Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német passzív! Hogy mondják a...

Német passzív! Hogy mondják a "lett"-es mondatokat?

Figyelt kérdés

Pl.: Az ajtó ki lett nyitva.

Az biztos, hogy állapotpasszívra hasonlít (Az ajtó ki volt/lesz/van nyitva.), de hogy van helyesen?

Köszi!



2014. dec. 25. 14:06
 1/8 anonim ***** válasza:

werden helyes alakja (igeidő + ragozás) + a főige PP alakja (3. alak az ist/hat nélkül.)


Die Tür wurde geöffnet.

2014. dec. 25. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

vagy Zustandspassiv-ban sein helyes alakja + PP.


Eszerint: Die Tür war geöffnet.


Ne haragudj, én nem igazán értem a különbséget a 2 féle német passzív között, angolos vagyok :D

2014. dec. 25. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Die Tür wurde geöffnet.

-> Az ajtót kinyitották.


Die Tür war geöffnet.

-> Az ajtó ki volt nyitva.


Tehát egyik se jó. Pont ezért kérdeztem, mert se állapot-, se cselekvőpasszívval nem lehet kifejezni, de az, hogy "Az ajtó ki lett nyitva." mindenképp passzív.

Egyéb ötlet, akár mástól? :)

2014. dec. 25. 19:21
 4/8 anonim ***** válasza:
werdenes passzív Vorgangspassívnak a lényege az amikor a cselekvés folyamatban van pl kinyitják ki lett nyitva (a folyamatot írja le a sein-os passzív a Zusands passzív meg amikor már befejeződött és lényegében az állapotát írja le az ablak ki van nyitva ez az állapota, vagy ki volt nyitva ez volt az állapota. Vagy Die Wand wurde gestriechen a fal le lett festve a multbeli folyamatát írja le Die Wand ist gestrichen a fal le van festve ez az állapota.
2014. dec. 26. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Die Wand wurde gestriechen a fal le lett festve a multbeli folyamatát írja le


igen, a folyamatot írja le, tehát "a falat lefestették"

a "fal le lett festve" NEM a folyamatot írja le, hanem az állapotot, mert az a lényeg, hogy le van most, jelen pillanatban festve, és a múltban lett lefestve


nem kell leírni melyik passzívnak mi a lényege, értem, de a "lett"-es mondatokra még mindig nincs elfogadható mondat :(

2014. dec. 26. 10:46
 6/8 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok, bocsi nem nagyon értem mire gondolsz, de ha

azt akarod kérdezni hogy német logikában mi a különbség abban hogy kinyitották az ajtót és az ajtó ki lett nyitva akkor semmi különbség nincs mindegyiket ugyanúgy mondod


(bár nem vagyok nyelvész de így gondolom hogy)

az oka ennek hogy elméletileg a magyar nyelvben régen volt

passzív de mára eltűnt és a passzívot T/3-mal helyettesítjük tehát

Kinyitották , és pl itt még használni szokás ezt a lettes

formát

Kinyitják

Ki fogják nyitni


De pl az állapotosnál már logikus az hogy

ki van nyitva ---> ist geöffnet.


Elég nehéz elmagyarázni, de ha abban tudok segíteni hogy kitalálsz mondatokat és lefordítom neked, akkor szivesen megteszem! :)

2014. dec. 26. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szóval szerinted a "Kinyitották az ajtót." és az "Az ajtó ki lett nyitva." németül ugyanaz a mondat. Igen, erre voltam kíváncsi, mint már mondtam a passzívot értem, tudom mi a különbség, csak erre az egy típusra nem jöttem rá. Köszi! :)
2014. dec. 26. 13:54
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen ugyanúgy mondod lényegében :) Örülök hogy megértettük egymást! :D Kellemes Ünnepeket!
2014. dec. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!