Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van angolul, hogy "KATI-s...

Webnyelv kérdése:

Hogy van angolul, hogy "KATI-szórend"? Létezik hasonló kifejezés a német mellékmondati szórendre?

Figyelt kérdés
Tudom, ez a mozaikszó nem jönne össze más nyelven, de hátha van valami közismert elnevezése ennek a jelenségnek, mint a KATI szórend a magyarban. A magyar "mellékmondati szórend" elnevezés nem túl elterjedt, az angol nyelvű németül tanulók vajon hogy nevezik?

2014. jún. 7. 16:17
 1/10 anonim ***** válasza:

a "KATI szórend" magyar kifejezés a NÉMETRE.


Angolban a szórend alany-állítmány-tárgy. Angolul úgy utalnak az angol szórendre, hogy "SVO". (Subject-Verb-Object)

2014. jún. 7. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A kérdező arra kíváncsi, hogy a németül tanuló angolok is mondanak-e olyat, ami megfelel a mi KATInknak. Szerintem nem.
2014. jún. 7. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Egyébként annyit megsúgok, hogy a KATI-szórend nem hivatalos kifejezés, csak a haladó nyelvtanulóknak alkották, a hatékonyabb tanulás elősegítése végett. Én német szakot végeztem egyetemen és volt egy elsőéves lány, aki csórikám előadta a docensnek szigorlaton, hogy ez a mondat "katiszórendes"... a fickó ordított vele, hogy nem az óvodában vagyunk, Frau Kollegin, egyetemen Nebensatzstellung van :)))
2014. jún. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ja értem, akkor tehát:

Kérdőszó-Alany-Tárgy-Ige, angolul, ugye?


Nos, akkor az angolok angol nyelvre használt "SVO" rövidítésének az analógiájára, Int.Pron.+SOV lenne. A kérdőszó (Interrogative Pronoun) hagyományosan nem a "szórend része", hanem angolul is mindig a mondat elején áll ha van, és a "tulajdonképpeni szórendet" az alany (Subject) ige (Verb) és tárgy (Object) rövidítéseivel adják meg.


Elképzelhető olyan egyedi megoldás, ahol a kérdőszónak kitalálnak egy saját rövidítést (Q = question; ? ; WH = "wh" word; utóbbi abból, hogy az angolban minden kérdő névmásban van w és h) így adódhat olyan "leíró képlet", hogy pld.: QSOV, ?SOV, WhSOV


Ennél jobban biztos, hogy nem bonyolítják, és vicces, hasonló alakú szót sem találnak ki, mint a magyarok a Katit.


Érdekes lenne látni, hogy mit csinálnak egy olyan nyelvvel, ahol a mondat szófaji alapú szórendi kötöttségei az alanyon, állítmányon és tárgyon kívül mást is szigorúan meghatároznak. :)

2014. jún. 8. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ez a SOV elég jól hangzik. Annál is inkább, mert az O állhat az Object helyett, de az Other parts of the sentence helyett is, ahogy a magyarban is a KATI T-je lehet Tárgy, ill. Többi mondatrész. Bár itt utóbbi értelemben használatos.


Nem tudom, hogy ha pl. írok egy ismertetőt angolul beszélőknek a német KATI szórendről angolul, akkor hogy nevezzem, hogy ne legyen nagyon tudományos se. Maximum SOVinist (soviniszta) szórend lenne az ő számukra viccesen.

2014. jún. 9. 12:25
 6/10 anonim ***** válasza:

"szerencsére" azt úgy írják, hogy chauvinist



Akkor már inkább pld: sovereign

2014. jún. 10. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
De azért, én csodálkoznék, ha nem lenne a neten máris angol nyelvű leírás a német nyelvről...
2014. jún. 10. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A Wikipédián kívül mást nem igazán tudok, ami elmagyarázza a német nyelvtant angolul. Én éppen ilyen honlapot készítek egyébként.

A chauvinist szót meg én nem ismertem, mindig tanul az ember.

Köszönöm a válaszokat!

2014. jún. 10. 20:19
 9/10 anonim ***** válasza:

Magán blogok vannak

[link]


Meg persze egy csomó facebookos csoport.

2014. jún. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Zollynak:


Ja értem, akkor tehát:

Kérdőszó-Alany-Tárgy-Ige, angolul, ugye?

----------------

Nem kérdőszó! Hanem a kötőszóról van szó a K.A.T.I. szerkezetben.

Főmondat...,(vessző)...kötőszó, alany, tárgy, ige!

2014. jún. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!