Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen a nehézségi sorrend...

Milyen a nehézségi sorrend ezen nyelvek közt?

Figyelt kérdés

A nyelvek amiket tanulni akarok : Szlovén , Ír , Finn , Mongol , Dán , Izlandi , Észt , Vietnámi .


Aki tanulta ezek nyelvek egyikét , vagy legalábbis volt dolga velük , az ha lehet irja le nehézségi sorrendben , kiejtés , nyelvtan stb.. a hasznosságát majd én el döntöm ,

Válaszokat előre is köszönöm szépen.



2019. ápr. 2. 20:29
 1/6 anonim ***** válasza:

Egyénfüggő.


De mit akarsz ezekkel a nyelvekkel, hol akarod használni őket?

2019. ápr. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

nincs ilyen sorrend, ez attól függ, hogy neked melyik megy könnyebben.

lehet, hogy én azt mondanám (meg úgy általában ezt mondanák), hogy a dán könnyebb, mint a vietnámi, de lehet, hogy neked épp az esik kézre.


teljesen szubjektíve, saját magamra és az eddigi nyelvtudásomra alapozva (az említett nyelvek egyikéhez sem volt eddig közöm, de sok másikhoz igen) nekem a következő lenne a sorrend a legkönnyebbtől a legnehezebbig:


finn, dán, ír, észt, szlovén, mongol, vietnámi, izlandi.


de attól tartok, hogy ez neked nem segít sokat, épp a fent leírtak miatt.

2019. ápr. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Garpe ***** válasza:
100%

Szia!


Attól függ (ezt már fölöttem levők kifejtették).


No, de KONKRÉTABB VÁLASZ:

Szóval ezek a köztudatban mint nehéz nyelvek élnek (felteszem a kihívást keresed ;) ).

Abból indulok ki, hogy magyar anyanyelvű vagy, beszélsz esetleg angolul, talán németül.


Az FSI Amerikaiaknak készült listája szerint a nehézség a következő:

Dán (ez első kategóriás, könnyű nyelvnek minősül egy USAbeli angol anyanyelvűnek), [az ír sajnos nem szerepel a listán, de egyesek szerint ide jönne mint második harmadik nehézség kategóriás], izlandi és szlovén (a 4. kategória könnyebb fele) majd a többi amik szintén 4. kategória, de a nehzebbik fele.


Ez amennyiben beszélsz angolul (Kb. középfokon) annyi módusul mivel magyar vagy, hogy a szlovén (a sok átvett szó miatt) kicsit könnyebb (de csak kicsit) a finn és észt egy ici-picit könyebb (a nyelvtörténeti rokonság miatt, de ettől még igen nehezek maradnak, csak egy-két szót felismerhetsz, illetve a sok eset és agglutináló jelleg annyira nem idegen /mint mondjuk a tonális nyelvek alapjai/).


A germán nyelvek sokkal könnyebbek leszenek, ha tanultál/tudsz németül (de az amgol is egy kicsit segíthet).


Én szlovénül tanulok (Ha tudsz bármilyen szláv nyelven ez sokkal könnyebb, bár az orosz szakosoknak nem ment nagyon könnyen a szlovén). A szlovén nehézsége abban áll, hogy van kettes szám is és három nyelvtani nem hat esettel (viszont ez csak komplex, ha érted az indo-európai nyelvek működését, azaz tanultál új/ógörögül, latinul, esetleg szláv nyelvet, netán a német kapcsán vilàgos lett a nyelvtani nem és eset koncepció). Ez igen megdobja a főnév és melléknév ragozást (de itt-ott belenyúl az igeragozásba). "Az eleje nehéz, aztán nem sok van, még egy kis emelkedő", így mondták a szlovén tanszéken. Alapvetően ez igaz, ha a jelenidő igeragozása, illetve a főnév s melléknév ragozás megvan, akkor a nyelv jelentős részén túl vagy. Ami problémás az a szórend. Ez egy kicsit macerás, s nem igen magyarázzák el sehol részletesen. A másik ilyen kicsit zavaró dolog a hangsúly: nem jelölik, de néha jelentés megkülönböztető szerepe van, bár most muravidéki barátnőm biztat, hogy beszéljek kicsit.ahyarosabban, mert úgy az esetek túlnyomó többségében teljesen érthető és nem is annyira csúnya. A nyelv egyébként kb. fonetikus ez nagy könnyebbség és egyben kín: a v néha u-nak ejtendő, az l néha kb. angol w-nek/eszperantó ŭ-nek ejtendő máskor l-nek, az e lehet é (ekkor jelentés megkülönböztető) vagy ö (de ez csak egyes nyelvjárásokban, de a ragosásban segít), az o és a keveredés (ahogy oroszban) egyes nyelvjárásokban van, de alig hallható s sok szlovén nem is használja/hallja ezt; az r néha ilyen kvázi magánhangzó lesz pl.: smrt (ami kb. szmört ezt az ö-t kb. alig ejtik) ez szerintem nagyon vicces, ezzel sok ban nincs az elején furcsa kiejteni meg, hogy mikor, de ehhez a legegyszerűbb mindközül hozzászokni. A kiejtés nem túl bonyolult tehát (vö angol vagy francia amire egyes angol/francia szakon doktorizó ismerőseim mondják, hogy kb. belemagyarázás az egész kiejtés és íráskép közti kapcsolat vagy kínai ahol számunkra nehezen megfogható hangokat ejtenek és az ejtés mód teljesen más jelentést ad).


