Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Magyarosok! Az alábbi két...

Magyarosok! Az alábbi két nyelvtani kérdésben tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Külföldi barátomat tanítok magyarul.


1. kérdés: Ha a "magyar" szó többesszáma "magyarok" akkor a "magas" miért nem "magasok"? Miért "magasak"?


Hogy van itt a magánhangzó-választás?


2. kérdés: E/3-ban:

-ja látja

-i teszi


Miért nem tenja? És miért nem láti?


Mi dönti el, hogy melyik végződéssel kell ragozni?


Előre is köszönöm a segítséget! :)



2016. aug. 25. 21:11
 1/6 anonim ***** válasza:
54%
A 2.kérdésedre tudom a választ: a,á,u,ú,o,ó magánhangzók mélyrendűek ezért lesz a rag is mélyrendű. Az e,é,i,í,ü,ű,ö,ő viszont magasrendűek így magasrendű rag járul hozzájuk :)
2016. aug. 25. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
27%

És miért?

maták

szaszák

taták (öreg emberek)

Kölönben régi magyarban még magasok volt.

2016. aug. 25. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Eszter76 ***** válasza:
100%

Az elsőre a válasz a régi magánhangzókban rejlik - akkor még volt kétféle "a": nyílt és zárt.

Nyílt "a" után -ak, zárt "a" után -ok a többesszám jele.


Pl. agy(ak), fal(ak), vad(ak)

de bak(ok), pad(ok), kar(ok)


Mostanában úgy tanítják, hogy ha "a" az utolsó magánhangzó, akkor általában -ok a végződés, kivéve amikor -ak.


Bocsánat a kötekedésért, de ha már magyarul tanítod a barátodat, akkor figyelj mindig a helyes nyelvhasználatra:

Külföldi barátomat tanítoM magyarul. Ebbe a mondatba tárgyas ragozás kell.

2016. aug. 25. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A második kérdésre már megkaptad a helyes választ. :)


Az elsőben nem vagyok biztos, de szerintem elsősorban probáljuk a leginkább szóhoz passzoló magánhangzót kiválasztani, vagy hangrendileg (tehát mélyhez mély, magashoz magas), vagy ugyanazzal a magánhangzóval írjuk/mondjuk a ragot is, ami a szóban szerepel (lsd. mAgAsAk). A "magyar" szerintem itt egy kivételt képez, mert ha akár azt a szót vesszük, ami alakilag majdnem ugyanaz (az "agyar"), akkor annak megintcsak -a-val van a többesszáma, tehát "agyarak". Ennyi erővel a magyarnak is "magyarak"-nak kéne lennie, de ha az előttem válaszolónak igaza van, hogy régen "magasok" volt a "magasak" helyett, akkor azt mondanám, hogy a "magyar" többesszáma megmaradt régebbi formájában, ezért "magyarok". De ez csak egy hirtelen jött eszmefuttatás volt, lehet, hogy van rá értelmes magyarázat és szabály. :)

2016. aug. 25. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as!


Természetesen tudok helyesen ragozni magyarul, csak eredetileg azt szerettem volna írni, hogy "egy külföldi barátot tanítok" magyarul.


Aztán belejavítottam menet közben. De végül nem olvastam át újra. :/

2016. aug. 25. 23:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, de az 1. kérdés nem lehet azért, mert a magyar-magyarok szó inkább főnévi értelemben használt, míg a magas-magasak inkább melléknév? Persze mindkettő használható főnévként is meg melléknévként is, de az egyik jelentése erősebben él a köztudatban.


katlanok, farkasok, anyagok, alapok - az ilyen csupa a-s főnevek többesszáma általában o-val kapcsolódik.


magasak, tapasztaltak, vajasak - a mellékneveknél (nem csak a csupa a-s, hanem általában a mély hangrendű mellékneveknél) pedig a-val.


Úgy érzem, ennek a különbségnek van egy főnév-melléknév megkülönböztető szerepe (hatalmasok - hatalmasak, okosok - okosak). És sokan használják a "magasok" alakot is, ha "magas emberek"-ről van szó (lehet persze, hogy ez nyelvtanilag helytelen), de ha melléknévként szerepel (Pl. "a kosárlabdázók magasak"), akkor a "magasok" alak semmiképp sem jó.

2016. aug. 27. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!