Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Lefordítaná nekem valaki az...

Csicsky kérdése:

Lefordítaná nekem valaki az alábbi angol nyelvű szöveget?

Figyelt kérdés

Egy sporteszközhöz szóló használati utasításról lenne szó. Az angol eredeti az ábrákkal itt látható:


[link]


[link]


A kérdéses szöveg:


Step 1: It helps to know whether yourstance is goofy or regular (your forwardfoot). Have the Freerider on the floor tilted away from you and place your back foot on the platform, pointing slightly outwards, with center of your foot over center of the platform.


Step 2: Do the same with front foot and press down on the platform to level it so you can balance while standing still.


Step 3: Push off by pressing your weight on back foot. Then shift weight quickly towards your front foot simultaneously raising the back platform to level. Alternate between pointing feet inwards and outwards to gain momentum. See below for foot pattern and upper body movements.


Step 4: Keep your arms out to maintain balance until you push off (step 3 above)


Step 5: Keeping your arms stretched out turn your toes outwards as you twist your upper body outwards.


Step 6: Keep your arms straight and twist your upper body so your leading arm and body goes inwards as you point both toes inwards.


Lower and upper body close up 1 (2, 3):


Upper Body: Keep your arms out to maintain balance until you push off (step 3 above)


Upper Body: Keep your arms straight and twist your upper body so your leading arm and body goes inwards as you point both toes inwards.


Upper Body: As you turn your toes outwards twist your upper body outwards. As you get better you will not need to keep your arms out to propel forward.


Előre is köszönöm!



2015. márc. 26. 11:49
 1/1 anonim ***** válasza:
Elküldtem privátban. ha kellene még valami, szólj nyugodtan. :)
2015. márc. 27. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!