Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy lehet az angol "literally...

Hogy lehet az angol "literally"-nak két ellentétes jelentése?

Figyelt kérdés

1. "szó szerint"

Példa: Szó szerint felrobbanok. = Egy bomba van a testembe rejtve, aminek ha lejár az időzítője, akkor felrobbanok, meghalok.


2. "a szó szoros értelmében"

Példa: A szó szoros értelmében felrobbantam. = Olyan dolog történt, amitől olyan dühös lettem, hogy majd' szétrobbantam az idegességtől.


Most akkor melyiket jelenti?

Szó szerint, vagy a szó szoros értelmében? Nem mindegy, hogy tényleg megtörténik valami, vagy csak hasonlatként használom.


Köszönöm a segítséget.



#literally #szószorosértelmében
2018. dec. 7. 19:11
 1/7 anonim ***** válasza:
75%

Jelentheti, hogy szó szerint valami megtörtént

‘the driver took it literally when asked to go straight over the roundabout’

a vezető szó szerint vette hogy egyenesen menjen át a körforgalmon.

Tehát ahelyett hogy szépen követte volna a körforgalmat és a velünk szemben lévő kijáraton kimegy, szó szerint átrombolt a körforgalmon egy egyenes vonalban.


Vagy:

Még úgy is lehet használni ha mondjuk valamit ki szeretnél hangsúlyozni:

‘I was literally blown away by the response I got’


Szerintem a 2. akar lenni a te második módod csak sz.arul van irva.

Ebben az esetben nem feltétlenül jelenti, hogy a szó szoros értelmében csak kihangsúlyozza azt hogy - a te példád esetében - baromi dühös voltál.

2018. dec. 7. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
96%
Egyáltalán nem ellentétes jelentésűek, amiket felírtál példának. Az, hogy a költő melyikre gondolt, az a kontextusból derül ki.
2018. dec. 7. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
71%
A "szó szerint" és a "szó szoros értelmében" ugyanaz, mint ahogy a két felhasználás is kb. ugyanaz. A kontextusból derül ki, hogy melyik jelentés az.
2018. dec. 7. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Második... De, nagyon is ellentétes. :D Nem mindegy, hogy valami megtörténik, vagy csak "olyan érzésem volt, mintha megtörténne".


A madarak szó szerint tudnak repülni. DE ha kirúgnak a munkahelyről mondván, hogy "repítelek innen", nem fogsz tényleg repülni, csak a szó szorosabbik értelmében.

Ez neked komolyan ugyanazt jelenti? xD A madár repülése ugyanaz, mintha mondjuk kirúgnak a melóból? :D


Vagy a kígyó kiakasztja az állkapcsát. Ez azt jelenti, hogy leesik az álla? Nos, maximum a szó szoros értelmében. Ha szó szerint esne le, az gáz lenne.


Lehet, hogy az angolok így használják, nem vonom kétségbe, de akkor ez helytelen és nagyon össze-vissza. Éppen annyira, mint amikor valaki a magyarban a "szó szerint" helyett a "szó szoros értelmében"-t használja, ill. fordítva.


Mint amikor az egyik ismerősöm elaludta a nyakát és a barom azt mondta, hogy szó szerint eltört a nyaka... Én meg mondom: "WTF?! Egy kis alvástól? xD Nem azt akarod mondani, hogy a szó szoros értelmében? xD"

2018. dec. 7. 19:51
 5/7 A kérdező kommentje:

Harmadiknak dettó...



Viszont első, köszönöm a választ. :)

2018. dec. 7. 19:52
 6/7 anonim ***** válasza:
84%

Én nekem igazából sose volt problémám ezzel a szóval, és amiket te irkálsz az csak baromira összekavar, pedig tényleg mindig tökéletesen értettem hogy most mit is jelent ez a szó.

Na mindegy.

2018. dec. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Borzalmasak a példáid, mert nem tükrözik a lényeget.


Magyarul is használjuk átvitt értelemben a "szó szerint"-et:


* Szó szerint megfulladt. (meghalt)

* Szó szerint megfulladt a nevetéstől. (valójában nem fulladt meg, csak nagyon vicces volt számára valami)


Én akárhogy nézem ez a két mondat nem ellentétes jelentésű, csak az egyik átvitt értelmű.

2018. dec. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!