Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az a kérdés, hogy . Mondat...

Az a kérdés, hogy . Mondat végére kell kérdőjel?

Figyelt kérdés

2014. okt. 31. 22:05
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
pont = pont-pont-pont akart lenni
2014. okt. 31. 22:06
 2/14 chtt ***** válasza:
Én nem tennék, hisz a főmondat (Az a kérdés) kijelentés.
2014. nov. 1. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Mi a kérdés? Az a kérdés, hogy kell-e ide vessző.

Nem kell.

2014. nov. 1. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 BringaManó ***** válasza:

Julianna, ha jól értem, amit írtál, akkor

1) nem értem, hogy miért ne kéne oda vessző (hiszen te is raktál)

2) nem értetted az eredeti kérdést. :-)


-----


Alapvetően valóban nem kell kérdőjel, bár a szöveg jellegétől függően lehet, hogy az a jobb, vö. AkH. 242.:


"242. Az alárendelő összetett mondatok végére olyan írásjelet kell tenni, amilyent a főmondat kíván: (...) Szeretném tudni, mi a baja. (...)

A mellékmondatnak megfelelő írásjellel is zárható az olyan mondatszerkezet, amelynek (akár el is hagyható) főmondata csupán mellékes tájékoztatást tartalmaz, vagy csak a figyelem fölkeltésére szolgál: Kérdem, olyan nagy hibát követtem el? Javasolom, ne üsse bele az orrát! Stb.

A mondatzáró írásjelet akkor is a mellékmondathoz igazíthatjuk, ha az voltaképpen idézet: Hiába mondtam neki, hogy nem szabad bejönni!"

2014. nov. 1. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 chtt ***** válasza:

Szerintem Julianna példát írt (talán, ha a vessző helyett más szót használ), a második sor meg a tulajdonképpeni válasz.

Tök jó, amit írtál, #3, már el is felejtettem ezeket, itt viszont (az a kérdés, hogy...) mégsem tennék kérdőjelet, bár indokolni nem tudom, miért. :)

2014. nov. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 BringaManó ***** válasza:

Szövegkörnyezettől, szituációtól függ.


Háromféle példa:


a)

"242. Az alárendelő összetett mondatok végére olyan írásjelet kell tenni, amilyent a főmondat kíván: (...) Szeretném tudni, mi a baja. (...)"


"Az ötlet jól hangzik. Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni. Kérlek, készítsetek egy becslést a költségekre!"


b)

"A mellékmondatnak megfelelő írásjellel is zárható az olyan mondatszerkezet, amelynek (akár el is hagyható) főmondata csupán mellékes tájékoztatást tartalmaz, vagy csak a figyelem fölkeltésére szolgál: Kérdem, olyan nagy hibát követtem el?"


"Tényleg nem tudom: megéri fölépíteni ezt a hotelt? Az a kérdés – mondta egyre indulatosabban –, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni? Erre válaszoljatok!"


c)

"A mondatzáró írásjelet akkor is a mellékmondathoz igazíthatjuk, ha az voltaképpen idézet: Hiába mondtam neki, hogy nem szabad bejönni!""


"Egyáltalán, megéri nekünk fölépíteni ezt a hotelt? Az a kérdés, hogy vajon mennyibe fog ez nekünk kerülni?"


---


Ebben az adott esetben nehéz jól elkülöníteni a b) és a c) esetet, de azért megpróbáltam. (A szabályzat példái azért érthetőbbek, jobban látható közöttük a különbség, ezt belátom.)


A b) és a c) esetben apró kiegészítésekkel próbáltam a mondatot olyanná faragni, hogy megfeleljen a kérdőjel kritériumainak.

Ugyanakkor olyan is van (sokszor), amikor a mondatból minden kiegészítés nélkül is egyértelmű, hogy pont vagy valami más való a végére, hiszen a mellékmondat szórendje sokszor nem ugyanaz, mint ha ugyanazt kérdőmondatként fogalmazzuk meg.


Ingadozó eset, vagyis ha kiegészítendő kérdés van a mellékmondatban:


Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni.

Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni... – fejezte be Pali elgondolkodva.

Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni! – kiabálta Pali.

Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni? – kérdezte Pali.

Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni?! – kérdezte Pali megrökönyödve.

Az a kérdés, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni??? – szólt Pali hitetlenkedve.


Ám ha eldöntendő kérdés van a mellékmondatban, akkor már nem egyforma:


Az a kérdés, hogy megéri-e nekünk fölépíteni ezt a hotelt.

Az a kérdés, hogy megéri-e nekünk fölépíteni ezt a hotelt... – fejezte be Pali elgondolkodva.

Az a kérdés, hogy megéri-e nekünk fölépíteni ezt a hotelt! – kiabálta Pali.

de:

Az a kérdés, hogy megéri nekünk fölépíteni ezt a hotelt? – kérdezte Pali.

Az a kérdés, hogy megéri nekünk fölépíteni ezt a hotelt?! – kérdezte Pali megrökönyödve.

Az a kérdés, hogy megéri nekünk fölépíteni ezt a hotelt??? – szólt Pali hitetlenkedve.



(Felszólító mellékmondatnál már nem ilyen komplikált a helyzet, asszem ott sosincs különböző szórend:

Azt kértem, hogy menj haza.

Azt kértem, hogy menj haza!

stb.)

2014. nov. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Természetesen elírás volt a "vessző".

Kérdőjelet akartam írni, csak rohantam, és hülyeséget pötyögtettem be... :-(

Elnézést!

2014. nov. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 BringaManó ***** válasza:

Semmi probléma, elnézem. :-)

(De most hogy szívjuk vissza ezt a sok okosságot, amit azóta írtunk?... :-)

2014. nov. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Julianna, valld mar be, hogy ezt tenyleg elnezted. Semmi baj, egy kis mosoly nem art senkinek.
2014. nov. 2. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:
?? Ő csak elgépelte. Én pedig elnéztem neki. Mindannyian mosolygunk. :-) Julianna helyett bevallok én neked bármit, mit szeretnél, mi a gond?...
2014. nov. 2. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!