Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a különbség a Present...

Mi a különbség a Present Perfekt Simple és Continous között?

Figyelt kérdés
Honnan ismerem fel, hogy mikor melyiket kell használni?

2013. okt. 24. 19:53
 1/8 anonim ***** válasza:

She has been testing the aircraft for a year now. - Már egy éve teszteli a repülőt.

She has been tested the aircraft for a year. - Egy évet tesztelte a repülőt.

2013. okt. 24. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
have + v3 és have + been V+ing alakok vannak, vagy nem?
2013. okt. 24. 20:13
 3/8 anonim válasza:

"She has been testing the aircraft for a year now. - Már egy éve teszteli a repülőt.

She has been tested the aircraft for a year. - Egy évet tesztelte a repülőt."


Első mondat rendben van.


A másodikkal van egy nyelvtani probléma.

A 'has been tested már túl sok, így Passive-ban ("szenvedő szerkezet") van a mondat. '...has tested' lenne helyes.


És amint látható, a Present Perfect Continuous-t használjuk akkor, ha egy múltban elkezdődött cselekvés a jelenben is tart. Szóval még mindig teszteli.


A Present Perfect-re pedig azt szokták mondani, hogy egy múltbeli (leginkább közeli múlt) cselekvésnek hatása van a jelenre.

Egy évet tesztelte, tehát valószínűleg nem lesznek problémák a géppel, nem lép fel üzemzavar, nem fog meghibásodni semmi, teljesen biztonságosan lehet utazni vele stb.

2013. okt. 25. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Girgoy ***** válasza:

No, szóval:


Present Perfect (Simple)

have/has + V3


Ennek alapvetően 3 nagy esete van:

1) A múltban kezdődő cselekvés vagy állapot, ami legalább a jelenig tart (vagyis most fejeződik be vagy még egy tovább is zajlik):

We have lived here for 3 year. (3 éve lakunk itt)


2) A múltban valamikor (vagyis nincs konkrét múlt idejű időhatározó!) történt cselekvés, aminek a jelenben való eredménye a fontos.

I have broken my arm. (Eltörtem a karom. Nem most, hanem korábban, de most van egy törött karom.)


3) Nemrég történt cselekvések (vagyis nagyon közeliek a jelenhez és a múlthoz is)

She has just arrived. (Éppmost érkezett)

What have you read recently? (Mit olvastál mostanában/nemrég?)


Present Perfect Continuous

have/has + been + V ing


Ennek gyakorlatilag egyetlenegy domináns esete van, ami hasonlít a Pr. Perf. 1-hez, de különözik a másik 2-től:

A múltban kezdődő cselekvés, ami legalább a jelenig tart (tehát épp most is befejeződhet!), és hangsúlyozzuk a folyamatosságát vagy ismétlődő voltát.


I have been running for 3 hours. (3 óraja futok/ 3 órát futottam és pont most ért véget)

They've been dating since 2000. (2000 óta járnak együtt. vagyis ismétlődően)


Tehát a Perf. Cont.-nál nem az eredmény a lényeg és nem is lehet olyan esetekre használni, amik állapotot vagy rövid cselekvést fejeznek ki! De néhány szemléltető példa:


I have been reading this book for 3 hours but I haven't finished it yet.


Vagyis a Cont. azt fejezi ki, hogy mivel foglalkoztam az elmúlt 3 órában folyamatosan, de a Simple a 2. tagmondatban az eredményre koncentrál: még nem olvastam el a könyvet, csak olvasgattam.


Ugyanígy, ha azt modnom, hoyg 30 oldalt olvastam (vagyis egy eredményt mutatok fel), az Simple lesz:

I have read 30 pages.


De pl. azt SEM mondhatom, hogy *I have been breaking my arm.

Ez continuousban azt jelentené, hogy folyamatosan, ismétlődően törögettem a karomat az utóbbi időben. Ez elég durva lenne. A karomat csak egyszer törtem el és annak az eredménye van meg, tehát ez csak Present Perfect Simple lehet!


Na, ha valami még nem világos, akkor szólj. :)

2013. okt. 25. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vörösnefelejcs ***** válasza:

Az elsőt magyarra jelen idővel fordítod, a másodikat múlttal.


Ehhez fel kéne fogni az idő és a "tense" közötti különbséget, ami nálunk nincs.

2013. okt. 25. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Baráth Zsuzsi válasza:

egyszerű csakis az igehatározóról: PPS:now,recently,already,so far,(since,for),always kérdésnél és tagadásnál:yet

PPC:all day,all night,since,for,VIGYÁZZ!egyes szavak esetében pl.:dislike,love,know SOSE használunk ing-es alakot thetát ezek esetében PPS van

erre példamondatok:

PPS:I have/She has already eaten my/her soup.(Már megettem a levest.)

PPC:I have been eating this soup for hours.(Órák óta eszem ezt a levest.)Tehát a múltban kezdte és még nem fejezte be.Míg az előbbinél már megette a múltban.Szívesen a segítséget,ha tetszett lehet lájkolni ;)

2013. okt. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! azt hiszem, kitisztult a kettő közti különbség.
2013. okt. 27. 22:24
 8/8 anonim ***** válasza:

Who has been drinking my beer? - Ki ivott bele a sörömbe??

Who has drunk my beer?? - Ki itta meg a sörömet?

Time, tense, mood, aspect... inglisizízi :D

2013. okt. 28. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!