Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » 20 évesen még megtanulhatok...

20 évesen még megtanulhatok folyékonyan angolul?

Figyelt kérdés

Német volt a főnyelvem, nagyon rossz angoltanáraim voltak.


Külön meg nem fogalalkoztam vele, de szeretnék folyékonyan tudni. Főleg a hallásértés és a beszéd a gond. Írásban a felsőfokú szövegeket is megértem.


2018. júl. 10. 23:31
 1/7 anonim ***** válasza:
54%

Igen. Még pont abban a korban vagy, amikor ragadhat rád, főleg, ha írásban már ennyit megértesz, meg ha van hozzá kellő szorgalmad és akaratod. Azt ajánlom, hogy nézz angol filmeket, csakis angol felirattal! Így hallod a szót meg látod is írva. Hallgass angol nyelvű rádiót, vagy ha azt még túl nehéznek találod, van a bbclearningenglish.com-on egy csomó jó anyag. Ha szeretsz olvasni, vannak könnnyített olvasmányok, amikhez hanganyag is van, azok is nagyon jók lehetnek, mert tanulod a nyelvet, miközben élvezed a történetet, és észrevétlenül bővíted a szókincsed. Ezenkívül kereshetsz magadnak beszélgetőpartnereket (rengeteg nyelvcsereoldal van. Ha szeretnéd, írok párat privátban).



Írj nyugodtan!

2018. júl. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
meg,persze. nem korhoz kötött,anyukám most tanult meg németül
2018. júl. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ha angol felirattal nézem a filmeket 90 %-át megértem. Ha elhagyom, alig tudok kivenni bármit is...


Ez a gond..

2018. júl. 10. 23:38
 4/7 anonim ***** válasza:
Azért, mert azt próbálod hallani, amit látsz. A magyar nyelv hangjelölő írásmódja, ami bezavar, nyilván a betűket a magyar hangokhoz kötöd. Próbáld meg "elfelejteni", amit látsz (vagyis nem gondolni rá). Ehhez az kell, hogy hallgass, hallgass, hallgass rengeteget, és szokd a kiejtést (akármelyiket is preferálod). Ja, és ismételd utána, bármilyen hülyén is hangzik! Aztán meg nézd meg kicsit később az írott szöveget!
2018. júl. 10. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem az vàlt be nyelvtanulásnál hogy felirattal kimondottam szótàrfüzettel nézem, vagyis az új szavak tanulàsa miatt, különben meg anélkül. Azért nem érted még amit mondanak mert az agyad automatikusan az írott szöveget olvassa és nem arra figyel amit mondanak. Ha elkezded felirat nélkül azt fogod észrevenni, hogy lehet az elejéb egyre többet értesz meg. Most ezt úgy mondom, hogy írod, hogy leírva megérted tehàt megvan benned a tudàs. A beszédre meg azonkívül hogy beszélsz màsokkal, tudom azt javasolni (persze van sok màs jó módszer most csak sajàt tapasztalatot írok) hogy olvass el egy cikket (ne nyelvtanulóknak szànt cikket hanem rendeset, amilyen témàban szeretnél, olvasd el amennyiszer szükséges, majd a sajàt szavaiddal mond el hangosan, hogy miről szólt a cikk. Lehetőleg minél részletesebben. Azért mondom, hogy hangosan mert így megszokod magàt a beszédet és azt, hogy hallod sajàt magad.
2018. júl. 11. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Simán lehet. A szüleim (ötvenes korosztály) úgy egy éve döntöttek a kivándorlás mellett, eddig csak magyarul tudtak, idegen nyelveket mellőzték, semmi kedvük nem volt hozzá, most viszont már elfogadható szinten beszélik a francia nyelvet.
2018. júl. 18. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Jól sejtem, hogy az írott angol szavaknak, valamint a kiejtésüknek az összekapcsolásával van gondod? Ha folyamatos szöveg esetén a felirat köti le a figyelmed, és ezért nem működik számodra, akkor szerintem próbálkozz szavanként, kifejezésenként a kiejtések megtanulásával (kihallani és utánamondani).


Technikai megoldás lehet pl a google fordító beszédszintetizátora (beírod, és a hangszóró ikonnal felolvastatod EGYENKÉNT, tehát egyszerre csak egy szót írsz be), vagy pl a

forvo.com

vagy a

howjsay.com

segítségével.


Ami zavaró tényező lehet angol tanulásnál, az a többféle létező akcentus. Mindig csak olyan felolvasót használj, amelyiknél tudod, melyik akcentust alkalmazza. Pl a forvo-n, emlékeim szerint, a felolvasó egyén jelzi a várost is, amelyik kiejtést képviseli, ahonnan származik.


Amit kerülj: a kevésbé elterjedt akcentusokat, pl kelet ausztrál, nyugat ausztrál, ír, wales-i stb., leginkább a NEM-ANGOLOK kiejtéseit (ír, wales-i) kerüld, az angol ajkúak közül pedig az északnyugat angliaiakat, mert azokat a legtöbb más angol és amcsi is igen nehezen érti, ráadásul nem sok ember akcentusa olyan (max egymillióan).


Vannak pl szövegeket mp3-ba író online ingyenes alkalmazások is, ahol kiválaszthatod a felolvasó neme mellett általában azt, hogy valamely USA-beli, vagy valamely angliai legyen.


Nem állítható, hogy a beszédszintetizátorok tökéletesek, de a te esetedben nem jut eszembe jobb megoldás, mivel írtad, hogy a folyamatosan beszélt szöveget nem vagy képes általában szétválasztani szavakra. Így hát még mindig jobb a beszédszintetizátor, élő emberek felolvasott szavaiból rakja össze a program, csak a mondathangsúly lehet gépies kissé.


Pl a google translator angol felolvasója a lehetőség szerinti legjobb kategória a mondathangsúlyra is, szavanként meg egyértelműen angol ajkútól van, akár a forvo-n, és a howjsay-en.


Az angol sajnos ilyen, az írott változat az óangol egy akcentusát tükrözi nagyjából. Többféle, egymástól itt-ott lényegesen eltérő akcentus jelent meg az utóbbi évszázadokban, eközben megmaradt az írás egy régi akcentus tükrözésénél.


Szóval muszáj odafigyelni arra, hogy konkrétan melyik akcentusban beszél valaki angolul, és hogy valóban odavalósitól halld.


Már az is elég, ha ezt a 3-at tanulod meg külön-külön, eget verő eltérés nincs, bár vannak lényeges eltérések:


USA nyugati part ("tekerős, orrhangú", mégis viszonylag jól érthető),


USA keleti part (a legkevésbé diftongusos, magyar ajkúnak a legkönnyebb angol akcentus),


londoni (gyakran hajlik "ájájájáj"-ba, szóvégi R-t kihagynak)


(Szubjektíve számomra, aki magyar ajkú vagyok, a brit akcentusokat érteni nehezebb, az USA-belieket könnyebb.

Az északnyugat angliait meg hanyagold, elég sok mássalhangzót kihagynak a szóvégeken, pl az T-t is, nem csak az R-et, és egészében sok szempontból más, mint az összes többi.)


Ezeken belül léteznek kisebb eltérések, de nem annyira nagyok, mint e három amennyire egymástól eltér.

2018. júl. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!