Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Present Perfect Simple....

Present Perfect Simple. Mivan? Mikor használjuk?

Figyelt kérdés

Nem rég kezdtem el ezt a téma kört de nagyon nehezen megy annak a megértése hogy MIKOR használjuk. Nagyon fura mivel a mondat múltidőben van DE jelenbe fordítjuk le.


Szóval tudtok abban segíteni hogy MIKOR használjuk ezt a bonyolult ige időt? Az hogy hogyan képezzük azt már tudom de azt hogy milyen környezetben használjuk azt még nagyon nem értem.


Köszönöm előre is a segítőkész válaszokat!! Szép napot kívánok! :))


2017. júl. 8. 13:47
 1/4 anonim ***** válasza:
12%
G
2017. júl. 8. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
?
2017. júl. 8. 16:22
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Többféle magyarázatot lehet hallani/ olvasni, és nyilván a magyar nyelvhez képest eléggé fura a történet. Én a tanítványaimnak első körben a következőket szoktam elmondani.


1. Alapvetően befejezett cselekvéseknél használjuk, amelyeket azonban nem kötünk időhöz, vagyis a mondatban nem lehet múlt időt jelölő időhatározó.

pl. I've done my homework. = Megcsináltam a házimat. (mostanáig vmikor, tök irreleváns, hogy mikor, mert csak az számít, hogy kész van)

I did my homework yesterday. = Tegnap csináltam meg a házimat. (benne van a múlt időt jelölő időhatározó, így már nem lehet "present")

Gondolom, a múlt időt már tanultad, szóval felismered, hogy melyik időhatározók jelölnek múlt időt. Arra kell figyelni, hogy a "when I was a child", sőt még az "at the concert" is múlt időre utal, illetve ha van egy szöveged és az egyik mondatban múlt idejű időhatározó és múlt idő van, és a következő mondat ugyanarra az időre vonatkozik, természetesen az is múlt idő lesz.

Pl. Last week I met an old friend of mine. We had lunch in a café and talked about the good old days. = Múlt héten találkoztam egy régi barátommal. Megebédeltünk egy kávézóban és beszélgettünk a régi szép időkről.

Itt a második mondatban már nincs időhatározó, de egyértelmű, hogy ugyanarra a "last week"-re vonatkozik, mint az első.


2. Az esetek egy kisebb részében előfordul, hogy a Present Perfect Simple-t olyan cselekvésre használjuk, ami a múltban kezdődött, és még mindig tart.

Pl. I've lived here for 10 years. = 10 éve lakom itt.

Ebben jelen időre fordítod magyarban is.


3. A következő kifejezések nagyon gyakran állnak Present Perfect mondatokban:

- never és before: I've never tried that game before = Ezelőtt még sosem próbáltam ki azt a játékot.

- ever: Have you ever been to France? = Voltál már valaha Franciaországban?

- yet: Have you finished the task yet? = Befejezted már a feladatot?

I haven't finished it yet. = Még nem fejeztem be.

- already: I've already read 50 pages of the book. = Már 50 oldalt elolvastam a könyvből.

- recently/ lately: I've seen a couple of good films recetly/ lately. = Láttam pár jó filmet mostanában.

- still: I still haven't found mind keys. = Még mindig nem találtam meg a kulcsaimat.

- since: I've graduated since we last met. = Lediplomáztam mióta utoljára találkoztunk.

- for: I've lived here for 10 years. = 10 éve lakom itt.

- just: I've just heard the news. = Épp most hallottam a hírt.

- hányszor történt a cselekvés egészen mostanáig: I've seen this film six times. = Hatszor láttam ezt a filmet.

- hányadszorra történik a cselekvés: This is the first time I've eaten Japanese food. = Ez az első alkalom, hogy japán kaját ettem.

- today, this week, this morning, stb.: I've written two essays this morning. = Ma délelőtt két esszét írtam. (a "this morning" nem múlt időt jelöl, mivel a délelőttnek még nincs vége... ha vége van, tehát már délután mondod, akkor viszont: I wrote two essays this morning)


Nyilván vannak még finomságai a dolognak, de első nekifutásra talán találsz ebben is egy kis segítséget. Már várom, hogy tanult "kollégáim" szétszedjenek a nagy vonalakban felvázolt magyarázat miatt... :)

2017. júl. 9. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 webnyelv ***** válasza:

[link]


Valóban eléggé szokatlan nekünk, magyaroknak. Igazából logikus. A kulcs, hogy van-e valamilyen kapcsolata a jelennel annak, ami a múltban történt.

2017. júl. 9. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!