Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Scheinen zu+inf vs. Haben zu+inf?

Kacsa Tibor kérdése:

Scheinen zu+inf vs. Haben zu+inf?

Figyelt kérdés

A kérdésem az, hogy az első esetben a "zu" szócska miért ékelődik be a két ige közé, míg a második esetben a kettő elé kerül?


Adott az alábbi két mondat:


Er sheint eine Panne gehabt zu haben.

Er hat oft zu helfen gehabt.


Két zu+Ininitíves szerkezetet látunk itt.


Azt értem persze, hogy a "zu" szócska mindig az infinitív előtt áll, azonban nem értem, hogy miért eltérő a két szerkezet felépítése?



2018. jún. 20. 10:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Az első esetben a főnévi igenév áll múlt időben (Infinitiv Perfekt: gehabt haben), ami a scheinen-hez képest előidejűséget fejez ki, a második esetben a főige áll múlt időben.
2018. jún. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ :) Ez így érthető. És szerinted, ha a "scheinen" igét szeretném múlt időbe tenni, de nem Präteritum hanem Perfekt használatával, akkor helyes e ez a mondat:


Er hat eine Panne gehabt zu haben geschienen.


Persze tudom, hogy célszerű Präteritumot használni, de arra lennék kíváncsi, hogy nyelvtanilag ez így helyes e? :)

2018. jún. 20. 12:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem az amit te írtál nem jó, de érdekelne, hogy a két példa mondatot honnan írtad, mert bár lehet hogy tévedek de szerintem az "Er hat oft zu helfen gehabt" is inkább Er hat oft gehabt zu helfen.


Egyébként a Scheinen zu +inf és a haben zu+inf. nem is egy kalap alá tartozik, mert az utóbbi esetében ezzel az alakkal a "kell" szót helyettesítjük, szükségességet fejezünk ki és általában hivatalos előírásokban vagy utasításokban fordul elő.


"Er hat oft gehabt zu helfen."

Ebben az esetben lehetséges hogy tévedek, de hátha jön egy szakmabeli és kijavít ha szükséges, érdekelne engem is a megoldás. :)

2018. jún. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Rick Mave ***** válasza:

Nem az erősségem a német nyelvtan elmagyarázása – nincs szükségem rá, ahogy a magyar nyelvtan tudatosítására sem, hiszen ez az anyanyelvem -, de azért "nekifutok", remélem valamennyire érthető lesz. Tehát:


Gondolom azokat a kifejezéseket ismeritek, hogy "er/sie hat viel zu tun = sok dolga van" , vagy "er/sie hat schwer zu kämpfen = keményen harcolnia kell". Nos ezek Perfektben: "er/sie hat viel zu tun gehabt" (lásd pl.: [link] ), ill. "er/sie hat schwer zu kämpfen gehabt" (és sosem "...hat gehabt zu tun/hat gehabt zu kämpfen!!).


Nos, logiksuan ez a "helfen" igével sincs máshogy: "er/sie hat oft zu helfen = gyakran segítenie kell" ... Perfektben pedig: "er/sie hat oft zu helfen gehabt = gyakran segítenie kellett". A "zu helfen" az itt a tárgya a "haben"-nek, csak ebben az esetben ez nem egy tárgy, mit egy asztal, hanem egy "megteendő" cselekvés. És ahogy az a helyes, hogy "ich habe einen Tisch gehabt" és nem "ich habe gehabt einen Tisch", úgy itt is az a helyes, hogy "ich habe oft viel zu helfen gehabt."

2018. jún. 25. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!