Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » 2 év alatt el lehet jutni...

2 év alatt el lehet jutni Szlovén nyelvből közép fokig?

Figyelt kérdés
Nos én nyáron szeretnék elkezdeni heti 1x2 / 1x3 órában Szlovénul tanulni , és érdekelne hogy 2 év alatt , érettségiig eltudnám-e érni a középfokú nyelvvizsgához szükséges szintet , szerintetek ?

2019. ápr. 23. 10:57
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Vannak alapjaid? Tanultad már, vagy beszélsz más szláv nyelvet?

A heti egyszeri pár órát elég kevésnek tartom, ha mellette otthon nem tanulsz hozzá napi szinten, akkor nem túl esélyes.

2019. ápr. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Garpe ***** válasza:
84%

Szia! :)


Osztom #1-es kérdéseit. Bár a 3*1 óra annyira nem kevés. Az ELTÉ-n a szlovén szakon heti 3*1,5 órában megy a szlovén s ezzel kb. egy év alatt eljutnak közel középfokra.


Mondanék egy-két hasznos dolgot, mert úgy érzem nem igen ismered a szlovén nyelvet.

Én egyetemista vagyok s ha jól értem kb. 4-5 évvel vagyok idősebb nálad. Egy szlovén lánnyal vagyok együtt s nyár óta tanulok szlovénul. Beszélek jó pár nyelvet, amiket az angol kivételével egyetemen tanultam meg. Ezeket csak azért, hogy lásd ki válaszol :)


A szlovén nyelv az elején kegyetlenül nehéz: van 3 nyelvtani nem 6 eset és 3 szám. A három nyelvtani nem szerintem nem ismeretlen: hímnem, nőnem, semleges (mint németben, oroszban avagy latinban). 6 eset: alany (nominativus), birtokos (genitivus), részes (dativus), tárgy (accusativus), helyhatározós (locativus) és eszközhatározós (instrumentalis) összehasonlítás kedvéért: németben az első négy van, oroszban -ha jól tudom- pontosan ugyanezek, latinban az utolsó nincsen (de ennél a latin egy kicsit furfangosabb). 3 szám: egyes szám, kettes szám és többes szám (magyarban, angolban, németben, oroszban, latiban stb. kb. az összes közismert nyelvben csak egyes és többes szám van: pl. kutya (egyes) és kutyák (többes); vagy egyes szám első személ E/1...), szlovénben ez azt jelenti, hogy azt is megkülönböztetik, ha valamiből kettő van pl. egy autó, két autó, három autó szlovénül: (en) avto, (dva) avta, trije avti. És ezek kombinálódnak is: pl. kettes szám nőnem dativus/részes vagy semleges nem többes szám birtokos/genitivus vagy hímnem egyesszám helyhatározós eset/locativus. Ez nyilván azért van, hogy mondhassuk olyan mondatokat, hogy "Hoztam csontot a két kutyának." (itt a kutya szó, ami hímenű a szlovénben lesz kettes szám részes/dativus esetben). Az ige ragozásban is megvan ez: máshogy ragozom, ha ketten van ha többen netán egyedül csinál/om/juk/ják/játok az adott dolgot.

Viszont ha ez mind megvan a nyelv a szlovénprofesszorok szerint jóval könnyebb lesz: az eleje nagyon meredek, de aztán márcsak egy kicsi.

A jövő idő s a múlt idő is ezen elvek alapján képződik s csak egy múlt s egy jövő van. S a nyelvtani nemek nagyrésze igen logikusan kitalálható (kb. mint latinban).


Összegezve: a szlovén egy komplex nyelv. A laikus nyelvtanulók szerint az egyik legnehezebb európai nyelv.


A másik nehézség, hogy kb. 2 millióan vannak s igen kevés a tankönyv nincs olyan lehetőséged, hogy vegyél egy plusz kiegészítő könyvet mint angol vagy német esetén mert egyszerűen nincs (kb. 30 szlovén nyelvkönyv létezik ami így külföldieknek készült s ebbe benne van az angolról illetve a magyarról tanító tankönyvek összessége is).

Illetve gyerek műsorokat szinkronizálnak csak.

Viszont a Windows és a Google összes szolgáltatása van szlovénül, a telefonodban is lesz valószínűleg szlovén nyelv a Facebook is le lett fordítva. Készülnek szlovén filmek folyamatosan. A szlovén tv műsorok egész jók és a rajzfilm szinkron is nagy szépek (én most Blinky Bill-t nézrk szlovénül: Cofko Cof)


Alapvetően nagyon fontos kérdés, hogy miért szeretnél szlovénül tanulni. A másik lényeges kérdés, hogy milyen nyelveket beszélsz/tanultál eddig.

