Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az alábbi japán nyelvi példa...

Az alábbi japán nyelvi példa miképpen helyes?

Figyelt kérdés

Egy bizonyos weboldalon található kezdő japán példamondatokból szerintem hiányzik a partikula. Jól látom?

Idézem:


ほんださんきのういきましたか。 Honda-szan kinó ikimas(i)ta ka. Honda úr tegnap elment?


たなかさんあしたいきませんか。Takana-szan as(i)ta ikimaszen ka. Tanaka úr holnap nem megy el?


Miképpen helyesek ezek a mondatok? Szerintem kellene az alanyok mögé partikula, GA, vagy WA.

Nemde?



2017. jan. 19. 21:42
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat! :)
2017. jan. 25. 22:28
 12/17 A kérdező kommentje:

...közben tudod mi jutott eszembe, a korábbi írásod alapján? :) Bizonyos szempontból -úgy sejtem-, a japánok számára a GA és WA közti eltérés hasonló lehet (persze kicsit más értelemben), mint a magyar nyelvben az alanyi és a tárgyas ragozás, bár vannak, akik vitatják ezen elnevezéseket, és inkább határozatlan ill határozott ragozásnak hívják a magyarban:


Látom AZT (határozott / tárgyas ragozás)


Látok VALAMIT (határozatlan / alanyi ragozás)


Tehát csak bizonyos szempontból emlékeztet ez, a japán WA GA esetére, de biz.szempontból látok összefüggést.


Ugyanis a GA -írásod szerint- olyasmi módon működik, mint magyarban a határozott / tárgyas ragozás:


Partis példa:

Aki elmegy a partira, AZ én vagyok (és nem más)!


A WA, meg mintha bizonyos szempontból a magyar nyelv alanyi / határozatlan ragozására rímelne:


Elmegyek a partira (de fogalmam sincs, rajtam kívül még ki más).


Erről mi a véleményed? Szerinted se annyira idegen a japán nyelvtől az általam felvázolt magyar nyelvi analógia a WA-GA esetére?

2017. jan. 25. 22:46
 13/17 anonim ***** válasza:

Igen, ha jól emlékszem szerepelt is egy ilyen okfejtés "Kiss Sándorné Székely Ilona: Japán nyelvtani összefoglaló" című könyvében, a WA használatára vonatkozó résznél. Sajnos a könyv nincs most nálam, úgyhogy nem tudom ellenőrizni, hogyan magyarázták ott.


Egyébként ha nincs meg neked ez a könyv, akkor tudom ajánlani. Elég részletes nyelvtani összefoglaló, sok példamondattal.

2017. jan. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat! :)
2017. jan. 27. 18:30
 15/17 A kérdező kommentje:
Apropó, nem titok: nyelvész vagy? Avagy a 8 év gyakorlás miatt ismered ennyire árnyaltan a japán nyelvet? És most is Japánban élsz? Bocs, ha ez kicsit off...
2017. jan. 27. 18:32
 16/17 anonim ***** válasza:
Nyelvész nem vagyok, de magyarok nincsenek körülöttem. Mióta kijöttem, gyakorlatilag csak japánul beszélek. És igen, még mindig kint élek.
2017. jan. 29. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a segítséget, egészében. :)
2017. jan. 29. 18:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!