Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van németül? "Gyűjtse a...

Webnyelv kérdése:

Hogy van németül? "Gyűjtse a bélyegeket! " "Csodálja meg a várat! "

Figyelt kérdés

A magázó felszólítást leegyszerűsítve úgy tanítják, hogy "Gehen Sie!" "Sagen Sie bitte", tehát mint a kijelentő mód, csak fordított szórenddel.

Viszont ez valójában nem a kijelentő mód, hanem a kötőmód (Konjunktiv) jelen ideje! Mondhatnánk, olyan mindegy, mert a Sie-nél ugyanaz mindkettő.

Viszont a kötőmód ragjaiban mindig ott van az "e" betű, jelen időben, de sokszor más igeidőben is. (A kötőmód ragjai jelen időben -e, -est, -e, -en, -et, -en.) Ezért így kéne, hogy legyen a "gyűjtse" és a "csodálja meg", hogy "Sammlen Sie" és "Bewunderen Sie", nem pedig "Sammeln Sie" és "Bewundern Sie", tehát a végződés nem -n, hanem -en lenne.

Itt úgy is írják a Konjunktiv Präsenst, hogy "Sammlen Sie":

[link]


Máshol viszont azt láttam, egy német nyelvkönyvben, hogy "Sammeln Sie". Melyik a jó? Vagy mindkettő jó?


A "sein" kötőmódja is "wir seien", "sie seien", nem pedig "wir sein", "sie sein". Ezért a sammeln és a bewundern is így kéne, hogy legyen.

Vagy magázó felszólításnál mégsem a kötőmódot használjuk? Eddig mindenhol azt olvastam, hogy olyankor kötőmód van.



2014. márc. 8. 20:19
 1/6 anonim ***** válasza:
"Sammeln Sie" a jó
2014. márc. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Most nem azért, de ez sztem főnévi igenév

"sammeln" (gyűjteni) magyarul "Ön gyűjteni"

2014. márc. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Sammeln és bewundern sajátos főnévi igenév, mert nem -en, hanem csak -n végű, kevés ilyen van. Ettől függetlenül a kijelentő módban T/1-ben és T/3-ban is ugyanez a végződés, mint ami a főnévi igenév végződése. Lehetőleg olyan válaszoljon, aki már tanulta ezeket az alapvető dolgokat németből, mert erre a kérdésre középfokú nyelvtudással sem biztos, hogy lehet válaszolni.
2014. márc. 8. 21:07
 4/6 anonim ***** válasza:

A kérdésedre konkrétan válaszolni nem tudok, de kötőmód igen csak kikopófélben van, már szinte csak a leghivatalosabb vagy a régebbi írásokban fordul elő, sok középiskolában és nyelviskolában még említés szintjén sem foglalkoznak vele, mivel sem érettségin, sem nyelvvizsgán nem jellemző a jelenléte és el lehet enélkül boldogulni.

Szerintem fölösleges ennyi energiát áldozni erre a kérdésre, persze ha nagyon érdekel a téma, akkor inkább ez, mint a VV5 legújabb epizódja, de aligha ezen az oldalon kapsz majd hiteles választ ;)

2014. márc. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez már mintha túl lenne bonyolítva

Mindenesetre én olyat láttam eddig csak, hogy

"Sammeln sie!", de olyat, hogy "sammlen Sie" még az életben nem látttam

2014. márc. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Túl van bonyolítva, de az nem baj. Most akkor vagy tudjunk normálisan egy nyelvet, hogy mi hogyan, miért van benne, vagy ne. Nyilván középszintű nyelvtudáshoz ilyenekkel nem kell foglalkozni.
2014. márc. 9. 15:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!