Sokat segít a szlovénban, ha tanultál már latinul vagy görögül (főleg ógörögül) [nagyon zárójelben az eszperantó is segíthet egy kicsit] esetleg lováriul/romaniul vagy szanszkritül. Ezek azért mert segítenek megérteni az indo-európai nyelvek nyepvtani logikáját, s a szlovén bizonyos szempontból igen csak archaikus indo-európai nyelv. Ami már ezeknél is nagyobb segítség, ha ismersz valamilyen szláv nyelvet: ezek közül is a dél-szláv nyelvek (főleg a horvát és a szerb-horvát). Persze a legnagyobbak előny ha valamelyik felmenőd szlovén vagy vend (volt) s beszélgettetek szlovénül vagy vendül.


Egy kicsit más téma: van egy olyan benyom, hogy neked a majdani felvételidhez kell a nyelvvizsga. Ha ez így van én nagyon erősen azt javaslom, hogy inkább abból a nyelvből tedd, amit most középiskolában tanulsz (ha jól tudom egyedül a Latin és az ógörög amit tanítanak, de nem foganak el felvételihez, de ebben nem vagyok biztos), sokkal nagyobb előnyöd van bennük már s alapvetően kb. megkapsz mindent "ingyen" az iskolában. Ha ez esetleg nem járható út, akkor egyetlen nyelv van amivel érdemes: az eszperantó. Ezt tényleg saját tapasztalatból mondom nagyon gyorsan megtanulhatod, elfogadják felvételihez és diplomához. A használhatóságát szokták sokan kritizálni itt (főleg olyanok, akik nem igen értenek hozzá), de személyes tapasztalatból mondom, (úgy hogy egy szlovén lánnyal élek együtt) hogy az eszperantót előbb fogod tudni hasznosítani mint a szlovént (de ez érvényes a legtöbb nyelvre az angolt kivéve).


Bocsánat a sok elgépelésért éppen utazom :)


Sok sikert!


Ha úgy érzed írj privátot (akár te is kedves olvasó)

2019. ápr. 24. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
56%

A nyelvtanároknál axióma, hogy heti egy alkalomból nem lehet megtanulni semmit.

Két év alatt viszont bármilyen nyelvet meg lehet tanulni, ha ráfekszel, és más nyelvekből megvannak az alapjaid.

2019. ápr. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
36%

#2

Mitől lesz ez "kegyetlenül nehéz"?

Nekem az orosz mindig könnyű volt, és amit a ragozásról leírsz, az nem sokkal bonyolultabb, mint az orosz. Igaz, hogy ott nincs direkt kettes szám, de ott is megvan, hogy másképp ragozunk egy főnevet, ha egy van belőle, ha 2-4, vagy ha legalább 5.

Ha ez kegyetlenül nehéz, akkor kifelejtettél valamit. Ja, hát meg kell tanulni a ragozást, na sag schon.



Az 1*2, 1*3 órát én heti egy alkalomnak értem, nem 2*1 vagy 3*1 órát írt a kérdező (itt nem kommutatív a szorzás).

2019. ápr. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat .


Hát engem személy szerint semmi sem fűz Szlovéniához vagy a Szlovén nyelvhez , csak hallottam , láttam le írva és meg tetszett a nyelv ( nagyon ) , nameg egyszer biztos ki szeretnék menni Szlovéniába , gyönyörű országnak tűnik :)



És hát a nyelvtanár se éppenséggel filléres , de olyan nyelveknél amit tanfolyamon nem tanítanak , csak magántanárok/magán tanfolyamokon , nem annyira csoda.


Egyébként ha nem jön össze a szlovén akkor valószínűleg a Lengyel/Vietnámi/Kínai/Ír/Lengyel/Finn nyelvek valamelyikéből választanék , sajna gimiben csak angolt és spanyolt tanulok :(


egyébként úgy értettem az 1x2-1x3 at hogy egy alkalommal 2-3 órát , és biztos hogy foglalkoznék vele otthon .


Úgyis nekem most lesz vége a 10 osztálynak , 11 kezdetére már szeretném elkezdeni a 3 idegen nyelvet tanulni .

2019. ápr. 24. 17:13
 6/7 A kérdező kommentje:
Valaki még , valami hozzá fűzni való ? Netán gy másik válaz/vélemény?
2019. ápr. 29. 23:39
 7/7 anonim ***** válasza:

Az általad felsoroltak közül a kínait választanám, bár nem tudom, két év alatt elérhető-e belőle a középfokú.

Ha továbbra is érdekel a szlovén, a Mukics-féle nyelvkönyv letölthető a netről.

2019. máj. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!