Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A német -haft, -voll, -sam...

A német -haft, -voll, -sam melléknevek végei között van különbség?

Figyelt kérdés

Ha veszem azt a főnevet, hogy das Grauen, akkor ilyen mellékneveket lehet csinálni:


graulich (ijedős, félénk), grausam (kegyetlen), grauenvoll (szörnyű), grausig (hátborzongató), grauenhaft (szörnyű), grauenerregend (félelmet keltő).


Ha jól tudom, majdnem mindegyiknek más jelentése van, amit oda is írtam.


Na most persze lehet szinonímákkal bővíteni, hogy melyik melléknév mit jelent. Meg a németben is van átvitt értelem, tehát gondolom mondhatom azt, hogy grauenhafte Tat (szörnyű tett), és átvitt értelemben is: grauenhafter Fehler.


arra lennék kíváncsi, hogy mégis lehet -e valahogy szortírozni ezeket a melléknév végződéseket (haft, sam, lich, voll, ig, erregend). Meg néha -en végződése van egy melléknévnek.


ha a grau-nál maradok, akkor a következő következtetéseket tudom levonni:

-lich: emberi tulajdonság/milyenség, érzelem

-sam: nem érzelem, csak vmi/vki vmilyen

-voll/-haft: szerintem ugyanolyan értelműek, és bármire lehet használni.

-ig: élettelen dolgok milyensége

-erregend: vmilyen dolgot keltő


Most hirtelen ilyen nyelvtani szabályokra tudtam gondolni, de csak tippeltem, nem biztos hogy így van.



2018. júl. 6. 21:57
 1/2 A kérdező kommentje:
meg ott vannak még a -end (l gehend) melléknevek, ezeket se tudom hogy hogy jönnek a képbe.
2018. júl. 6. 21:59
 2/2 Rick Mave ***** válasza:

graulich = szürkés (pl. graulich Blau=szürkés kék) ... Ennek a jelzőnek nincs olyan jelentése, hogy "ijedős, félénk", kivéve a magyar-német online szótárban, amiben min. százával vannak ilyen kapitális hibák.


A végén a következtetéseid az esetek többségében nem stimmelnek, szinte mindegyik végződésnél (az "-erregend" kivételével) lehet ellenpéldákat találni:


Az elsőre ("-lich") pont a "graulich" egy jó példa, hogy ez nem csak emberi tulajdonság/milyenség lehet, de van rengeteg más - trefflich, gemütlich, feierlich, gründlich, stb.


Az "-ig" végződésű jelzők pedig nem csak élettelen dolgokra vonatkozhatnak - traurig, unmutig, seelig, grantig, stb.


Amúgy hadd kérdezzem meg: mi értelme ennek a skatulyázásnak, szabályrendszer felállításnak? Ha hobbiból szívesen nyelvészkedsz, akkor foglalkozhatsz ilyennel, de a mindennapi nyelvhasználatban ez inkább akadály, mint segítség, lassítja és komplikálja a nyelv aktív használatát. Minél jobban, folyékonyabban akarsz egy nyelven beszélni, annál jobban el kell szakadj a szabályok tudatosításától. Vedd az anyanyelved használatát alapul, ill. ideálként: azon sem gondolkozol kommunikáció vagy írás közben, hogy mi miért van, mi a logikája mondjuk az ige- vagy melléknévragozásnak, vagy miért pont azok a végződések, amik.

2018. júl. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!