Dánul tanultak ismerőseim egész szerethetőnek s könnyűnek modták kissé fura kiejtéssel.


Finnül tanult több ismerősöm, fel is adták egy félév után, mert azt mondták, hogy túl nehéz.

Az észtről úgy tudom, hogy picit könnyebb mint a finn. Nagyon sok sest vam 14 és 15 ha jól tudom, de nincsenek nyelvtani nemek. Érdekesség: Magyarban 18 eset van (bár van aki 21-et mond).


Az írben a kettes szám lehet a nehézség. Ha jól tudom három eset van, itt a fő probléma az, hogy nem sok hasonló myelv van s nem igen vettünk át szavakat. De az indo-európai szabályok itt is működnek.


Izlandi már bonyolultabb, mert igen sajátos kiejtése van (de még mindig nem vészes s tonális myelvekhez), 3 eset van benne, ami probléma az az, hogy az ő nyelvújításukkal kb. minden nemzetközi azaz/és görög-latin eredetű szót kigyomláltak.


Mongol szakos ismerősöm van kettő is, de sokat nem tudok a dologról. Talán ami érdemes, lehet, hogy ez egyetelen más ABC-kel írott nyelv a listádon.


Vietnámiról azt tudom, hogy tonális nyelv amit latin ABC-vel írnak igen sok mellékjellel.


Van még egy faktor: a tananyag beszerzése. Én szlovén esetén látom, hogy igen kevés elérhető és ingyenes/olcsó tananyag/app/tankönyv áll rendelkezésre (és a fizetősek között is sok a kamu). Finn és dán esetén viszont ahogy látom egész jó a helyzet. Illetve pl. van Duolingon vietnámi, dán és ír kurzus.


A szlovén esetén talán a legjobb a továbbvihetőség és a felhasználhatóság a földrajzi közelség és a szláv nyelvek igen jó kölcsönös érthetősége miatt. De ez már igen erősen súrolja a hasznosságot, amit kértél, hogy ne (bocsánat :) ).


Én szívesen ajánlom az eszperantót s a latint, mert mindkét nyelv nagyon izgalmasnak bizonyult és sokat adott hozzám.


Ha esetleg valamit szívesen megbeszélnél, netán a szlovént tanulnád s kéne tananyag, írj nyugodtan privátot, (akár te is kedves olvasó).


Kellemes napot, jó nyelvtanulást! :)

2019. ápr. 3. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Végül a szlovén lett , budapesten tanfolyamon tanulom majd. Köszönöm a válaszokat .
2019. ápr. 3. 06:13
 5/6 anonim válasza:
100%

Szia!


Látom megvolt a választás, de azért leírok néhány dolgot, hátha segít a jövőben :) Kb. 2 éve tanulom a finnt tanárral, 1,5 éve pedig az írt tanár nélkül.


A finnről azt tudom elmondani, hogy sokkal könyebb, mint amilyennek látszik. Egy kis energiabefektetéssel gyorsan lehet haladni vele. A kiejtés könnyű, a nyelvtan pedig senkit nem szabad elijesszen, sok helyen hasonló logikája van, mint a magyarnak és ha megérted hogyan működik a nyelv, onnantól jóval egyszerűbb.

Az észttel nincs közelebbi ismeretségem, csak azt vettem észre, hogy nagyon sok minden hasonlít a két nyelv között, szinte megértik egymást.


Ami az írt illeti, az teljesen más tészta. Gyakorlatilag nem sok nyelvhez hasonlítható, mind nyelvtani, mind hangzás szintjén. A walesihez közel áll, de ugye ez nem sok embert segít ki :) 1,5 év alatt már rájöttem, hogy igenis van logikája, de ahhoz hogy valaki jól megtanulja, komolyabban kell vele foglalkoznia, mint pl. egy más családba tartozó indo-európai nyelvvel. Van néhány nyelvtani specialitása, illetve a kiejtés az, ami még nehézséget okozhat, de összességében megéri tanulni az egyedisége és a gyönyörű hangzása miatt.


Egy mongol szakos ismerősömtől azt hallottam, az se olyan nehéz, mint amilyennek tűnik. A dánnak és a vietnáminak állítólag a kiejtése a bonyolultabb, az izlandinak a szókincse. Sajnos ezekben a nyelvekben és a szlovénben nincsenek tapasztalataim. (De meg is lepődtem a kérdésen, ugyanis én is pont ezeket a nyelveket szeretném megtanulni :D)


Remélem hasznos volt és ha van kérdésed a finnel/írrel kapcsolatban, nyugodtan írj :)

2019. ápr. 5. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ , utolsó.
2019. ápr. 5. 22:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!