Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy kell értelmezni ezt az...

Hogy kell értelmezni ezt az angol érettségi feladattípust?

Figyelt kérdés

Most leszek 11.-es és készülök az angol érettségire.

Tökéletesen és egyből megértem az angolt, de azzal a fajta feladattal bajaim vannak, amikor el kell dönteni, hogy egy szöveg alapján egy állítás igaz, hamis, vagy a szöveg nem mondja. Azért botladozom, mert nem tudom eldönteni sokszor, hogy most akkor nem mondja konkrétan a szöveg, vagy igaz/hamis. Magyarul sem tudnám eldönteni.

Pl.: -Szöveg: "Gondoskodónak kell lenned, hogy sikeres Mikulás legyél."

-Állítás: "Lehetsz jó Mikulás attól még, hogy nem vagy kedves és szerető."


Csak egy szövegből több példát is ki tudnék venni és nagyon frusztál, hogy nem értem.

Vagy nagyon túlgondolom, vagy csak lüke vagyok ehhez.



2019. júl. 5. 15:30
 1/7 Mihago ***** válasza:
87%

Még mindig menő az érettségizők szopatása? 1995-ben érettségiztem, akkor a téli autóvezetésről kaptunk egy szöveget, olyan autós szakszavakkal, ami nyilván nem volt benne a szótárban. Akkor már közel anyanyelvi szinten beszéltem, de még én is összeráncoltam a homlokom.


Na, de a kérdésre válaszolva: Ez egy logikai feladat, nem annyira nyelvi. Úgy látszik, még ez is szokás, nehogy már érthető legyen, mi a frászt akarnak a tanulótól. Mint programozónak nekem nem okozna ez nehézséget, ilyen logikai szerkezetekkel foglalkozom naponta, de egy átlagembernek, aki nem gyakorolja naponta az analitikus elemzést, komoly probléma lehet. És ez rohadtul nem a nyelvtudást méri...


A lényeg, hogy le kell bontani a mondatot résztényállításokra, amelyek önmagukban egyértelmű igaz/hamis "kapcsolókat", feltételeket, és azokból fakadó egyértelmű következtetéseket tartalmaznak. A következtetések pedig csak akkor érvényesek, ha a feltétel érvényesül.


Ahogy programozóként mondanám:


IF gondoskodó === true THEN mikulás


Értelemszerűen ha "gondoskodó" értéke false, akkor a THEN, azaz a következtetés nem következik be. Talán egyszerűbben értelmezhető, ha úgy fogod fel, hogy a THEN-nél azt kell vizsgálni, hogy az előtte levő összes feltétel láncolata összességében igaz vagy hamis eredményt hoz.


Lehet több feltételed is:


IF gondoskodó === true AND you === man THEN mikulás


Ez esetben nemcsak gondoskodónak, hanem férfinak is kell lenned. Ha nő vagy, az első feltétel lehet, hogy teljesül, de a második nem, így a THEN nem hajtódik végre. A számítógép egyébként az első olyan feltételnél, amely false értéket hoz, abba is hagyja a kiértékelést, mert úgysem jut el a végéig. (Kivéve ha bekapcsolod a "complete boolean evaluation" flaget, de ez szerintem nem érdekel téged.)


Más esetekben a feltételek csoportosan jelentkeznek. Ez esetben az egyes csoportokat egyenként értékeljük ki, majd a csoportok összeredményét összegezzük. Például:


IF (you === man AND age > 70) AND (beard === true AND beard.color === 'white') AND gondoskodó === true THEN mikulás


Mint látod, a fentiekben az első feltétel hogy férfi és 70 év fölötti legyen, a második hogy legyen szakálla, ami fehér, és a harmadik, hogy legyen gondoskodó. Tehát ha van fehér szakállad, gondoskodó vagy, férfi vagy, de még nem vagy 70 éves, nem lehetsz Mikulás.


A feltételeket persze más operátorokkal is lehet értékelni: OR, NOT, XOR, meg még van egy pár. A hétköznapi példákban azonban az AND, OR és NOT bőven elég.


IF NOT (you === 'woman' OR age < 70) AND gondoskodó === true THEN mikulás


Ha ilyen pszeudokódokra lebontod a hülye kérdéseiket, hamar át fogod látni. A THEN-hez érve mindig lesz egy egyértelmű igaz / hamis értéked, ami a kérdésre adható válasz.

2019. júl. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A tapasztalatom az, hogy középszinten az ilyen erős logikai állítások szinte mindig a "nem említették" kategória szokott lenni. Arra mennek rá, hogy ha nem értetted teljesen a szöveget, akkor hátha összekötöd fejben a "gondoskodó" és a "jó" szót ("jéé, valami hasonlót mondtak, tehát biztos említették, csak nem értettem"). Persze vannak kivételek.
2019. júl. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Egyébként a feladatlapot belinkelhetnéd, amiben ez benne van, kíváncsi lennék rá én is, hogy mit hoz ki megoldásként.
2019. júl. 5. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Arra én is kivi lennék, bár ez általában kétféle, kiábrándító eredményre szokott vezetni:

1. azt mondja az ember, hát, én ezt nem értem

2. azt mondja az ember, hát, én azt nem értem, te miért nem érted

Csak más-más a kiábrándító érzés szenvedője. :)


Ilyen feladatok a keményebb nyelvvizsgákon vannak - valahogy le kell mérni a nyelvtudást. Ez is egy lehetőség arra, hogy a kérdés eldőljön, megértette-e. Régen voltam egy Cambridge Proficiency vizsgán, ahol a szünetben megbeszéltük, hogy egy kérdés volt, amire egyikünknek sincs fogalma, hogy mi lehet a helyes válasz. :D

2019. júl. 5. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Közben a kérdező elküldte a feladatlapot. Ez nem hallott szövegértés, hanem olvasott és a megoldókulcs szerint "B" (hamis) a helyes válasz.


"Santa Cherry from Canada, who is taking part for the

fifth time, said there was much more to being a Santa than just the clothes.


“A successful Santa is not just about the costumes and the clothes. You have to be caring

to be a really successful Santa and it’s not something you can make up,” she said."


19) According to Santa Cherry, you can still be a good Santa without being kind and

loving.

2019. júl. 5. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hát ja. Bármikor lehetne vitázni azzal, hogy a really successful és a good menyire egyforma jelentésű vagy nem. :)
2019. júl. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Közben megkérdeztem róla egy angol srácot is, ő is azt mondta elsőre, hogy "not mentioned", aztán mikor mondtam neki, hogy "hamis" a megoldás, akkor írta, hogy végül is, ha úgy értjük a "successful"-t, akkor az is lehet akár... Elég fura, hogy vizsgán olyat várnak el, amin még az angol is elbizonytalanodik a jó választ hallván. :)
2019. júl. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!