Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német feltételes módot (jelen...

Német feltételes módot (jelen idő) el tudná nekem magyarázni valaki?

Figyelt kérdés

2017. márc. 4. 13:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

ha csak olyan sima igét akarsz feltételesbe rakni mint például :schlafen-->aludni. akkor mindig a "würden" igét használjuk. Szoval: Ich würde schlafen. és aludnék.

fontos hogy még VÉLETLENÜL SE wurden legyen , mert az már "én aludni fogok" lenne :D

még pár példa:

Ich würde essen-->én ennék

Du würdest laufen-->te futnál


viszont van olyan hogy én nekem lenne. Nekem van: " ich habe "

Nekem lenne: "ich hätte" ezt pedig igy kell :)

remélem valamit segitettem :) irj privátba üzit ha kell még valami :)

2017. márc. 4. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

még a häten igével mondok egy példát :D

Ich hätte Lust-->nekem lenne kedvem.

Ich hätte Lust , aber ich muss zu Hause bleiben-->Nekem lenne kedvem , de otthon kell maradnom.

2017. márc. 4. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Tehát:

feltételes módot kétféleképpen lehet képezni (feltételes jelen = Konjunktiv Präteritum)


1. Az ige Präteritum alakjából kell kiindulni, ha umlautképes magánhangzó van benne, akkor kap umlautot, és ha nem e-re végződik, akkor még egy e végződést is.

pl:

sein (Inf) --> war (Prät) --> wäre (Konj)

- kapott Umlautot is és -e végződést is

haben (Inf) --> hatte (Prät) --> hätte (Konj)

- nem kapott csak Umlautot, mert a Prät. alak eleve e-re végződött


2. würde + Infinitiv

A haben és a sein ige csak az 1. módon képzi a feltételes alakját, és a módbeli segédigéik is.

A gyenge igéknél azonban a Prät alak és a Konj alak megegyezik, ott ezt képzést választjuk.

pl.

lernen --> lernte (Prät) --> lernte (Konj)

- nincs benne umlautképes magánhangzó, és e-re végződik, nem fog változni Konj-ban a Präteritum alak

ich würde lernen - tanulnék/tanulnám

du würdest leren - tanulnál/tanulnád stb.


#1-es válaszához:

fontos hogy még VÉLETLENÜL SE wurden legyen , mert az már "én aludni fogok" lenne

helyesen: wurden helyett werden

2017. márc. 5. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
78%

Az elözö valaszokat mèg kiegeszitve:

1. Legtöbbször a "würde" szot hasznaljuk a felteteles modra.

Pl. Ich würde sagen....- Azt mondanam...

2. A felteteles mod masik kifejezöje az. un. Konjuktiv 2 is, egy par pelda:


- Ich wünschte, ich hätte mehr Ferien! - Szeretnem, hogy ha több szabadsagom lenne. Ugyanezt a würde szoval nem mondjak. Az igy hangzana: Ich würde mir wünschen, dass ich mehr Ferien haben würde- Senki nem mondja igy!


-Ich bräuchte Ihre Telefonnummer. A würde-vel kifejezve:

Ich würde Ihre Telefonnummer brauchen.


A Konjuktiv 2-t ilyen esetekben hasznaljuk:

1. irrealis kivansagok: ZB.: Ich wünschte ich hätte mehr Ferien. (A würdevel igy hangzana: Ich würde mir wünschen...)

2. Dann könnte ich mir mehr Ferien leisten. (A würdevel igy hangzana: Dann würde ich mir mehr Ferien leisten können.)

3.Indirekte Rede, wenn Konjunktiv 1 nem lehetseges: Unser Lehrer sagt, wir müssten noch viel lernen.

4. Ha valamit különösen udvariasan akarunk kifejezni: Wärst du so freundlich,... - Lennel olyan kedves...


Meg egy par pelda a Konjuktiv 2-ra a "würde" helyett:

ich helfe(segitek), ich hülfe (segitenek)

ich stehe (allok), ich stünde (allnek)

ich nenne (megnevezem), ich nennte (megneveznem)

ich werfe (dobok), ich würfe (dobnek)

2017. márc. 5. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2017. márc. 7. 18:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!