet hülyeséget kérdezek de a németben a főnév névelője mikor változik meg a tárgyeseten kívül? (tudom hogy a részesnél meg a birtokosnál is), de egyébként mi dönti azt el?

Figyelt kérdés
Helyhatározóknál pl megfigyeltem hogy a névelő megváltozik, de csak ekkor vagy más esetek is vannak?
2013. okt. 4. 23:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Példa?
2013. okt. 4. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

In die Stadt-a városba(itt nem változik meg)


zum Hotel-a hotelhoz(itt megváltozik)

2013. okt. 4. 23:21
 3/16 anonim ***** válasza:

Ja, hogy milyen esetet "vonz" adott ige?

A három nemnek külön van ragozása (a határozott névelőnek is)-

Hímnemben Egyes szám Alanyeset der

Tárgy e. den

Birt.eset des

Részes e. dem


Nőnemben Egyes sz. Alany e. die

Tárgye. die

Birt.e. der

Részese. der


Semleges nem Egyes sz. Alany e. das

Tárgy e. das

Birt. e. des

Részese. dem


Látható, hogy a semleges nemű névelő és a hímnemű névelő ragozása (birt. és részes esetnben) ugyanaz.

2013. okt. 4. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

A "zum Hotel"-ben a "zum" az egy összevont alak.

Vagyis a "zu dem"-nek az összevonása-

A "zu" Részes esetet vonz, ezért van -m a végén (mert a Hotel ugye semleges nemű főnév, ezér "das" névelője van, és a "das" névelő Részes e-ben "dem"9

2013. okt. 4. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Ja igen ezeket tudom vagyis tanulgatom,de igazából arra vagyok kíváncsi hogy a helyhatározóknál mitől lesz tárgyeset?lehet bonyolultan kérdezem azért bocsi de szerintem érteni fogod mit szeretnék :)
2013. okt. 4. 23:33
 6/16 anonim ***** válasza:

A "zu" az egy elöljárószó (Präposition).

Az elöljárószók meghatározott esetekkel állnak.

vagyis állhatnak - tárgyesettel (Akkusativ)

- részes esettel (Dativ)

- birtokos esettel (Genitiv).

Nem mindig lehet "összevonni" az elöljárószót a névelővel. Pl. "Wir fahren in die Berge" Kirándulunk a hegyekbe. Itt nem lehet úgy mondani a mondatot,

hogy "Wir fahren ins Berge", mert a "Berge" névelője "die" (mivel többes számba van) és ott nem lehet. Tehát a nőnemű főneveknél nem lehet. Csak a semleges neműeknél. Pl. Ich gehe ins Theater

(Színházba megyek) A s Theater semlegesnemű, vagyis ott lehet.

2013. okt. 4. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaidat és a segítségedet!Igazából nem akarom magam belekeverni főleg mivel nagyon az elején vagyok a német tanulásnak,de nagy segítség volt tőled az biztos!


Kíváncsi természet már csak ilyen... :)


Thx

2013. okt. 4. 23:47
 8/16 anonim ***** válasza:

Hát egyrészt ahol a magyarban van tárgyeset, pl. menni valahova (az ugye Tárgyeset) az a németben is tárgyeset.

Már olyan értelemben, hogy "bemenni valahova". A -ba,-be a magyarban is tárgyeset. A -ban,-ben viszont már részes eset. Ő az épületben van. Er ist im Gebäude. A "das Gebäude" semlegesnemű ezért össze lehet vonni a prepozíciót meg a névelőt, azaz az "in dem Gebäude"-ból

lesz "im Gebäude"- Ja, jut eszembe, mégis van olyan elöljáró, amit nőnemű főnévvel lehet összevonni: a

"zu" (-hoz,-hez,-höz) Pl. "Wir gehen zur Apotheke" (Megyünk a patikába) A "die Apotheke" nőnemű és mondhatod úgy, hogy "Wir gehen zu der Apotheke"/"Wir gehen zur Apotheke" (Utóbbit inkább szóban szokták használni)

2013. okt. 4. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
És az ilyen szavaknál hogy elé,mellé,alá,fölé,mögé...stb nél is részes eset van?
2013. okt. 5. 00:01
 10/16 anonim ***** válasza:

Hát ugye különbség van magyarban is a között, hogy pl. "alatt" vagy "alá". Tehát ezeket meg kell tanulni, hogy melyik milyen esettel szokott állni.

Az "alatt" = unter + Részeseset.

Az "alá" = unter + Tárgyeset.


A "mellett", "mellé", "előtt" és "elé" "mögött",

"mögé"-vel ugyanez a helyzet. Tehát a "mellett" (neben) az Részes esetet vonz. De a "mellé" az tárgyesetet.-

2013. okt. 5. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!