Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » ANGOLOSOK! Valaki letudna...

ANGOLOSOK! Valaki letudna irni (megtanitani) az Active es passive mondatok hasznalatat?

Figyelt kérdés

8.osztalyos vagyok

Valami szabaly ezekre a mondatokra? Vagy hogyan ismerjuk fel? Meg még hogyan alakítsuk át pl. (Jelen,mult,jovo) időre...


2017. máj. 21. 15:59
 1/2 anonim ***** válasza:

Szívesen :)


Az active és passive megértése azért nehéz egy magyarnak, mert nehéz rá magyar megfelelőt találni. A szenvedő szerkezet a magyarból jórészt kikopott, már csak "állapotpasszív"-ként használjuk.


A passzív lényege az, hogy az aktív mondatból nyerjük, mégpedig úgy, hogy az eredeti (akítv) mondat tárgyából lesz az új (passzív) mondat alanya. Ezt azért tesszük, mert az aktív mondat alanya vagy nem lényeges, vagy nem ismert.


Példa:

"They produce cocoa beans in Cote d'Ivore" (A kakaóbabot Elefántcsontparton állítják elő.)


Az alanyt jelentő "they" azonban nagyon általános, csak annyit tudunk meg belőle kb., hogy a cselekvést emberek végzik. Ezért inkább kihagyjuk, és passzívot csinálunk belőle:

"Cocoa beans are produced in Cote d'Ivore."


Az új alany itt az eredeti mondat tárgya ("cocoa beans"), és a passzív igealakot a következőképpen kapod meg: létige ragozott alakja + eredeti ige harmadik alakja (amit a perfect igeidőknél használsz). Az igealakot mindig úgy egyezteted az alannyal, hogy a létigét ragozod, pl.: "Milk is also produced in Cote d'Ivore". Itt az "are" helyett a megszámlálhatatlan "tej" főnév miatt "is"-t használunk.


Az igeidőkről:

a passzívot mindig úgy alakítgatod át más igeidőkbe, hogy a létigét ragozod. Tehát pl. present perfect esetén:

"Cocoa beans have been produced in Cote d'Ivore since the dawn of time."

Gyakorlatilag annyit tettem, hogy az "are"-t átraktam present perfectbe ("have been").

Continuost úgy képzed, hogy a létige mellé odarakod a "being" szót:

"Thousands of cocoa beans are being produced every moment in Cote d'Ivore."

Múlt idő: ugyanez, csak a "be" létige múlt idejű alakját használod:

"Cocoa beans were produced even before the French invasion"

Jövő idő: ugyanez, a "be" igeidőt rakod át a tanult jövő idei alakokba:

"By 2050, more than 1.3 million cocoa beans will be produced annually in Cote d'Ivore."


Amiről még nem ejtettem szót, az az, hogy passzív mondatba bele lehet csempészni az előző (aktív) mondat alanyát, amennyiben úgy gondolod, hogy mégis van jelentősége.


Példa:


Aktív mondat: "Molly killed Bellatrix at the end of the book."

Ezt most rakom passzívba: "Bellatrix was killed at the end of the book."

Ha most azt is el akarod mondani passzívban, hogy ki ölte meg Bellatrixet (ti. Molly), akkor "by + aktív mondat alanya"-val odarakod.

Vagyis: "Bellatrix was killed BY MOLLY at the end of the book."


Hú, nagyjából ennyi volt, remélem értehető voltam és konzisztens. És remélem persze, hogy segített :)

2017. máj. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen segített, köszönöm :)
2017. máj. 21. 18:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!