Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy is van ez a német passzív...

Hogy is van ez a német passzívban?

Figyelt kérdés

Nem képezhető német szenvedő, passzív (Vorgangs) szerkezet az alábbi esetekben


Módbeli segédigékből főigeként (pl.: können – tud/-hat/-het)


ez helyt áll ?

nem értem:

Das Auto kann repariert werden.


Most akkor mikor nem lehet módbeli segédikéből passzívot képezni?



2019. júl. 11. 18:50
 1/5 anonim ***** válasza:
51%
A mondatodban nem a können a föige, hanem a reparieren!
2019. júl. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A mondatodban a können nincs passzívban, hanem a passzív szerkezethez kapcsolt segédigeként működik.
2019. júl. 11. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
mondjatok egy mondatot kérlek, ahol a können főigeként áll ! :)
2019. júl. 11. 19:30
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ich kann nicht.

Ich kann Englisch.

2019. júl. 11. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
49%

Nem vagyok német szaki, csak tanultam németet.


Nos, szerintem fura a nyelvtani magyarázat, és érdekes módon német oldalakon is találkozom vele.

Értem én, hogy mit akar mondani, de szerintem meg sem kellett volna említenie, hogy a können segédigeként (SEGÉDIGE) nem állhat passzív alakban főigeként. Agyrém.

A segédige nem lehet főige, akárhogy akarsz is hallani ilyen példát, hiszen azért segédige. Természetesen állhat segédige a passzív mondatokban, mint ahogy a példádat is írtad, de ott is a főige van passzívban.


A másik, mikor a können ige jelentése az, hogy ért, tud. De ilyenkor meg nem segédige... De ezt sem mondják a németben passzívban. Magyarul mondjuk passzívban, hogy "Értve vagyok?" "Tudva van." Bár nekem ez is elég erőltetett. De németben nem teszik passzívba a können-t. Akkor sem, ha segédige, akkor sem, ha "rendes" ige.


Például ezt találtam:


In den folgenden Fällen ist die Bildung des Vorgangspassiv aber NICHT möglich:

- bei Modalverben (dürfen, können, mögen, sollen, müssen) mit Akkusativ:


Jeder kann es.

Nicht: Es wird von jedem gekonnt.


Szóval ez valóban zavaró, hogy segédigeként hivatkoznak rá. Könyörgöm, a Jeder kann es-ben a kann miért lenne segédige? Nem segédige, szerintem, bár mondom, nem vagyok nyelvész. Viszont ettől függetlenül nem rakják passzívba.


Akár így, akár úgy, ne rakd passzívba.


Keress rá a "nicht passivfähige Verben" kifejezésre, hátha találsz valami okosat.

2019. júl. 12. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!