Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az olaszban mikor kell kirakni...

Az olaszban mikor kell kirakni a főnevek elé a határozott névelőt?

Figyelt kérdés

Nemrég kezdtem el olaszul tanulni és elég jól haladok, de még mindig nem értem, hogy mikor kell kirakni a névelőt. Előtte angolt tanultam, úgyhogy ez az egész ismeretlen számomra.

A biztonság kedvéért minden mondatban megteszem - kivéve pl. közeli családtagoknál -, viszont láttam már olyan mondatokat, amikben elhagyják őket.

Van valamilyen szabály erre?



2019. márc. 20. 15:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Az olaszban szerintem a névelők használata egy olyan dolog, ami nem nagy nyelvtani hiba, és egyszer csak ráérez az ember. Természetesen vannak szabályai amiket meg lehet tanulni, ha nagyon idegesít hogy most még nem érzed. Viszont ezek nem fednek le minden esete, még így is maradnak olyan dolgok, amiket "érezni kell". Node íme a szabályok:



0.HA EGY MEGHATÁROZOTT DOLOGRÓL BSZÉLÜNK? TESZÜNK HATÁROZOTT NÉVELŐT, HA NEM? AKKOR NEM.

Vado in palestra->itt azért nem tettük ki, mert nem lényeges, hogy melyik edzőterembe megyek


Vado nella palestra->itt azért tettük ki, mert egy meghatározott edzőterembe megyek(pl ahova mindíg is járok)


1. NEM TESSZÜK KI A NÉVELŐT HA A FŐNÉV ELŐTT MUTATÓ NÉVMÁS ÁLL (questo;quello)

Questa macchina é molto bella

Qulle ragazze fanno brutta figura


2. BIRTOKOS NÉVMÁS ELÉ KITESSZÜK:

Nella nostra famiglia, festeggiamo i compleanni con una torta.

KIVÉVE: EGYES SZÁMBAN ÁLLÓ, ROKONSÁGOT KIFEJEZŐ SZAVAK ELŐTT (ott nem tesszük ki)

Mia madra cucina bene!

Loro zio, si chiama Alberto.


3.KITESSZÜK A NÉVELŐT A RÉGIÓK(a) FÖLDRAJZI ELNEVEZÉSEK(b), MAGYARTÓL ELTÉRŐ ORSZÁGNEVEK(c), FÖLDRÉSZEK NEVE(d)ELÉ.

a: la Sicilia, il Piemonte

b: il Po, le Apli

c: l'Italia, la Gercia, l'Ungheria

DE! in Italia, in Grecia, in Ungheria

DE! nell'Ungheria di Mattia Corvin

d: l'Europa

Ide jön még az is, hogyha a városok neve elé alapvetően nem teszünk névelőt: Roma, Parigi, Miskolc DE kitesszük, ha valamilyen jelzővel látjuk el az adott várost: la Roma antica, la Roma moderna


4.KIRAKUK A HATÁROZOTT NÉVELŐT? HA A VEZETÉKNÉV ELŐTT VALAMILYEN TITULUS ÁLL:

il professor Romagnoli, il signor Mazzonetto.


DE! Keresztnevek előtt ha van titulus, megszólításkor és felszólításkor nincs névelő, amúgy van:

signor Marco, profesoressa Anna,(-> megszólítás)

Venga, signora Caterina!(->felszólítás)

Ho parlato con il signor Marco(->mindegy egyéd eset, ilyenkor kirakjuk)


5.NEM HASZNÁLUNK HATÁROZATLAN NÉVELŐT HA AZ ESSERE IGÉVEL KAPCSOLUNK ÖSSZE EGY:

a. Foglalkozásnevet

Il padre di Lorenza é panettiere.

b.Nemzetiségnevet:

Siamo italiani.


6.A DÁTUMOK ÉS ÉVSZÁMOK NÉVELŐSEK:

nel 2012; il nove luglio


7.A NAPOK NEVE MÁST JELENT NÉVELŐVEL ÉS ANÉLKÜL:

lunedí(nincs névelő)-> a következő hétfőre gondolunk

pl: lunedí viene mia madre


il lunedí(névelővel)-> minden hétfőre gondolunk, általánosságban beszélünk a hétfőkről

pl: il lunedí vado nella palestra


Nagyvonalakban ennyi :)


Forrás: PONS Nyelvtanfolyam haladóknak 100-101 oldalak

2019. ápr. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Sokat segített. :)
2019. ápr. 25. 07:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!