Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Idegen nyelvű könyv/regény...

Idegen nyelvű könyv/regény olvasásakor szótáraztok?

Figyelt kérdés

Kiírjátok az új szavakat?

Vagy csak simán elolvassátok és később felkerestek újra esetleg pár oldalt és kiszeditek az új szavakat.


(Nyilván abban az esetben, ha az értést nem zavarja az új szó. Ergó ha aktívan meg akarjátok tanulni a szót.)



2018. szept. 3. 23:19
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha olyan nyelven olvasok, amit jól beszélek, akkor nem írom ki a szavakat csak gyorsan rápillantok a szótárban.


Ha viszont olyan nyelven olvasok, amit nem beszélek jól, akkor nyilván tanulási céllal olvasom és ezért kiírom az új szavakat szótárba és utána bemagolom őket.

2018. szept. 3. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
70%

Nem, és később se keresek fel semmit.

Mikor azt mondják, hogy az olvasás fejleszti a szókincset, azt nem úgy értik, hogy az olvasás segítségével össze tudsz állítani magadnak egy szószedetet, amit ha megtanulsz, akkor fejlődik a szókincsed, hanem tényleg szó szerint úgy, hogy magától az olvasástól fejlődik a szókincsed.

2018. szept. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%
Csak akkor szótàrazom, ha kimomdottan a szókincsemet akarom bővíteni. Tehàt akkor figyelem is, hogy mi az amit nrm ismerek. Ha maga a történet érdekel, vagy az a lényeg , hogy tudjam a cselekményt akkor sosem, max ha nagyon fontos az a szó.
2018. szept. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Nem. Egyáltalán nem szótáraztam/szótárazok. Ha nem ismertem egy szót és szövegkörnyezet alapján nem tudtam kitalálni a jelentését rákerestem. Ha később újra találkoztam vele és nem emlékeztem rá akkor megint, idővel pedig rögzült.
2018. szept. 4. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, szótárazok, pontosabban rákeresek a guglin, mert inkább online szoktam olvasni mostanság idegen nyelven.

Itt van az asztalomon egy nagy füzet, ebbe írom az angol szavakat s vagy lefordítom a guglis találat alapján magyarra, vagy az angol magyarázatot írom be, az utóbbi sokszor hatékonyabb...

Ha nem keresem ki a szavakat, sosem fogom megtanulni őket, így is csak a sokszor előfordulókat jegyzem meg, azokat se könnyen, jól tudok angolul s ezek a szavak már elég komplikáltak :) Pl. ameliorate vagy perspicacious. Na jó, néha van egyszerűbb szó is...


Kezdetben főleg szótáraztam, főleg, amikor szinte semmi angol tanulás után nekiálltam Tolkient olvasni, de feladtam, mert soronként volt 3-4 idegen szó...


Néha viszont franciául olvasok egyszerű gyermekkönyveket (nem tudok franciául, csak igen keveset, pár leckét vettem át egy nyelvkönyvből), az szórakoztató úgy, a felét úgyis értem, a másik fele pedig kitalálható. Ez felnőtt könyvnél, ugye, nincs így.

Egy sima kis angol regényben pedig szinte soha nem találok már idegen szót, most nagyon gazdag szókincsű fanficeket olvasok, ahol egy vagy több karakter különösen ékesen beszél, ez más.


Újra nem keresek fel semmit, még a felírt szavakat sem szoktam elolvasni, talán majd egyszer, de ha tízszer kiírom, akkor is megjegyzem :D

2018. szept. 4. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Fontos, hogy megtaláld a te tudásodhoz passzoló nehézségű könyvet. Az a legjobb, ha tudsz általa fejlődni, viszont a nagy részét érted szótárazás nélkül is, illetve a szövegkörnyezet alapján, ha amúgy sokat olvasol, akkor idővel eléggé ráállsz, hogy megérts teljesen ismeretlen szavakat is. Ha túl nehéz, szerintem élvezhetetlen, vagy brutálisan sokáig tart, hogy kikeresd a szavakat. A direkt rövidített/könnyített idegen nyelvű könyveket nem igazán szótáraztam, mert egy idő után olyan sokszor felmerültek a szavak, hogyha egy-kétszer rákerestem a neten később megrögzült anélkül, hogy kiírjam. Inkább olyan szókapcsolatokat írtam le max., amiknek alapvetően nem egyértelmű a jelentése (nem tükörfordítás), viszont tök hasznosnak tartottam a mindennapi beszéd szempontjából. Azóta már "valód" idegen nyelvű könyveket olvasok, és inkább szakmaspecifikusat(regény, csak az adott témában), ezt viszont nagyon megéri nekem kibogarászni (máshonnan nem tudnék ennyi releváns eü. szaknyelvi kifejezést felszedni). De összességében tényleg attól is fejlődsz, ha csak olvasod, viszont akkor nem árt a saját szintednek megfelelőt, amit írtam korábban.
2018. szept. 4. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
86%
Nem szoktam. Sot, meg sem nezek mindent, amit nem ertek pontosan. Egy ido utan ugyis leesik a jelentese, es ugy vettem eszre, hogy igy sokkal termeszetesebben tudom utana hasznalni, mert valahogy arnyaltabban meg lehet erteni a pontos jelenteset, mintha szotaraznal. Egy konyvben pl egy szo nagyon ritkan van, hogy csak egy mondatban szerepel es nem lehet megerteni a szovegkornyezetbol.
2018. szept. 4. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
61%

Szerintem

1. elszáll az ismeretlenbe (van erre rövidebb szó is, g-vel kezdődik) az az egyszer olvasott szó, és ha már tényleg ott tart az ember, hogy a 'lécci, add ide a sót' szinten túl van, akkor a következő 50 könyvben nem kap megerősítést rá, és mennyi idő alatt olvas el átlagember (bocsánat :) ) 100 könyvet? Ha egy év múlva találkozik vele, teljesen ismeretlen szóként fog ránézni. Ennél hatékonyabb az, hogy egyszer előjött, egyszer megerősíted a szótárban utánanézéssel módszer.

2. most nem tudnék példát mondani saját életemből se, de azért, ha nem is a félreértés, de az egészen pontosan nem értés veszélye szerintem megvan

3. kissé mellékes jelenség e szempontból, de tán többeket érint, az egyetlen megfelelő magyar szóra való azonnali rátalálás kérdése

2018. szept. 4. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!