Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A szenvedő szerkezetet tanultu...

A szenvedő szerkezetet tanultuk az angolórán. Most kaptam olyan házi feladatot, ahol meg kell különböztetni az aktív és a passzív mondatokat. Ezt nem értem, hol tudok ennek utánanézni, vagy aki tudja írja meg nekem?

Figyelt kérdés
2011. máj. 5. 16:34
 1/2 anonim ***** válasza:
11%

Pl: A macska fel van mászva a fára.


"The cat has been climbed up on the tree"

2011. máj. 5. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
92%

Az első baromságot ír, ilyen mondat nincs, magyarban sem, ellenben nagyon sokan hangoztatják...


A passzív az a "meg van csinálva"(a "mászni" nem tárgyas ige, abból nem lehet passzív). Akkor használjuk, amikor nem az a lényeg, hogy ki vagy mi csinál valamit, hanem a csinált dolog szempontjából nézzük az egészet:


"My mom lost her keys." - "Anyám elvesztette a kulcsait."


Itt ugye az a mondat értelme, hogy anyám csinált valamit a kulcsokkal. Azonban:


"The keys were lost(by my mom)." - "A kulcsok el lettek(voltak) hagyva(anyám által)."


Ugye ez is azt jelenti, hogy a kulcsok el lettek veszítve, de itt azon van a lényeg, hogy a kulcsokkal mi történt, nem azon, hogy ki vesztette őket el.


"The text was written down." - "Leírták a szöveget."


Nem tudjuk ki írta le, nem is biztos, hogy lényeges, csak azt tudjuk, hogy leíratott a szöveg.


Az aktív mondat tárgya a passzív mondat alanya, így csak olyan aktív mondatokból "készíthetünk" passzívot, amiben van tárgy(ezért nem jó a "mászni", mert nem úgy mondjuk, hogy "A macska fölmászik a fát.". Az volna helyes, hogy "A fa meg van mászva a macska által.", mivel az aktívban "A macska megmászta a fát.", itt is látható, hogy a "fa" tárgyesetben van).

2011. máj. 5. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!