Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Szótárhasználattal van egy...

Szótárhasználattal van egy kis problémám? (német)

Figyelt kérdés

Pl. Fájdalom= der Schmerzen ~es~en

Az ~es a birtokos jelző az ~en pedig a többes szám akar lenni?

Minden esetben így van?


Köszönöm előre is!



2019. febr. 12. 14:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Milyen szótár ez? Kicsit fura. Tudtommal a fájdalom egyes számban der Schmerz, -en a többesszám és -es a bitrokos, ezt jól tippelted szerintem.


Az más kérdés, hogy majdnem mindig többes számban használjuk, de attól még a szótárban nem így kéne.

A Duden (ami szerintem a legmegbízhatóbb német online egynyelvű szótár) se így írja :

[link]

2019. febr. 12. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Egyetemi könyvtárból vettem ki, régi 2000-es kiadás, de csak ez az egy volt, ami a legfrissebb.

Magyar-német szótár

Írta Halász Előd, Földes Csaba és Uzonyi Pál


Majd veszek egy grimm szótárat, csak nagyon drágáltam sajnos.


És az zavart meg hogy minden szó után vannak ezek és nem tudom mit jelentenek


Pl. Der Unterarm ~es, ~e ( most akkor lehet ez is meg az is a többesz száma?)

Vagy der Alkohol ~s~e


Mert én úgy tudom csak egyféle többes száma lehet, de nem tudom hogy ezek közül melyik.

És minden szó mellé van írva kettő


A szótár jelmagyarázatába meg nincs leírva:D

2019. febr. 12. 18:44
 3/5 anonim ***** válasza:

Kerdezö, a Halasz/Földes/Uzsonyi szotarban a szotar bevezetöjeben egeszen elöl az "Alaktani adatok/Fönevek" alatt megtalalod a magyarazatot a kerdesedre.


Ez a szotar a fönev utan zarojelben az elöször az egyes szam birtokos esetet mutatja, a masodik esetben pedig a többes szam alanyesetet. Ill. a vegzödeseket.


der Unterarm (-s/es - e)

alanyeset: der Unterarm

egyesszam birtokos: des UnterarmS vagy des UnterarmES (mindkettö helyes es hasznalatos)

többesszam alany: die UnterarmE


Ahogy irod "Fájdalom= der Schmerzen"-ez igy nincs a szotarban, mert ez helytelen.

"der Schmerzen" = fajdalmaknak, tehat többesszam birtokos eset.


A magyar szotarakban igy lathato kb.:


r Schmerz (-s -en)-> jelentese: der Schmerz, des Schmerzes, die Schmerzen

2019. febr. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Na, ez tenyleg egy fura szotar. Valoban az Alkohol-t többes szamba rakja (die Alkohole)- ilyen nincs!! A "der Alkohol"-t nem hasznaljak többesszamban. En a helyedben nemet-nemet szotart hasznalnek, mint az elözö is irta, pl. a Duden-t.
2019. febr. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Tehát röviden a lényeg:


- a szó után az első végződés a birtokos, a második a többesszám


- a der Schmerzen alakot hibásan írta a szótár (A Grimm vagy a Hessky Regina féle szótár sokkal jobb)

2019. febr. 13. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!