Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan tudom eldönteni, hogy...

Hogyan tudom eldönteni, hogy egy német igének milyen a vozata? Vagy egyátalán mire jó a datív/akkusativ?

Figyelt kérdés
Akkusatív valamit,valakit ? Datív meg valami,valaki?

2014. okt. 19. 17:15
 1/7 anonim ***** válasza:

Az Akkusativus az a tárgyeset (mint a magyarban)

"Ettem egy kiflit" (Mit ettem?) A kifli a tárgy)

"Megyek a moziba" (Hova megyek?) A moziba -

Ich gehe ins Kino (az ins: in + das összevont alakja)


A Dativus meg a (magyar) Részes eset - a prepozíciótól függ, milyen esetbe kell tenni főnevet (pl. a -ban, -ben Részes esettel jár "in + Dat." in der Schule (a suliban)

2014. okt. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A német nem agglutináló (ragasztó) nyelv mint a magyar, tehát nem toldalékokat használ, mint a magyar nyelv, mint pl. "-ban, -ben", hanem a magyar toldalékot elöljárószóval fejezi ki (más neve prepozíció) Ezért

a prepozíciókat kell megtanulni (a németben) és hogy

adott prepozíció melyik esetet vonzza - Sok variáció nincs, mert az alany esetnek nics külön végződése és azon kívül meg csak három eset van, a tárgyeset (Acc)

a részes eset (Dativ) meg a birtokos eset (Genitiv)-

2014. okt. 19. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Példa: lachen (nevetni) - "Er lachte" (Nevetett)

Er lachte über den Witz: A viccen nevetett -

Valamin nevetni: über etwas lachen(magyarul úgy mondjuk, h. valamin nevetni, a németben pedig prepozícióval fejezzük ki, ami az ige után jön. Az "über" itt tárgy esetet vonz ezért über den Witz (a Witz hímnemű főnév)

2014. okt. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Amugy én még 1 honapja tanulok németet. Ugyhogy még nem kell ilyen keveredve magyarázni. :D

Ich habe einen Hund. - Van egy kutyám. der Hund akkusativban einen .

Én segítek egy apának.- Ich helfe ein Vater. der Vater dativban ein .


De amikor az van Én eszek egy tortát.-Ich esse eine Torte. Akkor ez akkusativ?

2014. okt. 20. 05:13
 5/7 A kérdező kommentje:
És hogy általába amikor nincs se auf,se in meg semmi akkor mit fejez ki a dativ vagy az akkusativ? Mik a kérdőszójuk?
2014. okt. 20. 05:15
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkusativ: kit, mit, kiket, miket

Dativ: kinek, minek, kiknek, miknek a részére


A magyar és német igék esetvonzata nagyjából megegyezik, de azért van néhány kivétel, pl: haben+A=birtokol vmit, brauchen+A=szükségeltet vmit, stb.


A segítek apának helyesen pedig: Ich helfe dem/einem Vater.

2014. okt. 20. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 webnyelv ***** válasza:

A tárgy a magyarban KIT?, MIT? kérdésre válaszol: a kutyát, egy kutyát, anyát, apát, Józsit. Ennek felel meg a tárgyeset a németben. Nagyészt akkor használjuk a németben is, mint a magyarban, pl. Ich sehe einen Hund. Ich sehe eine Katze. Ich sehe ein Kind. (Látok egy kutyát. Látok egy macskát. Látok egy gyereket.) A hímnem kivételével megegyezik a németben a tárgyeset az alanyesettel.

Néha akkor is tárgyeset (Akkusativ) van a németben, amikor a magyarban nem, pl. a haben ige után, ez szó szerint: birtokolni valamit. Vagy, a brauchen ige után: "szükségel valamit", magyarul: szüksége van valamire: Ich brauche einen Hund = Kell nekem egy kutya.


A részes esetnek a magyarban az felel meg, amikor valakinek adunk, írunk, mutatunk, stb. valamit. Pl. adok neked, írok neked, felolvasok neked stb. valamit. De, néha akkor is részes eset van a németben, amikor a magyarban nem így mondanánk. Pl. magyarul mondhatjuk, hogy "segítek valakit", de a németben csakis "segítek valakinek". Pl. Ich gebe dem Vater das Buch - Az apának odaadom a könyvet.

Az igék vonzatait, hogy melyik ige után van részes eset és tárgyeset, külön meg kell tanulni, a szótárak és a nyelvkönyvek szószedetei ezeket feltüntetik.

2014. okt. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!